Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ուկրաինայի նորանշանակ դեսպանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ուկրաինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուլեբան:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել և հաջողություններ է մաղթել նորանշանակ դեսպանին՝ համոզմունք հայտնելով, որ նա իր փորձն ու կարողությունները կծառայեցնի երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Կողմերը նշել են, որ երկու երկրներն ու ժողովուրդները միմյանց հետ կապված են պատմական խորը արմատներով, ինչն ամուր հիմք է ստեղծում հայ-ուկրաինական հարաբերությունների հետագա զարգացման համար:
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ երկու երկրների հարաբերություններում ավելի գործնական քայլեր կատարելու ժամանակն է՝ նշելով, որ համագործակցության հնարավորությունները շատ ավելին են, քան ներկա մակարդակն է:
Ուկրաինայի դեսպանն ընդգծել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորն՝ առավել ամրապնդելու և առաջ մղելու տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխշահավետ գործակցությունը:
Խոսելով տնտեսական համագործակցության ընդլայնման մասին՝ զրուցակիցները կարևորել են տնտեսական հարցերով հայ-ուկրաինական համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքն այդ ուղղությամբ: Համագործակցության ավանդական ոլորտներին զուգահեռ, նրանք կարևորել են համագործակցությունը, փորձի փոխանակումն ու համատեղ փոխշահավետ նախագծերի մշակումը նորագույն տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, սննդի անվտանգության ոլորտներում:
Որպես համագործակցության արդյունավետ հարթակ, նշվել է երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցությունը և ձևավորված բարեկամական խմբերի աշխատանքը:
Բարձր է գնահատվել Ուկրաինայի հասարակական-քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում ակտիվորեն ներգրավված հայ համայնքի դերը՝ որպես երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման գործում կամրջող օղակ:

Newly Appointed Ambassador of Ukraine in Armenia Presented His Credentials to Armen Sarkissian
Today, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine to the Republic of Armenia Ivan Kuleba presented his credentials to President Armen Sarkissian.
President Sarkissian congratulated the newly appointed Ambassador and wished him success. He expressed confidence that his experience and skills would be used to strengthen relations between the two countries.
The parties noted that the two countries and peoples are connected with deep historical roots which creates a solid foundation for the development of the Armenian-Ukrainian relations.
President Sarkissian said that the time has come to make more practical steps in the relations between the two states and noted that opportunities for cooperation are much bigger than the current level.
The Ambassador of Ukraine underscored that during his tenure in office he would do his best to further strengthen and move forward the mutually beneficial cooperation in different areas.
Speaking of the expansion of the economic ties, the interlocutors stressed the importance of the active work of the intergovernmental commission. Along with the traditional areas of cooperation, they also stressed the importance of collaboration, exchange of experience and implementation of the mutually beneficial programs in the areas of modern technologies, agriculture, and food security.
As a successful platform for cooperation, they noted cooperation between the parliaments of the two countries and work of the existing friendship groups.
The role of Armenian community of Ukraine, which is actively involved in the social, political, economic and cultural life of the country, was highly praised. It was noted that it serves as a bridge for the strengthening the friendly relations of the two countries.