Վարչապետի մոտ քննարկվել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցառումները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստ:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է Հայաստանում, նաև աշխարհում և տարածաշրջանում կորոնավիրուսի տարածվածության վերաբերյալ ընթացիկ վիճակագրական տվյալները: Նա նշել է, որ այս պահին Հայաստանում իրավիճակը երեկվա համեմատ նույնն է՝ 1 հաստատված դեպք և 31 կարանտինի մեջ գտնվող անձինք, որոնց բոլորի առողջությունը փաստացի նորմալ վիճակում է: Ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 120 լաբորատոր հետազոտություն, որից միայն 1-ն է դրական արդյունք ունեցել: Եվս 9 թեստ այսօր է իրականացվելու, որոնց պատասխանների վերաբերյալ տեղեկատվությունը կտրվի հայտնի դառնալուն պես: Պետական սահմանի անցման կետերում ուժեղացված հսկողությունը շարունակվում է, Մեղրիի անցակետից եկող բոլոր բեռնատարները տեղաշարժվում են Առողջապահության նախարարության մասնագետների և Ոստիկանության ուղեկցությամբ, Իրանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ սահմանվում է հսկողություն Հայաստանի ողջ տարածքում, այդ թվում՝ ՊԵԿ մաքսային պահեստներում, մինչև նրանց հետ վերադարձը, իսկ Հայաստանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ հսկողությունը սահմանվում է ըստ բնակության վայրի: Նախարար Թորոսյանը նշել է, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կոչ է անում ջերմաչափումն իրականացնել նաև անհատապես
Քննարկվել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող ոլորտային աշխատանքները և հետագա քայլերը: Առաջիկա անելիքների համատեքստում վարչապետը հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Նախ արձանագրենք, որ երեկվանից, բարեբախտաբար, իրադրության նեգատիվ որևէ փոփոխություն չունենք, այսինքն՝ կորոնավիրուսով հիվանդացության նոր դեպք չունենք: Այս ընթացքում մի քանի կասկածելի դեպքեր ախտորոշվել են, և պատասխանը բացասական է: Այս պահի դրությամբ մենք սպասում ենք 9 թեստերի պատասխաններին, և պատախանները լինելուն պես հանրությանը կտեղեկացնենք: Հույս ունենք, որ չեն հաստատվի, բայց եթե, Աստված մի արասցե, հաստատվեն, մենք դրա մասին կտեղեկացնենք: Բայց եթե հաստատվեն, դա որևէ խուճապի առիթ պետք է չլինի, որովհետև էլի արձանագրենք, որ սա հաղթահարելի հիվանդություն է, և առայժմ մեր միակ ախտորոշված դեպքի համար նույնիսկ այնպիսի ընթացք ունի, որ փաստորեն նա չի բուժվում հիմա, որովհետև ոչ մի բողոք, ախտանշան, ընդհուպ ջերմություն չունի՝ կարճ ջերմություն է ունեցել, հետո այդ ջերմությունն ինքն իրեն իջել է: Հիմա մարդը սուր վարակիչ հիվանդությունների բժշկական կենտրոնում ուղղակի սենյակում հեռուստացույց է նայում: «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցային համալիրի մեր ժողովուրդը նույնպես բոլորը, որևէ մեկի մոտ ախտանշան ի հայտ չի եկել այս պահի դրությամբ, ջերմություն չունեն, ինքնազգացողության հետ կապված խնդիրներ չունեն: Երեկվա ընթացքում 3-4 կասկածելի դեպք ենք ախտորոշել, բոլորը բացասական են: Այսօր օրվա ընթացքում կհասցնենք, ըստ ամենայնի, 9 հոգուն թեստավորել: Եթե առաջին պատասխանը լինում է դրական, կրկնակի թեստավորում նույնպես արվում է, այսինքն՝ այս հարցերի վերջնական պատասխանները հանրությունը կիմանա կրկնակի թեստավորումից հետո, որպեսզի հանկարծ չճշտված տեղեկատվություն չտանք:
