Չեռնոգորիայի նախագահը հայտարարել է, որ երկիրը հաղթահարել է կորոնավիրուսը
Չեռնոգորիան հաջողությամբ հաղթահարել է կորոնավիրուսը և երկրում վարակվածներ չկան, հայտարարել է երկրի նախագահ Միլո Ջուկանովիչը:
Չեռնոգորիայի Հանրային առողջության ինստիտուտը կիրակի օրը հայտնել է, որ 68 օրվա ընթացքում առաջին անգամ COVID-19-ով վարակված ոչ մի նոր հիվանդ չի հայտնաբերվել:
«Չեռնոգորիան հաջողությամբ հաղթահարել է կորոնավիրուսը: Հիվանդներ այլևս չկան: Հաջողությամբ վարտվել է ամենակարևոր արժեքների՝ մարդկային կյանքերի համար մեծ պայքարի այս փուլը», - գրել է երկրի նախագահը Twitter-ում:
Ջուկանովիչի կարծիքով՝ նման արդյունքը հնարավոր է դարձել «Չեռնոգորիայի պետական ​​մարմինների և ամբողջ հասարակության պատասխանատվության բարձր մակարդակի շնորհիվ»: Ընդհանուր առմամբ Չեռնոգորիայում համավարակի սկզբից ի վեր 324 մարդ է հիվանդացել, 9 քաղաքացի մահացել է:

Президент Черногории заявил, что в стране победили коронавирус
Черногория успешно победила коронавирус, в стране не осталось выявленных зараженных, заявил президент страны Мило Джуканович, передает РИА Новости.
Институт общественного здоровья Черногории сообщил в воскресенье, что впервые за 68 дней не было выявлено ни одного нового больного COVID-19, по данным ведомства, выздоровели все проходившие лечение.
"Черногория успешно поборола коронавирус! Больше нет больных! Успешно завершен этот этап великой борьбы за самые важные ценности – жизни людей", - написал Джуканович в Twitter.
По его словам, такой результат стал возможен благодаря "высокому уровню ответственности госорганов Черногории и общества в целом". Всего, по данным черногорского минздрава, с начала пандемии заболели 324 человека и девять граждан скончались.