Էրդողանն ակնարկել է Սիրիայում նոր ռազմական գործողություն սկսելու մասին
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանն անկարայում հունվարի 31-ին ելույթի ժամանակ կրկին հայտարարել է սիրիական Իդլիբի դեէսկալացիայի գոտում հարձակումները կանխելու Անկարայի պատրաստակամության մասին, որտեղ, Էրդողանի վարկածով, Սիրիայի բանակի հարձակումների հետևանքով զոհվում են խաղաղ բնակիչներ:
«Եթե Իդլիբում իրադրությունը չնորմալանա, ապա մենք կանցնենք գործողությունների: Մենք չենք վարանի դրա համար անել այն ամենը, ինչ կպահանջվի, այդ թվում՝ ռազմական ուժ կգործադրենք»,- ասել է Էրդողանը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ «Թուրքիան չի կարող անտարբեր մնալ Սիրիայի, այդ թվում՝ Իդլիբի իրադրության նկատմամբ»:
Ավելի վաղ Reuters-ը, վկայակոչելով Էրդողանին, հայտնել է Իդլիբում իրադրության սրվելու պատճառով Սիրիայում նոր ռազմական գործողություն սկսելու Թուրքիայի պատրաստակամության մասին:

Эрдоган намекнул на новую военную операцию в Сирии
Президент Турции Тайип Эрдоган в пятницу вновь заявил о готовности Анкары предотвратить нападения в зоне деэскалации в сирийском Идлибе, по версии которой в результате атак армии Сирии гибнут мирные жители. С таким утверждением турецкий лидер выступил в пятницу в Анкаре, передает ТАСС.
"Если в Идлибе не нормализуется, то мы перейдем к действиям. Мы искренне хотим добиться стабильности в Сирии. Политический процесс должен быть реализован быстро и справедливо. Мы не будем стесняться делать для этого все, что потребуется, в том числе применять военную силу", - сказал Эрдоган.
Он также напомнил, что "Турция не может оставаться безучастной к ситуации в Сирии, в том числе в Идлибе".
Ранее агентство Reuters, ссылаясь на Эрдогана, сообщило о готовности Турции к новой военной операции в Сирии из-за обострения ситуации в Идлибе.