Հիմա այսօրվա որոշումների մասին. հաշվի առնելով համաճարակային վիճակը մեր տարածաշրջանում՝ մենք որոշում կայացրեցինք երկարացնել և խստացնել սահմանափակումները հայ-իրանական սահմանով հաղորդակցության ուղղությամբ, մենք կսկսենք Իրանի հետ ժամանակավորապես վիզային ռեժիմը վերականգնելու գործընթացը, և 5 օրվա մեջ վիզային ռեժիմը կվերականգնվի: Իհարկե, մենք Իրանի մեր գործընկերների հետ մշտական հաղորդակցության մեջ ենք, մեր զորակցությունն ենք հայտնում Իրանի բարեկամ ժողովրդին և կառավարությանը՝ այս դժվար իրավիճակը հաղթահարելու գործում և մեր հնարավորությունների սահմանում կաջակցենք Իրանի հարևան և բարեկամ ժողովրդին և կառավարությանը:
Աշխատանքային խմբի կոչն է, խնդրանքն է մեր հայրենակիցներին՝ հնարավորինս սահմանափակել ուղևորությունները Իտալիայի ուղղությամբ և նաև հնարավորինս սահմանափակել ուղևորությունները Թուրքիայի ուղղությամբ: Ընդհանուր առմամբ, իհարկե, Առողջապահության նախարարությունը, Կառավարությունը, բոլորը անհրաժեշտ և հասու միջոցառումները ձեռնարկում են, բայց և՛ մասնագետների, և՛ մեր այսօրվա քննարկման ամենակարևոր եզրակացությունն այն է, որ կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու ամենահուսալի միջոցը յուրաքանչյուր մարդու ինքնապատասխանատվությունն է: Նախ այն հայրենակիցները, ովքեր որևէ ախտանշան չունեն, կրկին կոչ եմ անում խստիվ հետևել Առողջապահության նախարարության արդեն հայտնի պաստառների վրա առաջարկվող միջոցներին, պահպանել կրկնակի և եռակի զգոնությամբ անձնական հիգիենայի կանոնները, իսկ նրանց, ում մոտ որոշակի ախտանշաններ կան, կոչ ենք անում ինքնաբուժմամբ չզբաղվել, դիմել առողջապահական հիմնարկների և սպասել պատասխաններին: Իհարկե, հիմա պարզ է, որ վերջին օրերին, երևի նաև ահազանգերի թիվն ավելացել է, բայց, բարեբախտաբար, այդ ահազանգերից ոչ մեկը մինչև այս պահը չի հաստատվել որպես կորոնավիրուսով հիվանդացության դեպք:
Մենք շարունակելու ենք մեր աշխատանքը: Այսօր արդեն աշխատանքային խումբը կպատրաստի կառավարության որոշումը, կառավարությունը հեռակա նիստով կընդունի այդ որոշումը, որպեսզի վաղվանից արդեն որոշումներն ուժի մեջ մտնեն: Գիտեք արդեն, որ որոշում է կայացվել, որ ուսումնական հաստատություններում մեկ շաբաթ արձակուրդ է, այսինքն՝ արձակուրդն առաջ է բերվում, և մենք շաբաթվա վերջ կտեսնենք՝ ինչ իրավիճակ է և, ըստ այդմ, ըստ անհրաժեշտության՝ կկայացնենք որոշումներ:
Գիտեմ, որ հարց է հնչելու, թե ինչու այլ ուղղություններով հաղորդակցությունները չենք փակում. նախ հնարավոր չէ բոլոր ուղղություններով փակել, որովհետև դա նշանակում է ընդհանրապես 100 տոկոսով մեկուսանալ: Այս պահին մենք գնահատում ենք ռիսկային ուղղությունները և առավել ինտեսիվ աշխատանք կատարում ամենառիսկային ուղղությունների մասով: Ցավոք, գործնականում կորոնավիրուսը տարածված է ամենուր, և ժամանակակից աշխարհում հաղորդակցության ոչ միայն ուղղակի, այլև անուղղակի միջոցներ գոյություն ունեն: Մենք ուղղակի, ոչ թե, ցավոք, պետք է ասենք, որ ոչ թե սրանով երաշխավորում ենք հետագա տարածումը, այդ թվում՝ հայտնվելու դեպքերը, այլ պրոցեսը դարձնում ենք հնարավորինս կառավարելի, որ կարողանանք տիրապետել իրավիճակին և շարժընթացին:
