Հայկական կերամիկայի 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդես Երուսաղեմում
Երուսաղեմում Ռոքֆելերի թանգարանում բացվել է ցուցահանդես, որը նվիրված է Երուսաղեմում հայկական կերամիկայի 100-ամյակին, հաղորդում է The Times of Israel-ը:
Արհեստավոր Դավիթ Հովհաննիսյանը և նրա բրիտանացի պատվիրատուն փոխել են մայրաքաղաքի տեսքը 1920-ական թվականներին, և այժմ հայի աշխատանքը ներկայացված է հնագիտական թանգարանում, ինչպես նաև քաղաքի փողոցներում:
1919 թվականին Երուսաղեմի բրիտանացի զինվորական նահանգապես Ռոնալդ Սթորսը խնդրել էր նկարիչ Դավիթ Հովհաննիսյանին, որը նախկինում արդեն աշխատել էր Բրիտանիայում, վերականգնել սալիկները Երուսաղեմում: Հովհաննիսյանն ընդունել էր առաջարկն ու անգլիացիների հետ միասին բերել հայ նկարիչներ Նշան Բալյանին ու Մկրտիչ Քարաքաշյանին: Նրանք երեքով ունեին փորձ կերամիկայի ոլորտում Թուրքիայում:
Մի քանի տարի անց նահանգապետն ու հայ նկարիչները փոխել էին Երուսաղեմի արտաքին տեսքը: Հայերը համադրել էին ավանդական կերամիկան ամեն ինչի հետ, ինչը եզակի էր Երուսաղեմի համար: Այդ օրվանից հայկական երուսաղեմական կերամիկան կարելի է տեսնել տասնյակ շենքերի վրա ամբողջ քաղաքում:
Անցած աշուն Ռոքֆելերի թանգարանը բացել է նոր ուշագրավ ցուցահանդես, որն այցելուների համար բացահայտում է հայկական կերամիկայի 100 տարին: Կազմակերպիչներն անվանել են ցուցահանդեսը «Դրախտի փայլատակում»՝ ի պատիվ նույնանուն հեքիաթային ֆրեսկայի, որը ստեղծվել է հանգուցյալ Մարի Բալյանի՝ կերամիկայի գծով համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայ նկարչի կողմից:

В Израиле представлена история армянской керамики Иерусалим
В музее Рокфеллера Иерусалима открылась выставка, посвященная 100-летию армянской керамике Иерусалима, сообщает The Times of Israel.
Ремесленник Давид Оганесян и его британский заказчик изменили облик столицы в 1920-х годах, и сейчас работы армянина выставлены в археологическом музее, впрочем, как и на улицах города.
В 1919 году британский военный губернатор Иерусалима Рональд Сторрс попросил художника Давида Оганесяна, который до этого уже работал в Британии, восстановить глазурованные плитки на внешних стенах Купола Скалы в Иерусалиме. Оганесян принял приглашение и вместе с англичанами привез армянских художников Ншана Баляна и Мкртича Каракашяна. Все трое имели опыт работы в мастерских по глазурованной керамике в Турции.
За несколько лет губернатор и армянские художники изменили облик Иерусалима. Армяне сочетали традиционную керамику со всем, что является уникальным для Иерусалима. С тех пор армянскую иерусалимскую керамику можно увидеть на десятках зданий по всему городу.
Прошлой осенью музей Рокфеллера открыл новую удивительную выставку, открывающую для посетителей 100 лет армянской керамики. Кураторы назвали выставку «Проблеском рая» в честь одноименной сказочной фрески, созданной покойной Мари Балян - всемирно известной армянской художницей по керамике.