Կուտոյանի ինքնասպանությունը կատարվել է նեղ անձնական շարժառիթով. ՔԿ նախագահ
Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի ինքնասպանությունը կատարվել է նեղ անձնական շարժառիթով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին 1in.am-ի հետ զրույցում հունվարի 28-ին ասել է Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը:
«Գեորգի Կուտոյանի կինը` Հասմիկ Բիշարյանը դիմում է ներկայացրել վարույթն իրականացնող մարմնին, որպեսզի մենք առանց իրենց համաձայնության ինքնասպանության շարժառիթի մասին որևէ տեղեկություն չհայտնենք: Հաշվի առնելով Հասմիկ Բիշարյանի դիմումը, ես կարող եմ ասել, որ ինքնասպանությունը կատարվել է նեղ անձնական շարժառիթով: Թույլ տվեք չբացահայտել չակերտներ, քանի որ կա տուժողի իրավահաջորդի դիմում»,- ասել է Գրիգորյանը:
Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է, որ Գեորգի Կուտոյանի մահվան հանգամանքները պարզելու համար  նշանակվել է շուրջ 10 փորձաքննություն, այս պահի դրությամբ հարցաքննվել է 90-ից ավելի վկա, պահանջվել են մուտքային և ելքային հեռախոսազանգերի փորձաքննությունները: Վարույթն իրականացնող մարմինն այս պահին քննարկում է միայն ինքնասպանության վարկածը:

Георгий Кутоян совершил самоубийство по очень личным мотивам: председатель СК Армении
Бывший директор Службы национальной безопасности Георгий Кутоян совершил самоубийство по очень личным мотивам. Как сообщает "Арменпресс", об этом заявил председатель Следственного комитета Айк Григорян в интервью 1in.am.
"Жена Георгия Кутояна Асмик Бишарян обратилась в следственный орган, чтобы мы не разглашали какую-либо информацию о мотивах самоубийства без их согласия. Учитывая заявление Асмик Бишарян, могу сказать, что самоубийство было совершено по узким личным мотивам. Позвольте мне не раскрывать кавычки, так как есть заявление от правопреемника жертвы", - сказал Григорян.
Председатель Следственного комитета отметил, что для установления обстоятельств смерти Георгия Кутояна было назначено около 10 судебно-медицинских экспертиз, было опрошено более 90 свидетелей, а также потребовались экспертиза входящих и исходящих телефонных звонков. Проводящий следствие орган в настоящее время рассматривает только версию о самоубийстве.