Կխստացվեն միջոցառումները այդ թվում բեռնափոխադրումների մասով: Այսօր Պետական եկամուտների կոմիտեն և Էկոնոմիկայի նախարարությունը կաշխատեն միասին, ըստ ամենայնի՝ որոշ բեռների համար կրկին կարվեն բացառություններ՝ ըստ անհրաժեշտության: Եվ մենք պետք է խնդրենք նաև, որ մեր քաղաքացիները խուսափեն բեռնափոխադրումների համար Իրանի Իսլամական Հանրապետություն տեղափոխվելուց և այնտեղ բեռներ ներկրելուց: Հիմա մենք կարգավորումը կառավարության որոշման մեջ կանենք այնպես, որ դա տեղի ունենա:
Սիրելի հայրենակիցներ, մենք քննարկեցինք նաև շուկայում առկա վիճակը,: Չնայած կարծես թե դա կարճատև էր, բայց պետք չէ խանութներից խուճապային գնումներ անել: Ճիշտ է, մենք ունենք որոշակի անհրաժեշտ ապրանքների դեֆիցիտ, մասնավորապես, ամենակարևորը՝ դիմակների դեֆիցիտ, բայց այդ պրոբլեմը ոչ միայն մեր երկրում է, այլև ամբողջ աշխարհում: Հիմա նույնիսկ մենք ստացանք տեղեկություններ, որ կան գործարարներ, ընկերություններ, որոնք պատրաստ են ներկրել դիմակներ, բայց քանի որ աշխարհում գների բարձրացում է տեղի ունեցել, նրանք մտավախություններ ունեն, որ ներսում իրենց կմեղադրեն սպեկուլյատիվ գնագոյացման մեջ: Բայց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն աշխատում է նրանց հետ, և մենք պետք է աշխատենք, որ օբյեկտիվ գին լինի մեր շուկայում դիմակների համար, բայց մենք պետք է հասկանանք, որ ամբողջ աշխարհում գները բարձրացել են, հետևաբար, նոր խմբաքանակները հայտնվելիս ենթադրում ենք որ շուկայում գնի որոշակի բարձրացում կարձանագրվի: Հաջորդը՝ անտիսեպտիկ միջոցների արտադրություն, բարեբախտաբար, Հայաստանում ունենք: Այդ բումը շաբաթ-լույս կիրակի օրը արձանագրվեց և մեր արտադրողների համար դա պարզապես անսպասելի էր: Նրանք հավաստիացրել են, որ առաջիկա օրերին ամբողջ ծավալով արտադրություն տեղի կունենա, և շուկայի պահանջարկը կբավարարեն:
Հիմնական միջազգային և հայ հանրության, մեր բոլորիս արձանագրումը - այսօր միջազգային մամուլում այդպիսի տասնյակ վերնագրեր կան - կորոնավիրուսի ամենամեծ վտանգը խուժապն է: Այսինքն՝ ոչ թե կորոնավիրուսն է պրոբլեմը, այլ այն խուճապը, որ դրա անունը լսելիս մարդկանց շրջանում առաջացնում է: Հիմա դպրոցներն արձակուրդում են, եկեք արձանագրենք՝ մի շաբաթ առաջ, մի շաբաթ հետո մեծ բան չի փոխվում: Եվ եթե մեզնից յուրաքանչյուրը այս իրավիճակի արձանագրմամբ պատասխանատվությամբ է վերաբերվում իր վարքին, նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրաապետությունը պետք է շարունակի ապրել բնականոն կյանքով՝ ուղղակի անձնական կարգապահության նկատմամբ ավելի մեծ ուշադրությունով: Եվ մեզ համար, ճիշտն ասած, ոչ այնքան հաճելի որոշ սովորություններից հրաժարվելու իսկապես լավ առիթ է, ինչպես Առողջապահության նախարարը կոչ արեց համբուրվելով բարևելու պրակտիկան կարող ենք մեր իրականությունից դուրս բերել: Ուրախալի է, որ մեր սոցիալական ցանցերում սկսել են ավելի ու ավելի շատ հումորով վերաբերվել