Արցախյան գործընթացում սեփական հայեցակարգը մշակելու փոխարեն Փաշինյանը ձգտում է նորարար երևալ
Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ու աստիճանաբար էլ ավելի աճող ռազմատենչ հռետորաբանությանն ու պատերազմի սպառնալիքներին Հայաստանի վարչապետը երեկ ԱԺ ամբիոնից պատասխանեց կոչով՝ կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել և հրապարակային համաձայնվել իր առաջարկած բանաձևին, որ Արցախի հարցի որևէ կարգավորում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: «Ուրիշ բանաձև չկա»,- ընդգծեց նա:
Ակնհայտ է, որ սա դժվար է ադեկվատ պատասխան համարել Բաքվին: Առավել ևս այն պարագայում, որ Հայաստանի վարչապետն արդեն 2 տարի է պնդում է այս թեզը, որը ոչ միայն անարձագանք է մնում Ադրբեջանի կողմից և չի նպաստում վստահության կառուցմանն ու Հայաստանի կառուցողական իմիջի ամրապնդմանը, այլև վնաս է հասցնում մեր շահերին՝ հարցականի տակ դնելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, այն կախվածության մեջ դնելով Ադրբեջանի կամքից:
Ժամանակն է հասկանալ Ադրբեջանի հետ խոսելու այս բառակազմից հրաժարվելու անհրաժեշտությունը և հանդես գալու այնպիսի հստակ հայեցակարգով, որը մի կողմից հասկանալի և ընկալելի կլինի միջազգային հանրության համար, զերծ կլինի ինքնահակասականությունից, մյուս կողմից՝ թույլ չի տա Ադրբեջանին հետևողականորեն ամրապնդել իր դիրքերը բանակցային գործընթացում և միջազգային հարթակներում:
Եթե նույնիսկ այսօր աշխարհի համար ընկալելի է, որ Հայաստանն առաջ է շարժվում խաղաղության բովանդակությամբ, միջազգային հանրության համար բոլորովին հասկանալի չէ, թե Հայաստանն ինչ նպատակներ է հետապնդում և ինչի շուրջ է պատրաստ կառուցողական երկխոսության: Օգտվելով դրանից՝ Ադրբեջանն աստիճանաբար էլ ավելի համոզիչ է դարձնում իր այն թեզը, որ Հայաստանն այսօր տապալում է բանակցային գործընթացն ու Բաքվին այլ ելք չի մնում, քան ուժով վերականգնել իր տարածքային ամբողջականությունը: Հասկանալի է, որ սա մեզ համար շատ վտանգավոր միտումներ պարունակող գործընթաց է:
Սակայն այս ամենի մասին մտածելու և հայեցակարգի մշակման ուղղությամբ աշխատանք տանելու փոխարեն Հայաստանի վարչապետը փորձում է հերթական անգամ նորարար երևալ և Ադրբեջանի ղեկավարությանը սպառնում է Ադրբեջանի ժողովրդի հետ ուղիղ խոսելով: Այս թեզի ողջ միամտությունը կայանում է նրանում, որ այսօր առկա պայմաններում Հայաստանից հնչող ոչ մի խոսք չի կարող ընկալվել և ազդել ադրբեջանական ժողովրդի գիտակցության վրա, որը տարիներ շարունակ սնվել է հակահայկականությամբ: Սակայն, միատմություն զատ, սա նաև վտանգավոր թեզ է՝ առավել ևս այն ձևակերպմամբ, որ տվել է Փաշինյանը:

Вместо того чтобы формировать собственную концепцию по Карабаху, Пашинян стремится показать себя новатором
Премьер-министр Армении с трибуны Национального Собрания РА отреагировал на угрозы войны и продолжающуюся милитаристскую риторику со стороны Азербайджана, призвав эту страну к конструктивному подходу и публичному согласию с предложенной им формулой относительно того, что решение карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Армении, Арцаха и Азербайджана. "Другой формулы нет", - сказал он.
Однозначно, сложно считать это адекватным ответом Баку. Тем более что премьер-министр Армении уже два года повторяет этот тезис, который не только остается безответным со стороны Азербайджана, не способствует формированию доверия и укреплению конструктивного имиджа Армении, но и наносит ущерб нашим интересам, ставя под сомнение право народа Арцаха на самоопределение, увязывая его с зависимостью от воли Азербайджана.
Настало время понять: необходимо отказаться от подобной формы общения с Азербайджаном, выработать четкую концепцию, которая, с одной стороны, будет понятна международному сообществу и свободна от внутренних противоречий, а с другой стороны - не позволит Азербайджану последовательно укреплять свои позиции в переговорном процессе и на международных площадках.
Даже если международное сообщество сегодня понимает, что содержательная концепция Армении – это мир, ему совершенно не ясно, какие цели преследует Армения и вокруг чего готова вести конструктивный диалог. Воспользовавшись этим, Азербайджан постепенно повышает уровень убедительности своего тезиса о том, что Армения сегодня тормозит переговорный процесс, и у Баку нет иного выбора, кроме как силой восстановить свою территориальную целостность. Понятно, что для нас это процесс, который содержит много рисков и угроз.
Однако вместо того, чтобы думать обо всем вышесказанном и работать над собственной концепцией, премьер-министр Армении в очередной пытается показать себя новатором, угрожая руководству Азербайджана напрямую общаться с азербайджанским народом. Вся наивность этого тезиса заключается в том, что в нынешних условиях ни одно слово из Армении не может правильно восприниматься и воздействовать на сознание азербайджанского народа, которое годами питалось антиармянством и армянофобией. Но, помимо наивности, это в том числе опасный тезис, особенно с той формулировкой, которую дал Пашинян.