Գերմանիայում Արցախի ժողովրդի շահերի պաշտպանությանն ուղղված գործունեությունը թափանցիկ և օրինական բնույթ է կրում ու կլինի շարունակական. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արցախի ժողովրդի օրինական շահերը Գերմանիայում պաշտպանող կազմակերպության մասին:
«Արցախի ժողովրդի օրինական շահերը Գերմանիայում պաշտպանում է մի կազմակերպություն, որը գրանցվել և իր գործունությունն իրականացնում է նստավայր երկրի օրենսդրությանը լրիվ համապատասխանությամբ: Կազմակերպության նպատակների թվում հարկ է նշել Գերմանիայի հասարակության իրազեկումն Արցախի մասին, ինչպես նաև երկու երկրների ժողովուրդների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հաստատումը: Գերմանիայում Արցախի ժողովրդի շահերի պաշտպանությանն ուղղված գործունեությունը թափանցիկ և օրինական բնույթ է կրում ու կլինի շարունակական:
Համոզված ենք, որ մարդու իրավունքների համընդհանրության և արդարության սկզբունքների վրա հիմնված միջազգային համագործակցությունը խաղաղության ու անվտանգության պահպանման, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների առաջմղման՝ ինչպես նաև աշխարհում և, մասնավորապես՝ Եվրոպայում տնտեսական բարգավաճման համար պայմաններ ստեղծելու կարևոր տարր է հանդիսանում:
Հետևողական ջանքեր կգործադրվեն Արցախի համագործակցության աշխարհագրության ընդլայնման և տարբեր պետություններում Արցախի ժողովրդի շահերի ներկայացմանն ուղղված գործունեության արդյունավետության հետագա բարձրացման համար՝ հաշվի առնելով նստավայր երկրի օրենսդրության առանձնահատկությունները»,- նշված է հայտարարության մեջ։

The Activity on the Protection of the Interests of the People of Artsakh in Germany is Transparent and Legal and will be Continued: Artsakh MFA
Comment by the Information and Public Relations Department of the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh.
The legitimate interests of the people of Artsakh in Germany are protected by an organization that is registered and operates in full compliance with the legislation of the host country. Among the goals of the organization, worth mentioning, are informing the German society about Artsakh, as well as establishing cooperation in various fields between the peoples of the two countries. The activity on the protection of the interests of the people of Artsakh in Germany is transparent and legal and will be continued.
We are convinced that international cooperation based on the principle of the universality of human rights and justice is a key element in maintaining peace and security, promoting democracy and human rights, as well as creating conditions for the economic prosperity of the world and Europe, in particular.
Consistent efforts will be exerted to expand the geography of cooperation of Artsakh and to further improve the efficiency of the activities on representing the interests of its people in various states, taking into account the specifics of the legislation of the host country.