կորոնավիրուսին: Իհարկե, հումորը՝ հումոր, բայց, մյուս կողմից, անլուրջ վերաբերվել նույնպես չի կարելի: Այո, դա հիվանդություն է, դա վտանգավոր հիվանդություն է, ինչպես բազմաթիվ վտանգավոր այլ հիվանդություններ, որոնցով մենք ամեն տարի, ամեն ամիս, ամեն օր, ամեն շաբաթ տառապում ենք և արձանագրենք, որ չենք բարձրաձայնում դրա մասին, որովհետև սովորական բան է դարձել՝ սովորական գրիպից ամեն տարի մենք մոտավորապես 10 մահացության դեպք ենք ունենում, դա միջին վիճակագրական ցուցանիշ է:
Եվ հետևաբար, մեր հիմնական խնդիրը հետևյալն է՝ Հայաստանում որևէ պարագայում խուճապ, խուճապային գնում, խուճապային տեղաշարժ, խուճապային հայտարարություններ, խուճապային կոչեր պետք է չլինեն: Սրա համար կառավարությունը պիտի դառնա նման խուճապի բացակայության երաշխավորը, և դրա երաշխիքն այն է, որ բացառվում է, որ մենք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից թաքցնենք որևէ տեղեկատվություն: Սա ամենակարևոր արձանագրումն է: Էլի արձանագրում ենք, որ մեր քաղաքացիները վստահում են միայն ու միայն տեղեկատվությանը, որ տարածվում է կառավարության և պաշտոնական այլ մարմինների կողմից: Որևէ այլ աղբյուր կորոնավիրուսի մասին չի կարող լինել, քան Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, Առողջապահության նախարարությունը, պաշտոնական այլ մարմիններ: Հետևաբար, ապրում ենք մեր բնականոն կյանքով, աշխատում ենք մեր երկրի զարգացման օրակարգի վրա: Իմիջիայլոց ասեմ, Ծաղկաձորում խուճապի մասին լուրերը չափազանցված էին: Երեկ, ինչպես և խոստացել էի, մենք ընտանիքով երեկոն և գիշերն անց ենք կացրել Ծաղկաձորում, Առողջապահության նախարարը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարը, էլի պաշտոնյաներ: Ծաղկաձորում տուրիստներ կան, և շատ, ես մի քանի ռեստորաններ, սրճարաններ մտել եմ, շրջել եմ քաղաքով:
Այնպես որ, իսկապես եկեք վերաբերվենք հանգիստ, հանդարտ, իհարկե, զգոն, ուշադիր, հասկանալով, որ հիվանդությունը վտանգավոր է, բայց կառավարելի հիվանդություն է, և հույս ունենք, որ իրավիճակը չի սրվի: Էլի ուզում եմ ասել, որ մենք այսօր 9 կասկածելի դեպք ունենք, որ պետք է թեստավորենք: Այս 9-ից մեկ-երկուսը եթե նույնիսկ հաստատվեն, սրանով ապոկալիպտիկ եզրակացություններ պետք չէ անել, որովհետև մենք այս պահին ունենք հիվանդ, որը դե յուրե հիվանդ է, բայց դե ֆակտո այդքան էլ հիվանդ չէ: Հույս ունենք, որ մենք առնվազն դե ֆակտո հիվանդների մասով հենց այս տրամադրությամբ էլ այս պրոցեսը կավարտենք: Որևէ սահմանափակումներ այս պահին մտցնելու կարիք չկա, մարդիկ կարող են կինո հաճախել, թատրոն հաճախել, ծննդյան տարեդարձեր նշել և այլն, բայց այդ ընթացքում սովորականից ավելի շատ լվացվեն և ավելի ուշադիր լինեն, փռշտալիս թույլ չտան վիրուսների կամ բակտերիաների արտահոսքն արտաքին աշխարհ, մնացածը կառավարելի է»:

"In No Case Should There be Panic in Armenia, and the Government Shall Safeguard the Population Against Panic": Nikol Pashinyan
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the Commission for Coordination of Efforts to Prevent the Spread of Coronavirus in Armenia today met in the Office of Government.
