Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանին
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել էՀայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների (ԱՄՆ) դեսպան Լին Թրեյսիին, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերիին և ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրի ղեկավար Աստղիկ Գրիգորյանին, փոխանցում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել էկորոնավիրուսային հիվանդության ներկայիս իրավիճակը, առողջապահության նախարարության կողմից վարվող ռազմավարությունը և  համագործակցության արդյունքում սպասվողանելիքները:
Արսեն Թորոսյանը շնորհակալություն է հայտնել երկարամյա համագործակցության համար, ներկայացրելՀայաստանում տարվող առողջապահական քաղաքականության մանրամասները:
Առողջապահության նախարարիկարծիքով` կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակն առիթ է մարզերում բուժհաստատությունների վիճակի բարելավման և բուժաշխատողների հետ վերապատրաստման դասընթացներ անցկացնելու համար:
Կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարում Լին Թրեյսին դրական է գնահատել կառավարության`հանրության հետ երկխոսությունը, կարևորել տեղեկատվության թափանցիկությունը հանրային վստահություն ձևավորելու հարցում:
Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Հայաստանին կորոնավիրուսի հաղթահարման հարցում` շեշտելով, որ առողջապահական համակարգի կարիքներն առաջնային են:
Նշենք նաև, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հայաստանին հատկացրել է աջակցություն ՄԱԿ-ի գործակալություններիմիջոցով անհրաժեշտ ՊՇՌ թեստեր, սարքեր, անհատական պաշտպանիչմիջոցներ ձեռքբերելու նպատակով:

Minister of Healthcare Arsen Torosyan met with the US Ambassador to Armenia Lynne Tracy, USAID Armenia Mission Director Deborah Grieser and USAID project manager Astghik Grigoryan, the ministry reports.
The meeting participants discussed the current coronavirus situation, the strategy run by the healthcare ministry and the actions expected as a result of the cooperation.
Minister Torosyan thanked for the long-term cooperation and introduced the details of Armenia’s healthcare policy.
The minister said the current coronavirus-related situation is a chance to improve the condition of hospitals in provinces and hold trainings for healthcare workers.
The US Ambassador positively assessed the Armenian government’s dialogue with the public and highlighted the transparency of information aimed at forming public trust.
The Ambassador expressed readiness to assist Armenia in overcoming the coronavirus, noting that the needs of the healthcare system are a priority.
The USAID provided assistance to Armenia through UN agencies for purchasing necessary PCR tests, equipment and medical items.