Էրդողանը նամակ է գրել Թրամփին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նամակ է ուղղել իր ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփին, որում հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ Կոնգրեսն ավելի լավ կհասկանա «իրենց հարաբերությունների ռազմավարական նշանակությունը` հաշվի առնելով սոլիդարությունը կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ», հայտնում է EADaily-ն:
Էրդողանի նամակը երեքշաբթի ժամանել էր բժշկական սարքավորումների հետ միասին, որոնք Թուրքիան ուղարկել էր Միացյալ նահանգներ` COVID-19-ի բռնկումը զսպելու համար: Թուրքիայի նախագահի վարչակազմը նամակը հրապարակել է չորեքշաբթի:
ԱՄՆ Կոնգրեսը սպառնացել էր պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ` Ռուսաստանից S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի գնման հետ կապված, սակայն համավարակի պատճառով Անկարան հետաձգել էր դրանց գործարկումը:
«Հուսով եմ, որ գալիք ժամանակահատվածում սոլիդարության ոգով, որը մենք ցուցաբերել ենք համավարակի ժամանակ, ԱՄՆ Կոնգրեսը եւ ԶԼՄ-ներն ավելի լավ կհասկանան մեր հարաբերությունների ռազմավարական նշանակությունը»,- գրել է Էրդողանը: Նա հույս է հայտնել, որ իրենք կգործեն այնպես, «ինչպես պահանջում է մեր ընդհանուր պայքարն ընդհանուր խնդիրների դեմ»:

Erdogan Sends Letter to Trump
Turkish President Recep Tayyip Erdogan sent a letter to his American counterpart Donald Trump, in which he expressed hope that the US Congress would better understand the strategic importance of their relationship, given solidarity during the coronavirus pandemic, Reuters reported.
Erdogan's letter arrived Tuesday along with medical equipment that Turkey sent to the US to help contain the outbreak of COVID-19. The administration of the Turkish president published a letter on Wednesday.
The US Congress threatened to impose sanctions on Turkey in connection with the purchase of S-400 air defense systems from Russia, but because of the pandemic, Ankara postponed its commissioning.
"I hope that in the upcoming period, with the spirit of solidarity we have displayed during the pandemic, Congress and the U.S. media will better understand the strategic importance of our relations," the Turkish president said in the letter.