Արցախում կավարտվի Մոր և մանկան առողջության պահպանման նոր կենտրոնի շենքերի շինարարությունը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 13-ին քաղաքաշինության և առողջապահության նախարարների ուղեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտում կառուցվող Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնի շինհարթակ:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ, հաշվի առնելով հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսով (COVID-19) վարակվածների թվի ինտենսիվ աճը, համավարակի դեմ պայքարի կանոնները խստացնելուն զուգահեռ՝ անհրաժեշտ է նաև առողջապահական համակարգը պատշաճ պատրաստվածության բերելու ուղղությամբ շտապ քայլեր ձեռնարկել: Նախագահի խոսքով՝ տեղի ունեցած շահագրգիռ քննարկումների արդյունքում որոշվել է կարճ ժամկետներում ավարտել Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության պահպանման նոր կենտրոնի ու նրա հարակից տեղամասային պոլիկլինիկայի համար նախատեսված կիսակառույց շենքերի շինարարությունը և, համավարակի հնարավոր մեծ տարածման դեպքում, դրանք ամբողջությամբ ծառայեցնել հիվանդների տեղավորմանն ու բուժմանը:
Խնդրի լուծման նպատակով նախագահ Հարությունյանը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել քաղաքաշինության և առողջապահության նախարարներին՝ ինչպես շինարարական ռեսուրսների կենտրոնացման, այնպես էլ բուժսարքավորումների և մահճակալների տեղադրման առումներով:

Construction of Unfinished Buildings for New Mother and Child Health Center to be Completed in Artsakh
On 13 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan accompanied by ministers of Urban Development and Healthcare visited the construction site of the Mother and Child Health Center being built in Stepanakert.
The Head of the State noted that taking into account the intensive increase in the number of people infected with the novel coronavirus (COVID-19) in the country, along with tightening the rules of the fight against the pandemic, it is necessary to take prompt measures to bring the healthcare system to the relevant preparedness. According to the President, as a result of concerned discussions, a decision was made to complete the construction of the unfinished buildings of the new Mother and Child Health Center and the adjacent precinct policlinic within a short period of time and in case of possible large spread of the pandemic, use them completely for the disposition and treatment of the patients.
In order to solve the problem, President Harutyunyan gave relevant instructions to the ministers of Urban Development and Healthcare, in terms of both centralization of construction resources and the installation of medical equipment and beds.