Սուրբ Հարության խորհուրդը մշտապես համախմբել է մեզ, ոգևորել, զորություն տվել և կոչել նոր գործերի. Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Քրիստոսի hրաշափառ hարության տոնի առթիվ:
«Սիրելի հայրենակիցներ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում,
Շնորհավորում եմ Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնի առթիվ։
Սուրբ Զատիկը մեր եկեղեցու և ժողովրդի ամենամեծ տոներից մեկն է: Այս տարի այն նշում ենք առանձնահատուկ իրավիճակում՝ արտակարգ դրության պայմաններում։
Իրավիճակով պայմանավորված՝ մեր աղոթքները և ապաշխարանքի խոսքերը, որ պետք է հնչեին եկեղեցիների և վանքերի կամարների ներքո, այսօր հնչում են մեր ընտանեկան օջախի տանիքի տակ։
Մեր բազմապիսի խնդրանքները, որ ավանդաբար Սուրբ Զատիկի օրերին հնչում են առ Աստված, այսօր մեկ բովանդակություն ունեն՝ առողջություն և կազդուրում բոլոր հիվանդներին, հոգու ամրություն բոլորիս։
Երախտիքի և շնորհակալության բառերը, որ սովորաբար հղում ենք Աստծուն, այսօր նաև ուղեկցող խնդրանք ունեն՝ մեր երախտագիտությունը բժիշկներին և բուժաշխատողներին՝ իրենց աստվածահաճո և մարդասիրական գործի համար։
Սուրբ Հարության տոնի խորհրդի մեջ մեծ մարդասիրություն կա։ Հայացքներս ուղղենք միմյանց և ոչ թե հայացքները փախցնենք իրարից։ Իզուր չի ասվում՝ օգնիր և օգնություն կգտնես։ Իսկ օգնել կարելի է նաև մենակ չթողնելով։ Մեր աղոթքներում Աստծո հովանին և պաշտպանությունն ենք հայցում մեր ընտանիքների, հարազատների, մեր երկրի ու ժողովրդի համար։ Իսկ մեր երկիրը մի մեծ ընտանիք է, բոլորիս ընտանիքը։
Այս օրերին ամենաշատ հոգատարության և ուշադրության կարիք ունեն տարեցներն ու խոցելի առողջություն ու սոցիալական վիճակ ունեցող մեր մյուս հայրենակիցները։ Իմ մտքերն ու զգացմունքներն այսօր առավելապես նրանց հետ են։ Սրտացավ լինենք նրանց հանդեպ, աջակից՝ նրանց հոգսերին։
Սուրբ Հարության խորհուրդը մշտապես համախմբել է մեզ, ոգևորել, զորություն տվել և կոչել նոր գործերի։ Ստեղծված իրավիճակը բարդ է, սակայն՝ ոչ անելանելի։
Այնուհանդերձ, մենք չենք կարող հաջողությամբ հաղթահարել ներկայիս և ապագայի մարտահրավերները, եթե չլինենք միասնական, ավելի զգոն, ավելի կազմակերպված, ավելի կարգապահ, և, իհարկե, ավելի հոգատար։

The Message of Holy Resurrection Always Unites Us, Always Inspires, Always Makes us Stronger and Calls to New Deeds: Armen Sarkissian
President Armen Sarkissian has issued a message on the Feast of the Holy Resurrection of our Lord Jesus Christ.
The message of the President of Armenia reads in particular:
"Dear Compatriots in Armenia, Artsakh, and Spyurk,
I congratulate us all on Holy Resurrection of our Lord Jesus Christ.
Holy Easter is one of the greatest holidays of our Church and our nation.
This year, we celebrate it under special conditions, under the emergency situation.
Because of this situation, our prayers and words of repentance that should have been said in the churches, under the pillars of our monasteries, today will be voiced under the roofs of our family homes.
Our various pleas, which we traditionally send to God on Holy Easter, today will come to one – health and recovery to all sick, fortitude to us all.
Words of gratitude and appreciation, which we traditionally say to God, today will be accompanied by gratefulness to all doctors and medical personnel for their God-pleasing and merciful work.
Holy Easter carries a message of great humanism. Let’s look at each other, not look aside. It is well said, help and you will be helped. And helping is also not leaving someone alone. In our prayers, we ask for God’s protection for our families and friends, our people and our country. Our country is one large family, our common family.
These days, the elderly, our compatriots of frail health, in a vulnerable social situation are the people who need care and attention more than anyone else. My thoughts and feelings today are mostly with them. Let’s be considerate toward them, alleviate their worries.
The message of Holy Resurrection always unites us, always inspires, always makes us stronger and calls to new deeds. The current situation is hard but not desperate. However, we cannot overcome the existing and future challenges unless we are united, more alert, more disciplined and organized, and certainly, more compassionate.