Անտեղյակության կամ դրա իմիտացիայի կայուն սինդրոմ
Կորոնավիրուսի համաճարակի տարածման արդյունքում Հայաստանում արտակարգ դրության հաստատումից հետո առաջին անհրաժեշտության մթերքների գների ավելացման մասին ահազանգերը բազմաթիվ են:
ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2020թ. մարտին փետրվարի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է հացաբուլկեղենի և ձավարեղենի՝ 0.2%, յուղերի և ճարպերի՝ 0.3%, ծխախոտային արտադրատեսակների՝ 0.6%, ալկոհոլային խմիչքի 1.9% գնաճ: Առանձին ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզ է դառնում, որ թանկացող ապրանքների ցանկը համալրվել են նաև այնպիսիքով, որոնց նկատմամբ պահանջարկն ուղիղ համեմատական գծով աճեց մարդկանց տեղաշարժի սահմանափակման որոշումով: Գների աստղաբաշխական աճով են «փայլում» հատկապես այն մթերքները, որոնք, տարատեսակ լուրերի համաձայն, իբրև թե բուժում կամ կանխարգելում են կորոնավիրուսը: Գուցե ստեղծված իրավիճակի պատճառի զգալի մասը սպառողի վարքագիծն է, սակայն դա չի նշանակում, որ պատկան մարմինն այդտեղ անելիք չունի, հատկապես, որ ունի հստակ կարգավորիչ գործառույթ:
Խոսքն իհարկե վերաբերում է Էկոնոմիկայի նախարարությանն ու Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական կոմիտեին (ՏՄՊՊՀ):
Վերջինս այս ընթացքում հանդես եկավ տարբեր հայտարարություններով` սկսած առաջին անհրաժեշտության շուրջ 44 անուն ապրանքատեսակ հսկողության տակ առնելու մասին, մինչև ընդհուպ այնպիսի հայտարարությամբ, համաձայն որի գների կարգավորումը կառույցի իրավասության ներքո գտնվող խնդիր չէ:
Եթե անգամ թողնենք այս երկու իրարամերժ հայտարարությունները, ապա մի փաստ անհերքելի է. շուկայում մրցակցային չարաշահումները հաստատ ՏՄՊՊՀ իրավասության ներքո են: Մինչդեռ շուկայի ամենաանզեն ուսումնասիրությունն անգամ թույլ է տալիս նկատել, որ Երևանի որոշ խոշոր սուպերմարկետներում գների նույն աճը չի նկատվում, ինչ ավելի փոքր մթերային խանութներում: Եթե անգամ սպառողն իր վարքագծով մեղավոր է որոշակի թանկացումների հարցում, ո՞վ է այս խնդրի մեղավորը և, որ ավելի կարևոր է` ո՞վ է խնդիրը կարգավորելու պատասխանատուն:
Իրավիճակի` պատկան մարմինների վերահսկողությունից դուրս գտնվելու մասին առավել ակնհայտ է դառնում, երբ օրինակ Էկոնոմիկայի փոխնախարարն ապրիլի 6-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտնում է, որ հնարավոր է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գների աճ: Ցավոք, էկոնոմիկայի փոխնախարարը գտնվում է տոտալ անտեղյակության մեջ, քանի որ իր կողմից արված հայտարարության պահին, արդեն տասը օր է` ինչ առաջին ահնրաժեշտության որոշ ապրանքատեսակներ թանկացել են:
Սա հերթական իրավիճակն է, երբ արագ ու անհրաժեշտ արձագանքը զավեշտի աստիճան ուշանում է` ստեղծելով կառավարման մարմինների կողմից անտեղյակության կամ դրա իմիտացիայի սինդրոմի տպավորություն:

Рост цен: устойчивый синдром некомпетентности или ее имитация
После введения чрезвычайного положения в Армении из-за распространения эпидемии коронавируса появилось много сигналов из-за роста цен на основные продукты первой необходимости.
По данным Статкомитета РА, в марте 2020 года по сравнению с февралем цены в стране на хлебобулочные изделия и крупы возросли на 0,2%, масла и жиры - на 0,3%, табачные изделия - на 0,6%, алкоголь - на 1,9%.
В результате обобщения отдельных данных можно заметить, что список растущих цен на товары был пополнен и такими продуктами, спрос на которые прямо пропорционален ограничению людского передвижения. "Астрономический" рост цен коснулся продуктов, которые, якобы, излечивают или предотвращают развитие коронавируса. Возможно, главной причиной такой ситуации является поведение потребителя, но это не означает, что соответствующие органы должны "молчать в тряпочку", тем более, что некоторые из них имеют четкую регулирующую функцию.
Естественно, речь идет о министерстве экономики и о госкомиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК).
Последний из вышеуказанных институтов выступил с различными заявлениями за прошедший период - начиная от необходимости контроля над 44 наименованиями продуктов первой необходимости, завершая заявлением о том, что регулирование цен находится вне их компетенции.
Даже если оставить в стороне факт противоречивости этих двух заявлений, одно неоспоримо: злоупотребления в сфере конкуренции на рынке, безусловно, находятся под юрисдикцией ГКЗЭК. Однако даже самое "невооруженное" исследование рынка показывает, что цены в некоторых крупных супермаркетах Еревана повысились не настолько, как это можно наблюдать в небольших продуктовых магазинах. Даже если потребитель имеет свою долю вины в некотором повышении цен, все же важен ответ на вопрос - кто виновен в создавшейся проблеме и, что еще более важно, кто ответственен за ее урегулирование?!
То, что ситуация находится не под контролем соответствующих госорганов, становится очевидно из слов заместителя министра экономики на пресс-конференции 6 апреля, когда он заявил, что цены на товары первой необходимости могут вырасти. К сожалению, замминистра находится в состоянии тотального неведения - в момент его заявления определенные товары первой необходимости подорожали уже более десяти дней назад.
Это - очередная ситуация, когда быстрая и необходимая реакция запаздывает настолько, что уже не до смеха. И такая ситуация создает впечатление, что у нашего руководства сформировался четкий синдром некомпетентности или же его имитация.