ԱՄՆ չորս կոնգրեսականներ շնորհավորական ուղերձ են հղել Արայիկ Հարությունյանին
ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոնը, Ադամ Շիֆը, Ջեքի Սփայերը և Գուս Բիլիրակիսը շնորհավորական ուղերձ են հղել Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանինփոխանցում է News.am:
ԱՄՆ կոնգրեսականների ուղերձում ասված է.
Որպես ԱՄՆ Կոնգրեսի  և  Կոնգրեսի Հայկական հարցերով  հանձնախմբի անդամներ՝ մենք շնորհավորում ենք մարտի 31-ին Արցախում տեղի ունեցած պատմական ընտրությունների և դրան հաջորդած նախագահական ընտրության երկրորդ փուլի կապակցությամբ:
Մենք  սրտանց ուրախ ենք տեսնել, որ Արցախի ժողովուրդը և իշխանություններն այս դժվարին ժամանակաշրջանում  հավատարիմ են մնում խաղաղ ժողովրդավարությանը: Արցախը հավատարիմ մնաց ժողովրդավարական կառավարման այնպիսի համակարգին, որն արտացոլում է իր քաղաքացիների կամքը՝ չնայած թշնամական տրամադրություններ ունեցող հարևանի շարունակական սպառնալիքներին ու զինադադարի խախտումներին:
Մենք հասկանում ենք նաև, որ COVID-19-ի ճգնաժամի հետևանքով առաջացել էին  որոշակի բարդություններ, սակայն ստեղծված հարաբերական հարմարությունները, որոնք թույլ տվեցին ընտրողներին քվեարկել առանց խոչընդոտների, ակնհայտորեն ներկայացնում են հանրապետությունում ժողովրդավարական գործընթացների զորությունը:
Որպես Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ՝ մենք հավատարիմ ենք մնում Արցախի ժողովրդավարական անկախությունն առաջ մղելու և ամրապնդելու գործընթացին:
Մենք կշարունակենք աջակցել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիիրավ իրացմանը, որը կնպաստի  նաև տարածաշրջանի կայունությանն ու զարգացմանը: Վստահեցնում ենք, որ կշարունակենք ուղիներ որոնել ամրապնդելու Միացյալ Նահանգների և Արցախի միջև կապերը, որը ներառում է նաև նրա անկախության պաշտոնական ճանաչումը:
Եվս մեկ անգամ ընդունեք մեր շնորհավորանքներն ընտրությունների կապակցությամբ, որոնք եղել են հանգիստ, խաղաղ, զերծ կոռուպցիայից կամ ընտրողների ահաբեկումից: Մենք ակնկալում ենք շարունակել մեր հետագա արդյունավետ և կայուն  համագործակցությունը Ձեր իշխանության հետ:

As members of the United States Congress and the Congressional Caucus on Armenian Issues, we write to offer our congratulations on Artsakh’s historic election on March 31 and the subsequent presidential run-off election that took place earlier this week.
We are heartened to see the people of Artsakh and the country’s leaders remain dedicated to peaceful democracy during these difficult times. Artsakh has remained committed to a system of democratic governance that reflects the will of its citizens, all despite continued violence and threats from its hostile neighbor. And, while we understand there were some complications created by the ongoing COVID-19 crisis, the relative case in which voters could cast ballots in these elections without interference clearly represents the strength of the democratic process in the Republic.
As Co-Chairs of the Congressional Armenian Issues Caucus, we remain committed to promoting and bolstering the democratic independence of Artsakh. We will continue to support the rightful exercise of self-determination which contributes to regional stability and development. Please know that we will also continue to explore ways to strengthen the ties between the United States and Artsakh that includes the formal recognition of its independence.
Once again, please accept our congratulations on an election that was calm, peaceful, and free of corruption or voter intimidation. We look forward to continuing our productive and robust dialogue with your administration moving forward.