Ինչ-որ մի տեղ շատ չենք քարոզել. Պարգև սրբազանը՝ հանրության մեջ տիրող ատելության մթնոլորտի մասին (Aysor.am)
Ամեն ինչում եկեղեցին մեղավոր է և ես դա անկեղծ եմ ասում։ Այս մասին Aysor.am-ի «Պրոֆիլ» հաղորդման շրջանակներում, անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք եկեղեցին էլ իր մեղավորությունը չունի, որ արդեն տևական ժամանակ է հասարակության մեջ մեծ լարվածություն, ատելություն ու թշնամամք կամ իրար հանդեպ, ասել է Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը։
«Ինչ-որ մի տեղ մենք թերացել ենք, ինչ-որ մի տեղ շատ չենք քարոզել, ժամանակին միգուցե չենք զգուշացրել կամ լավ տեղյալ չենք եղել, լավ չենք վերլուծել։ Իհարկե, ինչ իրավիճակ տիրում է ժողովրդի մեջ, առաջին հերթին մենք ենք մեղավոր։ Սա ես անկեղծ եմ ասում։ Մենք հոգևոր ծնող ենք, զավակների հետ այդպիսի բան է կատարվում՝ մեղավոր է ծնողը։ Սա անխուսափելի է և մեր մեղավորության բաժինը կա։ Ես բան չունեմ ասելու։ Կան և օբյեկտիվ պատճառներ, կան և սուբյեկտիվ պատճառներ։ Եկեղեցու պատճառով չէ, որ այս բաները ստեղծվել են. քաղաքական, տնտեսական գործիչների, չինովնիկների պատճառով։ Սրանք օբյեկտիվ պատճառներն են և դրանք պետք չէ բարդել եկեղեցու վրա։ Այլ բան է, եթե մեր ուժերը հերիքեր ավելի շատ հոգևորական ունենայինք, ավելի շատ տներ մտնեինք, ավելի շատ քարոզեինք միգուցե այդ պատկերն այլ կերպով դրսևորվեր։ Կա մեր մասնաբաժինը»,- ասել է Պարգև սրբազանը։

В этом есть доля вины церкви – архиепископ Паргев Мартиросян о царящей в обществе атмосфере ненависти (Aysor.am)
Во всем этом есть вина церкви, я говорю это искренне. Об этом заявил в интервью программе ''Profile'' Aysor.am предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян, отвечая на вопрос, нет ли вины церкви в том, что в обществе уже длительное время царит большая напряженность, ненависть и вражда друг к другу.
''Значит, мы в чем-то допустили упущение, где-то проповедовали мало, наверное, не предупредили своевременно или не были в курсе, плохо проанализировали. Конечно, в том, что в народе царит такая атмосфера, в первую очередь есть наша вина. Я говорю это искренне. Мы духовные родители и если с нашими детьми происходит такое, то виновны родители. Это неизбежно, и в этом есть доля нашей вины. Мне нечего сказать. Есть как объективные, так и субъективные причины. Церковь не виновна в том, что создалась подобная ситуация. Это произошло из-за политических, экономических деятелей, из-за чиновников и это – объективные причины, которые не нужно сваливать на церковь. Иное дело, что если бы у нас хватило сил иметь больше священнослужителей, больше заходить в дома, больше проповедовать, возможно, эта картина была бы другой. Есть наша доля вины'', - сказал Паргев Србазан.