Healthcare Minister Arsen Torosyan provided statistics on the prevalence of coronavirus in Armenia, in the region and across the globe. He noted that the current situation in Armenia is the same as yesterday: there is one positive test, and 31 quarantined people whose health status is satisfactory. A total of 120 laboratory tests have been conducted, and only one of them proved positive.
Today 9 more tests will be conducted; the results will be published as soon as received. Enhanced control at border checkpoints continues, all trucks arriving from the Meghri border checkpoint are accompanied by Healthcare Ministry specialists and the police, Iranian citizens shall be under control throughout Armenia, including at the QGD customs warehouses, until they return to their homeland. Control over drivers of Armenian citizenship shall be exercised at the place of residence.
Minister Torosyan advised that the World Health Organization calls for individual fever checks.
Branch works and further steps in the fight against coronavirus were discussed at the meeting. The Prime Minister gave relevant instructions to those responsible.
Summing up the meeting, Nikol Pashinyan said: “First, let us note that, fortunately, we have not had any adverse changes since yesterday, that is, we have no new cases of coronavirus. During this time several suspicious cases were diagnosed and the result was negative. We are currently awaiting the results of 9 tests and will inform the public thereon as soon as we have the answers. We hope that the tests will prove negative, but if, God forbid, they are confirmed, we will report the public about it. Nevertheless, this should not be a reason for panic, because I am reiterating that the disease is being treated. The only patient we have is not being treated at this point of time, because he has no complaints, no symptoms, and even no fever. At first he had a high temperature for a short time. Now this man is watching TV in his ward at the Acute Infectious Diseases Medical Center. Our citizens who are in the Golden Palace hotel complex are fine, too: no one has any symptoms at the moment. They have no temperature, no problems.
Yesterday we diagnosed 3 or 4 suspicious cases, all negative. Today we are likely to test nine people during the day. If the first result is positive, we will re-test them, i.e. the public will know the final results after the re-test.
Now let us talk about today’s decisions. Taking into consideration the epidemic situation in our region, we decided to prolong and strengthen the restrictions on the Armenian-Iranian border, we will start the process of abolition of the visa-free regime with Iran, and the visa regime will be restored within 5 days. We keep in close touch with our Iranian colleagues. We expressed readiness to support to the friendly people Iran and the Iranian government in addressing the situation.
The Task Force calls on our fellow countrymen to possibly refrain from traveling to Italy and Turkey. The Ministry of Healthcare and the Government are taking all necessary and affordable measures, but the most important conclusion of our specialists and today’s discussion is that individual responsibility is the most reliable way to prevent the spread of coronavirus.
First of all, I once again urge our compatriots who do not have any symptoms to strictly follow the recommendations of the Ministry of Healthcare, to observe personal hygiene rules, while we urge those who have symptoms not to self-medicate, but to contact to health facilities.
The number of alarm signals has increased in recent days. Fortunately, none of these signals has been confirmed as coronavirus disease. We will continue our work. Today, the Task Force will prepare a government decision, and the Cabinet will adopt it at a remote meeting so that it could take effect as early as tomorrow.
You may know that a decision has been made to introduce week-long holidays in educational institutions, that is, the spring vacation season has been anticipated; we will see what the situation is by late this week, and we will make decisions as necessary.
I know that a question will arise about why we are not closing communication in other areas. First of all, it is impossible to close all directions, because it means complete isolation.
