Թուրքիայի քաղաքացին հայերի դեմ ռասիստական գրությունն օգտագործել է Գերմանիայում ապաստան ստանալու համար
Թուրքիայի Թունջելի նահանգի Փերթեք շրջանում միայնակ ապրող 66-ամյա մի կնոջ՝ Քումրու Աքքայայի տան դռան վրա անհայտ անձը օրեր առաջ գրել էր «Սատկիր, հայի վիժվածք» և դռան մոտ թողել մեկ փամփուշտ։
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber-ը՝ հղում կատարելով թուրքական աղբյուրի, ոստիկանության հետաքննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ գրառումն արվել է հենց այդ կնոջ որդու՝ Յուսուֆ Ինան Աքքայայի խնդրանքով։
Նշվում է, որ Աքքայան խնդրել է Թուրքիայում ապրող իր ազգականին այդպիսի բովանդակությամբ գրություն թողնել իրենց դռան վրա, որպեսզի ինքը Գերմանիայում կարողանա ապաստան ստանալ։
Հաղորդվում է, որ Աքքայան Գերմանիայում է գտնվում 2015թ-ից: Գերմանական պատկան մարմիններին ներկայացել է որպես ալևի և տեղեկացրել, որ ալևիների կյանքի անվտանգությունը Թուրքիայում ապահովված չէ։

Due to a Racist Writing against Armenians a Turkish Citizen Intended to Get Asylum in Germany
On the door of a 66-year-old woman's home living in the Pertek district of Tunceli province, Turkey, an unknown person wrote "Die, Armenian miscarriage" and left a bullet near the door.
As Ermenihaber reports, referring to a Turkish source, a police investigation revealed that the above-mentioned was written at the request of Yusuf Inan Akkaya, the woman's son.
Akkaya is said to have asked his relative in Turkey to leave a note with such content on their door so that he can obtain asylum in Germany.
It is reported that Akkaya has been in Germany since 2015.  There he introduced himself as Alevi and informed the German authorities that the security of Alevis life in Turkey is in danger.