Չավուշօղլուի հետ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպումը Հայաստանին պետք է դրդի հստակ գործողությունների
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ օրերս կայացած հանդիպումը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ Հայաստանում որոշակի մտահոգություններ առաջացրեց Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի հնարավոր դերակատարման մեծացման առնչությամբ:
Արտաքին գործերի նախարարությունը, սակայն, որևէ գերբնական բան այստեղ չի տեսնում:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց աշխատանքային պլանն ունեն, որը հանդիպումներ է ներառում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ», - Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ հավելելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջին անգամը չէ, որ նման այցեր են իրականացնում:
ԱԳ նախարարի այս հիմնավորումները որևէ կերպ համոզիչ չեն հնչում մի շարք պատճառներով: Թեև նախկինում Մինսկի խմբի համանախագահների այցեր Անկարա եղել են, սակայն դրանք պարբերական բնույթ չեն կրել, ավելի որպես կանոն եղել են տարածաշրջանային հստակ զարգացումների ժամանակ, երբ Թուրքիան հնարավորություն է տեսել գործընթացի վրա որևէ կերպ ազդելու:
Հանդիպումը հնարավոր չէ որպես շարքային դիտել նաև այն պատճառով, որ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը խմբի անդամ երկրների հետ առնվազն չպետք է սահմանափակվի Թուրքիայով՝ եթե, իհարկե, նման հանդիպում անցկացնելը Անկարային առաձնին նախաձեռնությունը չէ:
Սակայն այդ դեպքում ևս հարցեր են առաջանում: Ոչ մեկի՝ այդ թվում համանախագահների համար գաղտնիք չէ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Թուրքիայի միակողմանի դիրքորոշումը և Ադրբեջանին ցուցաբերվող ռազմաքաղաքական աջակցությունը: Ինչո՞ւ չեն արվել քայլեր, օրինակ բացառելու Թուրքիայի ԱԳ նախարարի կողմից հանդիպման արդյունքներով ադրբեջանամետ հայտարարությունը՝ հաշվի առնելով, որ հանդիպման փաստը միայն բավականին զգայուն է հայկական կողմերի համար:
Նշենք, որ համոզիչ չեն հնչում նաև պաշտանական Երևանի հայտարարություններն այն մասին, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի ցանկացած դերակատարում բացառվում է: Նախ, Թուրքիան շարունակում է հանդիսանալ Մինսկի խմբի անդամ: Եվ երկրորդ, Թուրքիան տարածաշրջանային հիմնական խաղացողներից է, որն ակնհայտ հետաքրքվածություն ունի Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում և ազդեցություն հակամարտության կողմերից մեկի՝ Ադրբեջանի վրա: Սա Թուրքիային հնարավորություն է տալիս առնվազն ոչ ֆորմալ ազդեցություն ունենալ կարգարվորման գործընթացի վրա:
Ուստի, Ղարաբաղյան կարգավորման համատեքստում Թուրքիայի նման գործողությունները և հայտարարությունները պաշտոնական Երևանի մոտ, ճիշտ է, չպետք է խուճապ առաջացնեն, սակայն պետք է դրդեն հստակ գործողությունների, որոնք տեսանելի չեն առնվազն հանրային մակարդակում: Մասնավորապես, Երևանը պետք է աշխատի Ղարաբաղյան հակամարտության հարցով Թուրքիայի հետ համանախագահների առանձին հանդիպումները բացառելու ուղղությամբ:

Встреча сопредседателей МГ ОБСЕ с Чавушоглу должна подтолкнуть Армению к конкретным действиям
Недавняя встреча сопредседателей Минской группы ОБСЕ с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу вызвала некоторые опасения в Армении по поводу растущей роли Турции в процессе урегулирования карабахского конфликта. Однако армянский МИД не видит здесь ничего сверхъестественного.
"Сопредседатели Минской группы ОБСЕ имеют свой собственный план работы, который включает встречи с представителями стран-членов Минской группы ОБСЕ и международных организаций", - заявил министр иностранных дел Зограб Мнацаканян в Национальном Собрании Армении, добавив, что это не впервые, когда сопредседатели Минской группы ОБСЕ совершают такие визиты.
Эти аргументы министра иностранных дел не кажутся убедительными по ряду причин. Хотя сопредседатели Минской группы ранее посещали Анкару, но такие встречи не носили регулярный характер; более того, эти встречи обычно совпадали с региональными развитиями, когда Турция предлагала свои услуги каким-либо образом повлиять на процесс урегулирования карабахского конфликта.
Встречу сопредседателей с Чавушоглу нельзя считать обычной еще потому, что встречи сопредседателей Минской группы ОБСЕ с государствами-членами МГ, по крайней мере, не должны ограничиваться Турцией, если, конечно, такая встреча не является инициативой Анкары.
Но тогда тоже возникают вопросы. Ни для кого, включая сопредседателей, не является секретом односторонняя позиция Турции по карабахскому конфликту и ее военно-политическая поддержка Азербайджану. Почему не были предприняты шаги, например, чтобы исключить проазербайджанское заявление министра иностранных дел Турции по итогам встречи, учитывая, что факт встречи является достаточно чувствительным для армянских сторон конфликта?
Отметим, что заявления официального Еревана о том, что любая роль Турции в процессе урегулирования карабахского конфликта исключается, также не являются убедительными. Во-первых, Турция остается членом Минской группы ОБСЕ. А во-вторых, Турция является одним из ключевых региональных игроков с очевидным интересом к карабахскому конфликту и влиянием на одну из конфликтующих сторон - Азербайджан. Это позволяет Турции оказывать, по крайней мере, неформальное влияние на процесс урегулирования.
Действия и заявления Турции в контексте карабахского урегулирования, конечно, не должны вызывать панику у официального Еревана, но должны привести к определенным действиям, которые не заметны, по крайней мере, на публичном уровне. В частности, Ереван должен работать над тем, чтоб исключить отдельные встречи сопредседателей с Турцией по вопросу карабахского конфликта.