Արցախում այս տարի Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված ամենամյա երթը չի կայանալու
Արցախում այս տարի Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված ամենամյա երթը չի կայանալու։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 22–ին հայտարարություն է տարածել Արցախի տեղեկատվական կենտրոնը։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է.
«Արցախի Հանրապետության Նախագահի ապրիլի 12-ի՝ Արցախի ողջ տարածքում արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու մասին հրամանագրով և դրա հիման վրա ընդունված Պարետի ապրիլի 13-ի որոշմամբ սահմանվել են հանրային (զանգվածային) միջոցառումներ իրականացնելու սահմանափակումներ, որոնց շրջանակներում, ի թիվս այլոց, արգելվել են 20 և ավելի անձանց մասնակցությամբ անցկացվող հիշատակի միջոցառումները: Հաշվի առնելով վերը նշված իրավական ակտերով նախատեսված սահմանափակումները, այս տարի Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված ամենամյա երթը չի կայանալու:
Սույն հայտարարությամբ հորդորում ենք մեր համերկրացիներին՝ առաջնորդվել արտակարգ իրավիճակի ռեժիմը կանոնակարգող իրավական ակտերով և զերծ մնալ ապրիլի 24-ին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթող խմբերով գնալու մտադրությունից:
Ժամանակավոր սահմանափակումները նպատակ ունեն կանխելու վարակի հնարավոր տարածումը և նվազագույնին հասցնելու մեր քաղաքացիների առողջությունը վտանգող հնարավոր ռիսկերը: Բոլորին մաղթում ենք առողջություն»:

В Арцахе не состоится ежегодное шествие, посвященное Дню памяти жертв Геноцида армян
Учитывая ограничения на проведение мероприятий в стране с целью предотвращения распространения коронавируса нового типа, в Арцахе не состоится ежегодное шествие, посвященное Дню памяти жертв Геноцида армян. Об этом сообщает "Арменпресс", со ссылкой на комендатуру Арцаха.
"Указом президента Республики Арцах от 12 апреля об объявлении чрезвычайной ситуации на всей территории Арцаха и принятым на его основании постановлением от 13 апреля установлены ограничения на осуществление общественных (массовых) мероприятий. Запрещены и памятные мероприятия с участием 20 и более человек. Учитывая ограничения, предусмотренные вышеуказанными правовыми актами, в этом году ежегодное шествие, посвященное Дню памяти жертв Геноцида армян, не состоится. Этим заявлением призываем наших сограждан руководствоваться правовыми актами, регламентирующими режим чрезвычайной ситуации и воздержаться от намерения 24 апреля посетить мемориал, увековечивающей память жертв Геноцида армян" , - говорится в заявлении.
Вследствие ограничения передвижения во время чрезвычайного положения, объявленного для предотвращения распространения коронавируса нового типа в Армении, 24 апреля  будет закрыт  и вход на территорию Мемориального комплекса "Цицернакаберд".