Իսրայելում ոստիկանների կողմից աուտիզմ ունեցող տղամարդու սպանության հետ կապված զանգվածային բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել
Իսրայելական հիմնականում արաբաբնակ քաղաքներում երեքշաբթի երեկոյան զանգվածային բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել, որոնք ուղեկցվել են անկարգություններով․ ցուցարարները մայիսի վերջին Երուսաղեմի Հին քաղաքում իսրայելցի ոստիկանների կողմից սխալմամբ սպանված աուտիզմ ունեցող Իյադ ալ-Հալաքի նկարով պաստառներ են պարզել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը։
«Յաֆֆա քաղաքում ոստիկանությունը միջամտել է այն բանից հետո, երբ ցույցի մասնակիցները սկսել են քարեր նետել ոստիկանական ուժերի և նրանց մեքենաների ուղղությամբ»,- ասվում է Իսրայելի ոստիկանության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Բողոքի զանգվածային ցույցեր են տեղի ունեցել նաև Երուսաղեմ, Հայֆա քաղաքներում։ Երուսաղեմում տրամվայի գծերն արգելափակելու փորձ կատարած վեց ցուցարար ձերբակալվել է։ Նշվում է, որ ոստիկանությունը ցույցի մասնակիցներին ցրելու համար հատուկ միջոցներ է ձեռնարկել։
Մայիսի վերջին Իսրայելի սահմանապահ ոստիկանության ներկայացուցիչները սխալմամբ Արևելյան Երուսաղեմից փախուստի դիմած բնակչի վրա են կրակել՝ նրան զինված մարդու տեղ դնելով։ Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ սպանվածը 32-ամյա Իյադ ալ-Հալաքն է, որն աուտիզմ է ունեցել, ինչպես նաև իր հետ զենք չի կրել։

В Израиле прошли протесты из-за убийства аутиста полицейскими
Акции протеста, сопровождавшиеся беспорядками, прошли во вторник вечером в израильских городах с большой долей арабского населения. Собравшиеся несли портреты Ияда аль-Халака — аутиста, по ошибке убитого израильскими полицейскими в Старом городе Иерусалима в конце мая, передает РИА Новости.
"В городе Яффо полиция вмешалась после того, как участники демонстрации начали кидать камни в полицейских и их автомобили", — говорится в сообщении пресс-службы израильской полиции.
Массовые протесты прошли также в Иерусалиме и Хайфе. В Иерусалиме шесть человек были арестованы после того, как пытались заблокировать трамвайные пути. По сообщению "12-го канала" израильского телевидения, в Яффо полиция применила средства для разгона толпы.
В конце мая бойцы пограничной полиции Израиля по ошибке застрелили убегавшего от них жителя Восточного Иерусалима, приняв его за вооруженного человека. Позже выяснилось, что убитый 32-летний Ияд аль-Халак страдал аутизмом и не имел при себе оружия.