Սուրբ Հարության խորհուրդը մշտապես համախմբել է մեզ, ոգևորել, զորություն տվել և կոչել նոր գործերի. Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Քրիստոսի hրաշափառ hարության տոնի առթիվ:
«Սիրելի հայրենակիցներ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում,
Շնորհավորում եմ Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնի առթիվ։
Սուրբ Զատիկը մեր եկեղեցու և ժողովրդի ամենամեծ տոներից մեկն է: Այս տարի այն նշում ենք առանձնահատուկ իրավիճակում՝ արտակարգ դրության պայմաններում։
Իրավիճակով պայմանավորված՝ մեր աղոթքները և ապաշխարանքի խոսքերը, որ պետք է հնչեին եկեղեցիների և վանքերի կամարների ներքո, այսօր հնչում են մեր ընտանեկան օջախի տանիքի տակ։
Մեր բազմապիսի խնդրանքները, որ ավանդաբար Սուրբ Զատիկի օրերին հնչում են առ Աստված, այսօր մեկ բովանդակություն ունեն՝ առողջություն և կազդուրում բոլոր հիվանդներին, հոգու ամրություն բոլորիս։
Երախտիքի և շնորհակալության բառերը, որ սովորաբար հղում ենք Աստծուն, այսօր նաև ուղեկցող խնդրանք ունեն՝ մեր երախտագիտությունը բժիշկներին և բուժաշխատողներին՝ իրենց աստվածահաճո և մարդասիրական գործի համար։
Սուրբ Հարության տոնի խորհրդի մեջ մեծ մարդասիրություն կա։ Հայացքներս ուղղենք միմյանց և ոչ թե հայացքները փախցնենք իրարից։ Իզուր չի ասվում՝ օգնիր և օգնություն կգտնես։ Իսկ օգնել կարելի է նաև մենակ չթողնելով։ Մեր աղոթքներում Աստծո հովանին և պաշտպանությունն ենք հայցում մեր ընտանիքների, հարազատների, մեր երկրի ու ժողովրդի համար։ Իսկ մեր երկիրը մի մեծ ընտանիք է, բոլորիս ընտանիքը։
Այս օրերին ամենաշատ հոգատարության և ուշադրության կարիք ունեն տարեցներն ու խոցելի առողջություն ու սոցիալական վիճակ ունեցող մեր մյուս հայրենակիցները։ Իմ մտքերն ու զգացմունքներն այսօր առավելապես նրանց հետ են։ Սրտացավ լինենք նրանց հանդեպ, աջակից՝ նրանց հոգսերին։
Սուրբ Հարության խորհուրդը մշտապես համախմբել է մեզ, ոգևորել, զորություն տվել և կոչել նոր գործերի։ Ստեղծված իրավիճակը բարդ է, սակայն՝ ոչ անելանելի։
Այնուհանդերձ, մենք չենք կարող հաջողությամբ հաղթահարել ներկայիս և ապագայի մարտահրավերները, եթե չլինենք միասնական, ավելի զգոն, ավելի կազմակերպված, ավելի կարգապահ, և, իհարկե, ավելի հոգատար։

Завет Святого Воскресения всегда объединял нас, воодушевлял, наделял силой: президент Армении
Президента Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание по случаю Праздника Светлого Воскресения Христова.
"Дорогие соотечественники в Армении, Арцахе и Диаспоре,
Поздравляю с Праздником Светлого Воскресения Христова!
Святая Пасха – один из величайших праздников нашей церкви и народа. В этом году мы отмечаем его в особенной ситуации, в условиях чрезвычайного положения.
Исходя из ситуации, наши молитвы и слова чествования, которые должны были прозвучать под сводами церквей и монастырей, сегодня звучат у наших семейных очагов.
Наши многообразные просьбы, которые традиционно в дни Святой Пасхи обращены к Богу, сегодня имеют одно содержание: здоровье и выздоровление всем больным, силы духа всем нам.
Слова благодарности и признательности, которые мы обычно обращаем к Богу, сегодня содержат сопровождающую просьбу: нашу благодарность врачам и медицинским работникам за их богоугодный и гуманный труд.
Завет праздника Святого Воскресения содержит великий гуманизм. Обратим же наши взоры друг к другу, и не будем избегать взглядов друг друга. Не зря говорится: помогай и найдёшь помощь. А помогать можно также, не оставляя в одиночестве. В наших молитвах мы просим у Бога покровительства и защиты нашим семьям, родным, нашей стране и народу. А наша страна – одна большая семья, семья всех нас.
В эти дни больше всего нуждаются в заботе и внимании люди старшего поколения и другие наши соотечественники, обладающие слабым здоровьем и находящиеся в уязвимой социальной ситуации. Мои мысли и чувства сегодня большей частью с ними. Будем сострадательны по отношению к ним, окажем помощь в их заботах.
Завет Святого Воскресения всегда объединял нас, воодушевлял, наделял нас силой и призывал к новым делам. Создавшаяся ситуация сложна, однако, не безвыходна. Тем не менее, мы не сможем успешно преодолеть нынешний и наступающие вызовы, если не будем едины, более бдительны, более организованы, более дисциплинированы и, конечно, более заботливы.