Ռաքել Դինքին ուղարկված սպառնալից նամակը նման է Հրանտ Դինքի սպանությունից առաջ ուղարկված նամակներին
Հրանտ Դինքի անվան հիմնադրամի իրավաբաններից Ֆեթհիյե Չեթինը «Bianet» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ մայիսի 31-ի գիշերը հիմնադրամի էլեկտրոնային հասցեին ևս մեկ սպառնալից նամակ է ուղարկվել։
Նա ընդգծել է, որ Հրանտ Դինքի կնոջը՝ Ռաքել Դինքին և հիմնադրամին ուղարկված սպանության սպառնալիքով նամակները չունեն անհատական բնույթ, որի առկայությունը թեև պնդում են թուրք իրավապահ մարմինները և իշխանության ներկայացուցիչները, հայտնում է Ermenihaber-ը:
Չեթինի խոսքով՝ նամակները ունեն գրեթե նույն այն բովանդակությունը, ինչը եղել է Հրանտ Դինքի սպանությունից առաջ։
Նա նաև նշել է, որ առաջիկայում կբացահայտվի, որ կասկածյալի էլեկտրոնային նամակները և սոցցանցերում արված գրառումները լեզվական, խոսույթի, ոճի և նպատակի առումով կապ ունեն ինչ-որ խմբի հետ և վերջինիս կողմից համաձայնեցված են։
«Այս խմբի օգտագործած լոզունգները, սիմվոլները, կեղծանունները միշտ նույնն են։ Պետք է լրջորեն հետաքննել կասկածյալի ողջ նամակագրությունը և գրառումները։ Մյուս ապացույցը, որ հարձակումները չունեն անհատական բնույթ, այն է, որ դրանք շարունակվում են»,-ասել է Չեթինը։
Նա շեշտել է, որ հարձակումների հեղինակներն այդ խիզախությունը ստանում են ամեն օր աստիճանաբար աճող բևեռացնող, մեկուսացնող,  պառակտող, ատելություն պարունակող խոսքերից և անպատժելիությունից, որը Թուրքիայում արդեն գրեթե բնական երևույթ է։
«Դժբախտաբար, երկրի ղեկավարության հռետորաբանությունը խրախուսում է նմանատիպ հարձակումները և ատելության խոսքը։ Այս հարձակումները հասարակության վրա քաղաքական գործիչների կողմից օգտագործված ատելության խոսքի արտացոլումն են։ Քանի որ քաղաքական գործիչների հռետորաբանությունը նրանց և՛ քաջալերում է, և՛ նաև այդ անձանց մոտ հետևյալ ընկալումն է ձևավորում․ «Պետությունը մեզ կպաշտպանի և չենք պատժվի»։ »,-ասել է Չեթինը։
Նշենք, որ Ստամբուլում գործող Հրանտ Դինքի հիմնադրամը հայտարարություն էր տարածել, ըստ որի՝ անհայտ անձը կամ անձինք մայիսի 27-28-ին հիմնադրամի էլեկտրոնային հասցեին սպառնալից նամակ են ուղարկել, որում տեղ են գտել պնդումներ, թե Հրանտ Դինք հիմնադրամը «եղբայրության հեքիաթներ»  է պատմում։ Նամակի հեղինակները սպառնացել էին սպանել Հրանտ Դինքի այրուն՝ Ռաքել Դինքին և հիմնադրամի իրավաբանին։

The Threatening Letter Sent to Rakel Dink Contains the Same Slogan We Were Used to Hearing before Hrant Dink Was Assassinated: Fethiye Çetin
Fethiye Çetin, an attorney of Hrant Dink Foundation, has spoken to Bianet news agency about the death threats against the foundation and Rakel Dink, the wife of late journalist Hrant Dink. Indicating that another threatening message was sent to the foundation last night, Çetin has noted that the attacks and messages have increased in the recent period, Panorama.am reports.
"Yet another indication of the fact that these attacks are not isolated is that the attacks still continue. A new threatening email was sent to the email address of the foundation last night. Unfortunately, the statements of power-holders have also been fuelling such attacks and hate speeches. These attacks are just a reflection of the language of hatred used by politicians,” Cetin said, as quoted by the source.
''The society of Turkey cannot face up to these attacks. Our history is full of great sorrows and crimes. Only when we face up to these sorrows can we start to be free from them, only then can we start to heal. It will be hard, it will hurt, but if we do not do this, we - as a society - will be driven to collapse.
"I call on the authorities to change their language and tone, open the channels of dialogue and abandon any behavior that will encourage the assaulters and impunity.”
The source reminds that on May 29, Hrant Dink Foundation released a written statement for the press and announced that Rakel Dink, the wife of late journalist Hrant Dink, and the attorneys of the foundation received death threats via email on May 27 and 28. The foundation indicated that it notified Şişli District Security Directorate and İstanbul Governor's Office of the threats.
"The email included the phrase 'We may turn up one night, when you least expect it', a slogan used boastfully in certain circles, and the very same slogan we were well used to hearing before Hrant Dink was so publicly assassinated, and with the knowledge of official bodies, on 19 January 2007.