Մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը պատմական արդարության վերականգնման և նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման գործին. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Այս տարի ապրիլի 24-ին աշխարհասփյուռ հայությունը հայ ժողովրդի և ողջ մարդկության բարեկամների հետ միասին հանդիսավոր կերպով կոգեկոչի Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը՝ հարգանքի տուրք մատուցելով  Հայոց ցեղասպանության 1.5 մլն սուրբ նահատակների հիշատակին:
Հայ ժողովրդին ամբողջովին բնաջնջելու և հայրենազրկելու մտադրությամբ իրականացված այս զարհուրելի հանցանքը հանդիսացավ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Այն այսօր էլ շարունակում է իր ազդեցությունը թողնել  հայ ժողովրդի անվտանգության վրա:
Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության շարունակական ժխտումը և  արդարացումը, Հայաստանի ցամաքային շրջափակումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շրջանակներում ընդգծված հակահայկական դիրքորոշմամբ հանդես գալը անվտանգության սպառնալիքներ են ստեղծում Հայաստանի Հանրապետության և Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգների համար:
105 տարի առաջ հայ ժողովուրդը, չնայած տրված անվտանգության միջազգային երաշխիքներին և խոստումներին, միայնակ և անպաշտպան հայտնվեց այս ոճրագործության և խոցելի՝ ոճրագործների դաժան վայրագությունների առջև: Ցեղասպանության սարսափների միջով անցած հայ ժողովուրդը, ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, վերապրեց: Ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդը ոչ միայն կարողացավ աշխարհի տարբեր անկյուններում պահպանել և զարգացնել իր ազգային ինքնությունը, այլև ուժ գտավ վերականգնելու և վերանվաճելու հայոց պետականությունը: Այդ ժամանակից ի վեր, իր պատմական հայրենիքում հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովումը եղել և մնում է Հայաստանի Հանրապետության կարևորագույն առաքելությունը և պարտավորությունը:
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար տասնամյակներ մղված պայքարը ցույց տվեց, որ ոչ մի ուժ ունակ չէ հաղթելու պատմական արդարությանը և ճշմարտությանը: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման աշխարհագրության ընդլայնումը դրա լավագույն ապացույցն է:  Հատկապես կարևոր է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող պետությունների շարքերը համալրեցին նրանք, ովքեր անգնահատելի ներդրում են ունեցել ցեղասպանության զոհերին փրկելու և իրենց երկրներում ապաստան տալու գործում:
Անցյալի ճանաչումը էական է ներկայի և ապագայի համար. այն զսպող ուժ է աշխարհի որևէ անկյունում նմանօրինակ ոճրագործության կամ ցեղասպանության կրկնության կանխարգելման համար:
Ճշմարտության ճանաչումը և անցյալի ոգեկոչումը կարևոր նախադրյալներ են արդարության պահպանման, մարդկային արժանապատվության, անպատժելիության դեմ պայքարի և միջազգային համերաշխության շուրջ միավորվելու համար:
Այսօր վերստին գլուխ խոնարհելով Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի առջև՝ մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը պատմական արդարության վերականգնման և նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման գործին»։

Mы подтверждаем нашу приверженность делу восстановления исторической справедливости и предотвращения новых геноцидов: МИД Армении
Министерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление в связи со 105-летием Геноцида армян.
"В этом году 24 апреля армяне всего мира вместе с армянским народом и друзьями всего человечества торжественно отметят 105-ю годовщину Геноцида армян, воздав дань памяти 1,5 млн Святых мучеников Геноцида армян.
Это ужасное преступление, совершенное с намерением полностью уничтожить армянский народ и лишить его родины, стало первым геноцидом 20-го века. Он и сегодня продолжает оказывать свое влияние на безопасность армянского народа.
Продолжающееся отрицание и оправдание Геноцида армян со стороны Турции, сухопутная блокада Армении, а также выступления с подчеркнутой антиармянской позицией в рамках нагорно-карабахской проблемы создают угрозы безопасности для потомков жертв Геноцида армян и для Республики Армения.
105 лет назад армянский народ, несмотря на все международные гарантии и обещания безопасности, оказался одиноким, уязвимым и беззащитным перед этим преступлением и перед жестокими зверствами преступников. Армянский народ, переживший ужасы геноцида, пережил их вопреки всем трудностям. Народ, переживший геноцид, не только сумел сохранить и развить свою национальную идентичность в разных уголках мира, но и нашел в себе силы восстановить и вернуть армянскую государственность. С тех пор обеспечение безопасности армянского народа на своей исторической родине было и остается важнейшей миссией и обязательством Республики Армения.
Борьба за международное признание Геноцида армян в течение десятилетий показала, что никакая сила не способна победить историческую справедливость и истину. Расширение географии признания Геноцида армян является лучшим доказательством этого. Особенно важно, что ряды государств, признающих геноцид армян, пополнили те, кто внес неоценимый вклад в спасение жертв геноцида и предоставление им убежища в своих странах.
Признание прошлого важно для настоящего и будущего. Это сдерживающая сила для предотвращения подобного преступления или повторения геноцида в любом уголке мира.
Признание истины и поминовение прошлого являются важными предпосылками для сохранения справедливости, борьбы с человеческим достоинством, безнаказанностью и объединения вокруг международной солидарности.
Сегодня вновь склоняя голову перед памятью святых мучеников Геноцида армян, мы подтверждаем нашу приверженность делу восстановления исторической справедливости и предотвращения новых геноцидов".