Հայաստանն Իրանի հետ դադարեցնում է ցամաքային հաղորդակցությունը, օդայինը՝ սահմանափակում
Կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով որոշվել է դադարեցնել ցամաքային հաղորդակցությունը Իրանի հետ, իսկ օդային հաղարդակցության նկատմամբ կիրառել ոչ ամբողջական սահմանափակումներ:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիստի  արդյունքներով որոշվել է.
1. Երկու շաբաթով դադարեցնել ցամաքային հաղորդակցությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ:
2. Օդային հաղորդակցության նկատմամբ կիրառել ոչ ամբողջական սահմանափակումներ:
3. Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ բեռնափոխադրումները իրականացնել առանց սահմանափակումների, կիրառելով վարորդների նկատմամբ հատուկ հսկողության ռեժիմ:
4. Որևէ սահմանափակում չկիրառել Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադառնալու համար:
5. Երկու շաբաթվա ընթացքում բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության հետ լինել սերտ հաղորդակցության մեջ, ամբողջացնել տեղեկությունները ԻԻՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման ծավալների վերաբերյալ՝ հետագա անելիքները ճշգրտելու համար:
6. Կառավարությունը քիչ անց հեռակա նիստով կկայացնի համապատասխան որոշում, որը ուժի մեջ կմտնի հրապարակման պահից:
«Հարկ եմ համարում արձանագրել, որ Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության ոչ մի դեպք չունենք և հույս ունեմ՝ չենք ունենա: Հայաստանը ունի բոլոր անհրաժեշտ տեխնիկական և մասնագիտական ռեսուրսները կորոնավիրուսի ճշգրիտ ախտորոշման համար»,- գրել է վարչապետը:

Грузоперевозки с Ираном будут осуществляться без ограничений: Пашинян
"Только что завершилось заседание комиссии по предотвращению распространения коронавируса, по результатам чего приняты решения:
1. На две недели прекратить сухопутное сообщение с Исламской Республикой Иран,
2. Применить в отношении авиационного сообщения неполное ограничение,
3. Грузоперевозки с ИРИ будут осуществляться без ограничений с применением режима особого контроля в отношении водителей,
4. Не применять никаких ограничений для возвращения на родину граждан Армении и Ирана,
5. На протяжении двух недель находиться в тесном сотрудничестве с правительством дружественного Ирана, обобщить сведения касательно масштабов распространения коронавируса в ИРИ для корректировки дальнейших шагов,
6. Правительство позже на заочном заседании примет соответствующее решение, которое вступит в силу с момента обнародования.
Считаю необходимым зафиксировать, что в Армении не зафиксировано ни одного случая заражения коронавирусом, и надеюсь, что не будет. Армения располагает всеми необходимыми техническими и профессиональными ресурсами для надлежащей диагностики коронавируса".