ՀՀ նախագահն ու Հորդանանի թագավորը քննարկել են երկու երկրների համագործակցության ներուժը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ Հուսեյն Ալ Հաշիմին քննարկել են տարբեր ոլորտներում երկու երկրների համագործակցության ներուժի հետ կապված հարցեր: ՀՀ նախագահի նստավայրում Հորդանանի թագավորի հետ հանդիպումից հետո այս մասին հայտնեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Մենք Նորին մեծության հետ երեկ և այսօր հոյակապ քննարկումներ ենք ունեցել: Քննարկել ենք մեր երկրների համագործակցության ներուժը զբոսաշրջության, կրթության և գիտության, տեխնոլոգիաների, անվտանգության, գյուղատնտեսության ոլորտներում»,- ասաց ՀՀ նախագահը:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նաև կարծիք հայտնեց, որ Հորդանանի թագավորի այցը Հայաստան պատմական է. «Ես կարծում եմ, որ սա պատմական այց է ոչ միայն այն իմաստով, որ Նորին մեծությունն առաջին անգամ է Հայաստան այցելում, այլ նաև այն իմաստով, որ երկու երկրների, ժողովուրդների բարեկամությունը հարյուրամյակների, միգուցե, հազարամյակների պատմություն ունի: Սա ինձ համար լավ հնարավորություն է որպես հայ իմ երախտիքը հայտնել Ձեր ժողովրդին և Ձեր ընտանիքին, որովհետև մենք բոլորս հիշում ենք, որ ձեր ապուպապը 100 տարի առաջ արաբական աշխարհին ուղերձ ուղարկեց՝ խնդրելով  ապաստան տալ այն հայերին, որոնք փրկվել էին Ցեղասպանությունից: Ցանկանում եմ գլուխ խոհարհել Ձեր ընտանիքի և Ձեր նախնիների առջև, նաև ցանկանում եմ մեր ժողովրդի կողմից ձեզ շնորհակալություն հայտնել»,- ասաց Արմեն Սարգսյանը:

Armenian President and King of Jordan Discuss Cooperation Potential
President of Armenia Armen Sarkissian and King Abdullah II of Jordan discussed issues relating to the cooperation potential of the two countries in different areas during their meeting in Yerevan, Armenpress reports.
"We had wonderful discussions with His Excellency today and yesterday. We discussed the cooperation potential of our countries in the fields of tourism, education, science, technologies, security and agriculture", the Armenian President said following the meeting with the King of Jordan at the Presidential Palace.
President Sarkissian said the visit of the King of Jordan to Armenia is historic. "I think this is a historical visit not only in a sense that His Excellency is visiting Armenia for the first time, but also in a sense that the friendship of the two countries, peoples has a history of hundreds of years, or perhaps, millennia. This is a good opportunity for me to express my gratitude as an Armenian to your people and family because we all remember that 100 years ago your great grandfather has sent a message to the Arab world asking to provide shelter to those Armenians who survived the Genocide. I want to bow my head before your family and your ancestors and also want to thank you on behalf of our people", the Armenian President said.