We are currently assessing risk zones and are conducting more intensive work in the most risky areas. Unfortunately, coronavirus is practically widespread everywhere, and in the modern world there are not only direct, but also indirect means of communication.
Unfortunately, we must admit that this does not guarantee the prevention of further spread, but we make the process as manageable as possible so that we can control the situation as much as possible.
Measures will be strengthened, including those related to cargo transportation. Today, the State Revenue Committee and the Ministry of Economy will work together; in all likelihood, some exceptions will again be made for certain goods as necessary. And we should also ask our citizens to avoid traveling to the Islamic Republic of Iran for cargo and the import of goods from there. Now in the decision of the government we will introduce such regulation so that this happens.
Dear compatriots, we also discussed the market situation. Although this seems to be a short-term phenomenon, you don’t need to panicky shop in stores.
True, we have a shortage of certain basic necessities, in particular, the most important of them are masks, but this problem exists not only in our country, but throughout the world.
Now we even got information that there are enterprises, companies that are ready to import masks, but since prices have risen all over the world, they fear that they will be accused of speculative pricing inside the country.
However, the State Commission for Protection of Economic Competition is working with them, and we must work to ensure that the market has an objective price for masks, but we must also understand that prices have risen worldwide, so we expect some increase in the market price when importing new batches.
Fortunately, we have antiseptic production in Armenia. This boom was recorded on Saturday and Sunday and it was just unexpected for our producers. They assured that in the coming days full production will be launched and the market demand will be satisfied.
The main danger of the international and Armenian community - and today there are dozens of such headlines in the international press - is the panic over the coronavirus. That is, the problem is not in the coronavirus, but in the panic that occurs in people when they hear this word.
Now students are on vacation, in this regard, we note that it would be a vacation a week later or earlier, this does not change anything. And if each of us takes responsibility for our own behavior, it means that the Republic of Armenia should continue to live its normal life, paying more attention to personal discipline.
And for us, frankly, this is a very good reason to abandon some not very pleasant habits, and as the Minister of Health called, we can abandon the practice of kissing each other during the greeting.
t the coronavirus with humor is encouraging. Of course, humor is humor, but, on the other hand, it should not be taken lightly. Yes, this is a disease, this is a dangerous disease, like many other dangerous diseases from which we suffer every year, every month, every day, every week, and let's say that we are not talking about it, because it has become commonplace, and from ordinary flu, we have about 10 deaths per year, this is an average figure.
And therefore, our main task is as follows: in any case, there should be no panic, panic shopping, panic moving, panic statements, panic calls in Armenia. To do this, the government should guarantee that there is no such panic, and the guarantee of this is that we will not hide any information from the citizens of the Republic of Armenia. It's the most important.
Once again, we note that our citizens should only trust the information disseminated by the Government and other official bodies. There is no other source about the Coronavirus except the Government of the Republic of Armenia, the Ministry of Health and other official bodies.
Consequently, we are living a normal life and working on the development agenda of our country. By the way, rumors about panic in Tsakhkadzor were exaggerated. Yesterday, as I promised, our family and I, the Minister of Health, the Minister of Education, Science, Culture and Sports and other officials spent the evening and night in Tsakhkadzor. There are tourists in Tsakhkadzor, many tourists and I went to several restaurants, cafes and walked around the city.
So, let's really relate to the situation calmly, balancedly, of course, be vigilant, attentive, understanding that the disease is dangerous, but manageable, and we hope that the situation will not worsen. Once again I want to say that today we have 9 suspicious cases, and we need to conduct testing.
Even if one or two of these 9 cases are confirmed, there is no need to make apocalyptic conclusions, because now we have a patient who is de jure sick, but de facto not very sick.
We hope that at least de facto we will complete this process in this very mood. No restrictions are currently needed, people can easily go to the cinema, go to the theater, celebrate birthdays, etc., but at the same time they need to wash their hands more often and thoroughly, be more attentive, and avoid the penetration of viruses or bacteria into the outside world is sneezing, and the rest is controllable.”