Վերակենդանացման բաժանմունքները պրակտիկորեն լիքն են. Արսեն Թորոսյան
«Վերակենդանացման բաժանմունքները պրակտիկորեն լիքն են, իհարկե կան 1-2 ազատ  տեղեր հիվանդանոցներում և մենք կարողանում ենք դրանց հաշվին ծանր և ծայրահեղ ծանր քաղաքացիներին տեղավորել, որոնց թիվն այսօր գումարային կազմում է 650 հոգի»,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը և հավելեց, որ նրանցից 44-ը միացված է թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերին, հայտնում է Panorama.am:
Նախարարը հայտնեց, որ նախորդ օրը 593 նոր դեք  է արձանագրվել 2100 տեստավորման արդյունքում  և նկատեց, որ արձանագրման տոկոսի առումով էական փոփոխություն չկա:
«Դժբախտաբար ունեցել ենք 6 մահ կորոնավիրուսից և 4 մահ ունեցել ենք նաև կորոնավիրուս ունենալով, բայց ոչ կորոնավիրուսից» ,- հայտնեց առողջապահության նախարարը:
Արսեն Թորոսյանի խոսքով, ընդհանուր առմամբ հաստատվել է 26658 վարակի դեպք, 459 մահ  է եղել և ապաքինվել են 15036-ը:
Նախարարը հայտնեց, որ Սպիտակի և Մարտունու հիվանդանոցները ապահովվելու են անհրաժեշտ սարքավորումներով և թթվածնային հագեցվածությամբ:
«Առավոտյան 9:00 դրությամբ տանը հոսպիտալացման 11 սպասող ունենք, որից 4-ը միջին ծանրության և 7-ը թեթև: 80 հոգի սպասում են տեղափոխման  կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվող հիվանդանոցներ»,- հայտնեց նախարարը և շեշտեց, որ այդ մասով վիճակը հարաբերականորեն կայուն է:
Նախարարը հայտնեց, որ այն երկրներում որտեղ պարտադրվում է դիմակներ կրելը և այդ կանոնը պահպանվում է նկատվում է իրավիճակի կայունացում և թվերի նվազում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ այսօր միջազգային մամուլին հետևելով իմացել է, որ գերզարգացած երկրներից մեկի ղեկավարը, որը նախկինում դեմ  էր եղել դիմակների կրելուն, այսօր փոխել է կարծիքը և հայտարարում է որ դիմակները պետք է կրեն:

The rehabilitation units of Armenian hospitals are practically overloaded, Minister of Health Arsen Torosyan told a cabinet meeting on ThursdayPanorama.am reports.
“Of course, there are some 1-2 free beds in medical centers, and we manage to accommodate patients in serious or critical condition currently totaling to 650 there,” the minister said, adding 44 patients are put on ventilators at present.
Presenting fresh Covid-19 figures, the minister said 593 out of the 2,100 tests performed in the past 24 hours produced positive results, adding the case positive rate has not changed.
So far, Armenia has seen 26,658 confirmed cases of coronavirus with 15,036 recoveries and 459 deaths, the minister said.
In Torosyan’s words, Spitak and Martuni hospitals will be provided with the necessary equipment and oxygen supply.
“As of 9am, 11 coronavirus patients are waiting for hospitalization, of whom 4 are in moderate condition, while the other 7 are in mild condition. 80 patients are waiting for their transportation to hospitals specialized in coronavirus treatment,” the health minister said, adding the situation is relatively stable.
Arsen Torosyan stressed those countries which have made it mandatory for their citizens to wear a face mask are now seeing a drop-off in new cases.
Citing international media, Prime Minister Nikol Pashinyan said, in turn, the leader of one of the most developed countries, who previously spoke against face masks, has now changed his mind and urges citizens to wear them.