Թուրքիան Իդլիբում կրակ է բացել սիրիական օբյեկտների վրա
Թուրքիան F-16 կործանիչներով, ինչպես նաև հրետանիով հարված է հասցրել սիրիական 40 նպատակակետերին Իդլիբում՝ ի պատասխան սիրիական իշխանական ուժերի կողմից 4 թուրք զինվորների ոչնչացման: Այդ մասին այսօր Անկարայում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը:
«Թուրքական F-16-երը և գաուբիցները շարունակում են հարվածներ հասցնել ռեժիմի նպատակակետերին: Մեր նշանառության տակ մոտ 40 օբյեկտներ են: Բացված կրակի արդյունքում 30-35 սիրիացիներ են ոչնչացվել»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ չորս թուրք զինվորներ են զոհվել, ևս 9-ը՝ վիրավորվել, Իդլիբում սիրիական իշխանական բանակի հետ բախման հետևանքով

Turkey Hits 40 Targets In Idlib
Turkey’s F-16 fighter jets and artillery have carried out strikes against 40 targets in Syria’s Idlib in response to the shelling of its troops, which had killed four soldiers, Turkish President Recep Tayyip Erdogan told reporters at a news conference in Ankara.
"Turkish F-16 jets and howitzers continue to strike targets of the regime. About 40 locations began our targets. From 30 to 35 Syrians were neutralized as a result," the Turkish leader stressed, TASS reports. He did not specify whether those were Syrian army soldiers.
According to Turkey’s Ministry of National Defense, four Turkish military servicemen were killed and nine others were wounded when their positions were shelled near the inhabited community of Saraqib in Syria’s Idlib province.