Էմիկ Ավագյան՝ ավտոմատ հաշմանդամասայլակի գյուտի հեղինակ
Այսօր շատերը խոսում են հասարակությանը սահմանափակ հնարավորությունների տեր մարդկանց անհրաժեշտության մասին, սակայն քչերը գիտեն հասարակությանը հենաշարժիչ համակարգի բարդություններ ունեցող մարդկանց ինտեգրման հարցում ազգությամբ հայ նշանավոր ֆիզիկոս Էմիկ Ավագյանի ունեցած մեծ ներդրման մասին: Նա հանդիսանում է շնչով կառավարվող համակարգչի և հաշմադամի սայլակը մեքենան տեղավորելու մեխանիզմի հեղինակը։
Էմիկ Ավագյանի գլխավոր գյուտերից մեկը համարվում է ավտոմատ հաշմանդամասայլակի գյուտը, որը ձեռքով կառավարվող սայլակը փոխարինեց ավտոմատ կառավարվողի: Հարկ է նշել, որ Էմիկ Ավագյանի բազմաթիվ հայտնագործություններ կապված են եղել հենց իր առողջական խնդիրների հետ:
Էմիկ Ավագյանը ծնվել 1924 թվականին է Պարսկաստանի Թավրիզ քաղաքում՝ ցերեբրալ պարալիչի ախտորոշմամբ: Էմիկին անհրաժեշտ բժշկական օգնության համար՝ Ավագյանների ընտանիքը Պարսկաստանից տեղափոխվում է Ռուսաստան, ապա Գերմանիա և ի վերջո հաստատվում է Նյու-Յորքում։ Չնայած առողջական վիճակին, Ավագյանը կարողացավ ստանալ բարձրագույն կրթություն Էվրիկա քոլեջում՝ ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի ոլորտում։ Նա հետագայում ուսումը շարունակում է Կոլումբիայի համալսարանում և ստանում մագիստրոսի աստիճան։
Ուսանողության տարիների ընթացքում Ավագյանը հաղորդակցման խնդիրներ է ունեցել մեքենագրուհու հետ, ով գրառումներ էր անում նրա համար: Այսպես, Ավագյանի հայտնի գյուտերից մեկը դարձավ շնչառությամբ ղեկավարվող տպագրիչ մեքենան։
Էմիկ Ավագյան 1961 թվականին արժանացել է ԱՄՆ նախագահ Ջոն Քենեդիի մրցանակին՝ հաշմանդամների կյանքը բարելավելու և հասարակությանն ինտեգրելու գործում ունեցած մեծ ներդրման համար: 1963 թվականին Էմիկն Իրանի շահի կողմից արժանացել է թագավորական մեդալի, 1976 թվականին Հայկական երկուհարյուրամյա կոմիտետի կողմից՝ գիտական ոլորտում առաջատար փորձի համար մրցանակի, 1979-ին ԱՄՆ-ի ամենահին ինժեներական Tau Beta Pi համակցությունը պարգևատրել է «Ինժեների նշանավոր մրցանակով»: 1996 թվականին Էմիկ Ավագյանը արժանացել է Էվրիկա քոլեջի դոկտորի աստիճանի պաշտոնական շքանշանի:

Emil Avakian - the Inventor of Automatic Wheelchair
Today a lot is being talked about the need of integrating people with disabilities into the society. In this regard our compatriot Emik Avakian has had a great contribution. He is the inventor of the computer control by breathing, as well as of the system that makes it easier to put the wheelchair into the car. However, Emik Avakian's greatest invention is the automatic wheelchair.
His contribution to the integration of people with disabilities into society has been so outstanding, that in 1961 Avakian was awarded by President Kennedy for "the most outstanding contribution for the benefit of persons with disabilities", armeniangc.com reports. Avakian has also received an award from the Armenian Bicentennial Committee "Award for Best Practices in Science" (1976), and the Royal Medal from the Shah of Iran (1963). In 1996, Eureka College also awarded him with the "Honorary Doctor Award".
Generally, Avakian is a role model in terms of persistence. Emik was born in Tabriz (Iran) in 1924. From birth, he was was suffering from cerebral palsy and for getting medical help for Emik, his family moved from Iran to Russia, then to Germany and finally settled in New York. Despite his illness, Emik showed persistence and perseverance, he graduated with honors from college with a degree in physics and mathematics. Later, he got a degree in the same discipline at Columbia University in New York and began to patent many inventions that helped people with disabilities to become more self-sufficient.