Էմիկ Ավագյան՝ ավտոմատ հաշմանդամասայլակի գյուտի հեղինակ
Այսօր շատերը խոսում են հասարակությանը սահմանափակ հնարավորությունների տեր մարդկանց անհրաժեշտության մասին, սակայն քչերը գիտեն հասարակությանը հենաշարժիչ համակարգի բարդություններ ունեցող մարդկանց ինտեգրման հարցում ազգությամբ հայ նշանավոր ֆիզիկոս Էմիկ Ավագյանի ունեցած մեծ ներդրման մասին: Նա հանդիսանում է շնչով կառավարվող համակարգչի և հաշմադամի սայլակը մեքենան տեղավորելու մեխանիզմի հեղինակը։
Էմիկ Ավագյանի գլխավոր գյուտերից մեկը համարվում է ավտոմատ հաշմանդամասայլակի գյուտը, որը ձեռքով կառավարվող սայլակը փոխարինեց ավտոմատ կառավարվողի: Հարկ է նշել, որ Էմիկ Ավագյանի բազմաթիվ հայտնագործություններ կապված են եղել հենց իր առողջական խնդիրների հետ:
Էմիկ Ավագյանը ծնվել 1924 թվականին է Պարսկաստանի Թավրիզ քաղաքում՝ ցերեբրալ պարալիչի ախտորոշմամբ: Էմիկին անհրաժեշտ բժշկական օգնության համար՝ Ավագյանների ընտանիքը Պարսկաստանից տեղափոխվում է Ռուսաստան, ապա Գերմանիա և ի վերջո հաստատվում է Նյու-Յորքում։ Չնայած առողջական վիճակին, Ավագյանը կարողացավ ստանալ բարձրագույն կրթություն Էվրիկա քոլեջում՝ ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի ոլորտում։ Նա հետագայում ուսումը շարունակում է Կոլումբիայի համալսարանում և ստանում մագիստրոսի աստիճան։
Ուսանողության տարիների ընթացքում Ավագյանը հաղորդակցման խնդիրներ է ունեցել մեքենագրուհու հետ, ով գրառումներ էր անում նրա համար: Այսպես, Ավագյանի հայտնի գյուտերից մեկը դարձավ շնչառությամբ ղեկավարվող տպագրիչ մեքենան։
Էմիկ Ավագյան 1961 թվականին արժանացել է ԱՄՆ նախագահ Ջոն Քենեդիի մրցանակին՝ հաշմանդամների կյանքը բարելավելու և հասարակությանն ինտեգրելու գործում ունեցած մեծ ներդրման համար: 1963 թվականին Էմիկն Իրանի շահի կողմից արժանացել է թագավորական մեդալի, 1976 թվականին Հայկական երկուհարյուրամյա կոմիտետի կողմից՝ գիտական ոլորտում առաջատար փորձի համար մրցանակի, 1979-ին ԱՄՆ-ի ամենահին ինժեներական Tau Beta Pi համակցությունը պարգևատրել է «Ինժեների նշանավոր մրցանակով»: 1996 թվականին Էմիկ Ավագյանը արժանացել է Էվրիկա քոլեջի դոկտորի աստիճանի պաշտոնական շքանշանի:

Эмик Авакян - изобретатель автоматизированных инвалидных колясок
Сегодня многие говорят о необходимости интеграции людей с ограниченными возможностями в общество. Надо отметить, что в этом вопросе большой вклад имеет наш соотечественник Эмик Авакян. Он является изобретателем компьютерного управления дыханием - системы, которая позволяет легче поместить коляску в автомобиль. Также Эмик Авакян - автор самоходных автоматизированных колес для переключения управления креслом с ручного на автоматическое.
Его вклад в интеграцию людей с ограниченными возможностями в общество был настолько выдающимся, что в 1961 году Авакян был удостоен награды президента Кеннеди - за "Самый выдающийся вклад для пользы инвалидов", передает armeniangc.com. Другая награда - от старейшего на территории США инженерного общества Tau Beta Pi "Премия Выдающемуся Инженеру" (1979). Авакян также получил награду от Армянского Двухсотлетнего Комитета "Премия за Передовой опыт в области науки" (1976), Королевскую Медаль от Шаха Ирана (1963). В 1996 году Eureka College также вручил ему "Почетную Награду Доктора" - за олицетворение идеалов ценящих в колледже.
Вообще, Авакян является образцом для подражания в выносливости. Эмик родился в Тебризе (Иран) в 1924 году. С самого рождения он был болен церебральным параличом и именно для того, чтобы обратиться за медицинской помощью для Эмика, его семья переехала из Ирана в Россию, потом в Германию и, наконец, поселилась в Нью-Йорке. Несмотря на свою болезнь, Эмик, проявив настойчивость и упорство, окончил с отличием колледж со степенью в области физики и математики. Впоследствии он получил ученую степень по тем же дисциплинам в Колумбийском университете Нью-Йорка и начал патентовать множество изобретений, которые помогают инвалидам стать более самодостаточными.