Պարետատան որոշմամբ քաղաքացիների համար անձը հաստատող փաստաթղթի կրումը դառնում է պարտադիր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի և Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանի հետ անցկացրել է ճեպազրույց։
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարված արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի շրջանակում պարետատունն ավելացնում է կորոնավիրուսի հակահամահաճարակային կանոնների պահպանմանը հետևող կարգախմբերի թիվը: «Մենք էականորեն մեծացնելու ենք վարչական վերահսկողությունը դիմակների կրման կարգապահության նկատմամբ: Մինչև հիմա ոստիկանությունն էր այդ գործառույթը իրականացնում, զուտ վարչական վարույթի առումով կշարունակի ոստիկանությունն իրականացնել, բայց, որպեսզի ոստիկանության ուժերն առավել արդյունավետ օգտագործենք, նրանց նաև պետական կառավարման այլ մարմիններից կուղեկցեն և ամեն կարգախմբում կլինի ոստիկան ու այլ պետական մարմնի ներկայացուցիչ, ինչը մեզ հնարավորություն կտա կարգախմբերի թիվը կրկնապատկել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Միաժամանակ, վարչապետը տեղեկացրել է, որ ՀՀ բոլոր քաղաքացիները վաղվանից սկսած անձը հաստատող փաստաթուղթ իրենց մոտ չունենալու դեպքում կտուգանվեն 10 հազար դրամով: «Վաղվանից ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար կլինի պարտադիր անձը հաստատող փաստաթղթի կրումը: Դիմակ չկրելու համար վարչական իրավախախտումը ձևակերպելու ընթացքում խնդիր է առաջանում, քանի որ քաղաքացիները չեն ունենում անձը հաստատող փաստաթուղթ: Սրանից գործընթացի արդյունավետությունը տուժում է: Անձնագիր չունենալն ու դիմակ չկրելը կլինեն առանձին իրավախախտումներ: Անձը հաստատող փաստաթուղթ չունենալու համար քաղաքացիները կտուգանվեն 10 հազար դրամով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ հանրապետությունում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ կորոնավիրուսով վարակվածության ընթացքում հանրային շփումների ժամանակ որևէ մեկին չի վարակել: «Հունիսի 14-ին լրացավ իմ դրական ախտորոշման 14-րդ օրը: Կարող եմ արձանագրել, որ այս ընթացքում որևէ մեկին չեմ վարակել հանրային շփումներում, որովհետև իմ հիվանդության հենց առաջին օրից եղել եմ դիմակով: Բոլորի հետ կապ եմ հաստատել և համոզվել, որ որևէ մեկի մոտ կորոնավիրուս չի ախտորոշվել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ դիմակի կրումը երաշխավորում է վարակված լինելով ուրիշին չվարակելը:

Решением комендатуры для граждан Армении станет обязательным иметь при себе удостоверяющий личность документ
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с мэром Еревана Айком Марутяном и руководителем Инспекционного органа продовольственной безопасности Георгием Аветисяном.
Премьер-министр отметил, что в рамках объявленного в Республике Армения чрезвычайного положения комендатура увеличивает количество нарядов, чтобы следить за соблюдением противоэпидемических правил. "Мы значительно усилим административный контроль над дисциплиной ношения масок. До настоящего времени эту функцию выполняла полиция, с точки зрения чисто административного производства полиция будет продолжать выполнять ee, но для более эффективного использования полицейских сил их будут сопровождать сотрудники других правительственных учреждений, и в каждом наряде будет сотрудник полиции и представитель другого государственного органа, что позволит нам удвоить количество нарядов", - сказал Никол Пашинян.
В то же время премьер-министр сообщил, что с завтрашнего дня все граждане Республики Армения при отсутствии удостоверяющего личность документа при себе будут оштрафованы на 10 тысяч драмов. "Начиная с завтрашнего дня, все граждане Республики Армения будут обязаны иметь при себе удостоверяющий личность документ. В ходе оформления административного правонарушения из-за неношения масок возникают проблемы, поскольку у граждан с собой не бывает удостоверяющих личность документов. Это влияет на эффективность процесса. Отсутствие паспорта и неношение масок будут считаться отдельными правонарушениями. Граждане будут оштрафованы на 10 тысяч драмов за отсутствие удостоверяющего личность документа", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что ситуация с коронавирусом в стране продолжает оставаться напряженной. По словам премьер-министра, во время общественных контактов в ходе болезни он никого не заразил. "14 июня исполнился 14-й день моего положительного диагноза. Могу констатировать, что за это время я никого не заразил в ходе своих публичных контактов, потому что я носил маску с самого первого дня заражения. Я связался со всеми и убедился, что ни у кого не был диагностирован коронавирус", - сказал Никол Пашинян, добавив, что ношение масок гарантирует, что вы не заразите других, даже будучи носителем вируса.