Թրամփը հաստատել է ամերիկյան զորքերն Աֆղանստանից դուրս բերելու մտադրությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի ԱՄՆ Կոնգրեսին հղած ամենամյա ուղերձում հաստատել է Աֆղանստանից զորքերը դուրս բերելու և «Ամերիկայի ամենաերկարատև պատերազմը դադարեցնելու» ցանկությունը, հայնտում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք աշխատում ենք այն ուղղությամբ, որ դադարեցնենք Ամերիկայի ամենաերկարատև պատերազմը և մեր զորքերը տուն վերադարձնենք»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը:
«Աֆղանստանում մեր զինծառայողների վճռականությունն ու խիզախությունը մեզ թույլ են տվել հասնել անհավանական առաջընթացի, և խաղաղ բանակցությունները շարունակվում են: Ես չեմ պատրաստվում Աֆղանստանում հարյուր հազարավոր մարդկանց սպանել, նրանցից շատերն անմեղ են: Դրանից բացի, մեր պարտականությունների մեջ չի մտնում ուրիշ երկրներում իրավապահ մարմինների դեր կատարելը: Նրանք աշխարհում լավագույն զինվորականներն են, նրանք ցանկանում են կա՛մ մարտնչել՝ հաղթելու համար, կա՛մ ընդհանրապես չպատերազմել»,- հավելել է Թրամփը:
ԱՄՆ-ն 2018 թվականի աշնանը խաղաղ բանակցություններ էր սկսել «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչների հետ՝ մարտական գործողությունները դադարեցնելու նպատակով, ինչը թույլ կտար դուրս բերել Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերը: Քաբուլի կառավարությունը դրանց չի մասնակցել:

Трамп подтвердил желание вывести войска США из Афганистана
Президент США Дональд Трамп во вторник в ежегодном послании к Конгрессу США подтвердил желание вывести войска из Афганистана и "положить конец самой продолжительной войне Америки", передает ТАСС.
"Мы работаем над тем, чтобы положить конец самой продолжительной войне Америки и вернуть наши войска домой", - сказал американский лидер.
"В Афганистане решимость и отвага наших военнослужащих позволили нам добиться невероятного прогресса, и мирные переговоры продолжаются. Я не собираюсь убивать сотни тысяч людей в Афганистане, многие из них невинны. Кроме того, в наши обязанности не входит выступать в роли правоохранительных органов других стран. Это лучшие в мире военные, они хотят либо сражаться, чтобы победить, либо не воевать вообще", - добавил американский лидер.
Осенью 2018 года США начали фактически сепаратные мирные переговоры с представителями движения "Талибан" (запрещено в РФ) с целью прекращения боевых действий, что позволило бы вывести из Афганистана американские войска.