ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն ու «Հայրենիքը» հայտարարություն են տարածել
Հայտարարությունում ասվում է. «Ինչպես հայտնի է, այսօր Բարգավաճ Հայաստան, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն և Հայրենիք կուսակցությունների կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել ընդհանուր առմամբ 9 էջից բաղկացած՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով սահմանված հանցագործությունների մասին հաղորդում։ Ըստ էության, ներկայացված հաղորդումը միտված է օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների, ինչպես նաև բարձրաստիճան այլ պաշտոնատար անձանց հանցակցությամբ  իրականացված իշխանության յուրացմանը իրավական գնահատական տալուն։
Սահմանադրական դատարանի և դրա առանձին դատավորների դեմ  նախաձեռնված և դատական իշխանությունը զավթելուն միտված գործողությունները սկսվել և շարունակվում են մեկ տարուց ավելի՝ նպատակ ունենալով Սահմանադրական դատարանում ձևավորել կառավարելի մեծամասնություն: Այլ խոսքով՝ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով Սահմանադրական դատարանի երեք դատավորների լիազորությունները դադարեցնելու և Սահմանադրական դատարանի նախագահին պաշտոնավարումից զրկելու, ինչպես նաև նրանց փոխարեն այլ անձանց նշանակելու միջոցով օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ներկայացնող, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան մի խումբ պաշտոնատար անձինք` հանցակցությամբ, տիրանում են Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին և այդ ամենը կատարում են` վերազանցելով իրենց լիազորությունները։
Այս գործողություններով հանցակիցները խախտում են իշխանությունների տարանջատման ու հավասարակշռման սկզբունքը և անգամ փաստացի վերացնում Հայաստանի Հանրապետության՝ իրավական պետության լինելու բնութագիրը։
Նկատի ունենալով, որ այս փաստերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 300․1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 309-րդ հոդվածի 1-ին մասի առերևույթ հատկանիշներ պարունակող արարքներ և առաջնորդվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով` հանցագործության մասին Գլխավոր դատախազություն ներկայացված հաղորդմամբ խնդիր է դրված հարուցել քրեական գործ և կատարել պատշաճ, անաչառ ու համակողմանի նախաքննություն»:

Три партии сообщают об узурпации полномочий КС Армении
Необходимо провести надлежащее, беспристрастное и всестороннее предварительное следствие. Об этом говорится в заявлении, распространенном рабочей группой, созданной партиями "Процветающая Армения", "Родина" и АРФ Дашнакцутюн.
"Как известно, сегодня партии "Процветающая Армения", "Родина" и АРФ Дашнакцутюн передали в Генеральную прокуратуру республики сообщение на 9 страницах о преступлениях по трем статьям Уголовного кодекса. По сути, представленное сообщение направлено на дачу правовой оценки относительно узурпации власти, осуществленной законодательной и исполнительной властями.
Действия, инициированные против Конституционного суда и отдельных его судей и направленные на захват судебной власти, начались и продолжаются больше года, с целью формирования управляемого большинства в КС. Другими словами, произошло прекращение полномочий трех судей и председателя Конституционного суда способом, не предусмотренным Конституцией, а также путем назначения других лиц на их место, представляющих законодательную и исполнительную власть. Кроме этого, группа высокопоставленных должностных лиц путем преступления узурпировала полномочия Конституционного суда. Этими действиями соучастники нарушают принцип разделения и баланса властей и даже фактически устраняют характеристику Республики Армения как правового государства.
С учетом того, что в этих фактах имеются деяния, содержащие признаки части 1 статьи 300, части 1 статьи 300-1 и части 1 статьи 309 Уголовного кодекса Армении, и, руководствуясь соответствующими статьями Уголовно-процессуального кодекса республики, сообщением о преступлении, представленном в Генеральную прокуратуру, поставлена задача возбудить уголовное дело и провести надлежащее, беспристрастное и всестороннее предварительное следствие".