Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի մահվան կապակցությամբ, հաղորդում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հեռագրում նշվում է.
«Խոր ցավով տեղեկացա հայ անվանի հուշարձանագետ, պատմաբան, բանահավաք, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի (ՀՃՈւՀ) երևանյան գրասենյակի նախագահ Սամվել Կարապետյանի անժամանակ մահվան մասին:
Սամվել Կարապետյանն իր գործունեության ընթացքում հետազոտել և ցուցակագրել է Պատմական Հայաստանի հայ ճարտարապետության հազարավոր նմուշներ: Նրա թողած փաստագրական նյութերը հարուստ ժառանգություն են մեր երկրի համար: Բարձր գնահատանքի է արժանի անվանի հուշարձանագետի հետևողական աշխատանքը Թուրքիայում և Ադրբեջանում հայկական հուշարձանների ոչնչացման քաղաքականության դեմ:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում Սամվել Կարապետյանի հարազատներին և գործընկերներին ու կիսում նրանց վիշտը»:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a letter of condolences over the death of expert of medieval architecture Samvel Karapetyan, the PM’s Office told.
"With a deep sorrow I learnt about the untimely death of renowned Armenian historian, expert of medieval architecture, chairman of the Yerevan Office of the Research on Armenian Architecture Foundation, Samvel Karapetyan.
During his activity Samvel Karapetyan has examined and cataloged thousands of exhibits of the Armenian architecture of Historical Armenia. His documentary materials are a rich heritage for our country. His consistent work against the policy of eliminating the Armenian monuments in Turkey and Azerbaijan is highly appreciated.