Արցախում կավարտվի Մոր և մանկան առողջության պահպանման նոր կենտրոնի շենքերի շինարարությունը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 13-ին քաղաքաշինության և առողջապահության նախարարների ուղեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտում կառուցվող Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնի շինհարթակ:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ, հաշվի առնելով հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսով (COVID-19) վարակվածների թվի ինտենսիվ աճը, համավարակի դեմ պայքարի կանոնները խստացնելուն զուգահեռ՝ անհրաժեշտ է նաև առողջապահական համակարգը պատշաճ պատրաստվածության բերելու ուղղությամբ շտապ քայլեր ձեռնարկել: Նախագահի խոսքով՝ տեղի ունեցած շահագրգիռ քննարկումների արդյունքում որոշվել է կարճ ժամկետներում ավարտել Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության պահպանման նոր կենտրոնի ու նրա հարակից տեղամասային պոլիկլինիկայի համար նախատեսված կիսակառույց շենքերի շինարարությունը և, համավարակի հնարավոր մեծ տարածման դեպքում, դրանք ամբողջությամբ ծառայեցնել հիվանդների տեղավորմանն ու բուժմանը:
Խնդրի լուծման նպատակով նախագահ Հարությունյանը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել քաղաքաշինության և առողջապահության նախարարներին՝ ինչպես շինարարական ռեսուրսների կենտրոնացման, այնպես էլ բուժսարքավորումների և մահճակալների տեղադրման առումներով:

В Арцахе будет завершено строительство новых зданий Центра охраны здоровья матери и ребенка
13 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян в сопровождении министров градостроительства и здравоохранения посетил площадку строящегося в Степанакерте Центра охраны здоровья матери и ребенка.
Глава государства отметил, что с учетом интенсивного роста числа зараженных коронавирусом нового типа в республике наряду с ужесточением правил борьбы против пандемии необходимо предпринять срочные меры по приведению системы здравоохранения в надлежащую готовность. По словам президента, в результате обсуждений было принято решение завершить в короткие сроки строительство недостроенных зданий, предусмотренных для Центра охраны здоровья матери и ребенка и участковой поликлиники, и в случае еще большего распространения пандемии использовать их для размещения и лечения больных.
С целью решения этой задачи президент Арутюнян дал министрам градостроительства и здравоохранения соответствующие поручения по централизации строительных ресурсов и размещению медицинского оборудования и коек.