Հայաստանն Իրանի հետ դադարեցնում է ցամաքային հաղորդակցությունը, օդայինը՝ սահմանափակում
Կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով որոշվել է դադարեցնել ցամաքային հաղորդակցությունը Իրանի հետ, իսկ օդային հաղարդակցության նկատմամբ կիրառել ոչ ամբողջական սահմանափակումներ:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիստի  արդյունքներով որոշվել է.
1. Երկու շաբաթով դադարեցնել ցամաքային հաղորդակցությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ:
2. Օդային հաղորդակցության նկատմամբ կիրառել ոչ ամբողջական սահմանափակումներ:
3. Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ բեռնափոխադրումները իրականացնել առանց սահմանափակումների, կիրառելով վարորդների նկատմամբ հատուկ հսկողության ռեժիմ:
4. Որևէ սահմանափակում չկիրառել Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադառնալու համար:
5. Երկու շաբաթվա ընթացքում բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության հետ լինել սերտ հաղորդակցության մեջ, ամբողջացնել տեղեկությունները ԻԻՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման ծավալների վերաբերյալ՝ հետագա անելիքները ճշգրտելու համար:
6. Կառավարությունը քիչ անց հեռակա նիստով կկայացնի համապատասխան որոշում, որը ուժի մեջ կմտնի հրապարակման պահից:
«Հարկ եմ համարում արձանագրել, որ Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության ոչ մի դեպք չունենք և հույս ունեմ՝ չենք ունենա: Հայաստանը ունի բոլոր անհրաժեշտ տեխնիկական և մասնագիտական ռեսուրսները կորոնավիրուսի ճշգրիտ ախտորոշման համար»,- գրել է վարչապետը:

We do Not Have Any Coronavirus Infection Case in Armenia- Pashinyan
The Government of Armenia is closing the land border with Iran and imposing partial restrictions on air traffic with the Islamic Republic amid the novel coronavirus outbreak.
The decision was made today at the meeting of the governmental task force tasked with preventing the outbreak from entering Armenia, PM Nikol Pashinyan said on social media.
The task force decided to:
• Suspend for two weeks land transport with Iran
• Apply partial restrictions for air transport.
• Implement cargo shipment with Iran without restrictions, applying special monitoring for the drivers.
• No restrictions will be made for the repatriation of citizens of Armenia and Iran
• Maintain close communication during two weeks with the government of friendly Iran, recap information on the volume of the coronavirus outbreak in Iran to adjust future measures.
Pashinyan said the Government of Armenia will shortly formalize the decision effectively immediately.
"I find it noteworthy that we do not have any coronavirus infection case in Armenia, and I hope we won’t. Armenia has all necessary technical and professional resources for the accurate diagnostics of the coronavirus", Pashinyan said.