Վերակենդանացման բաժանմունքները պրակտիկորեն լիքն են. Արսեն Թորոսյան
«Վերակենդանացման բաժանմունքները պրակտիկորեն լիքն են, իհարկե կան 1-2 ազատ  տեղեր հիվանդանոցներում և մենք կարողանում ենք դրանց հաշվին ծանր և ծայրահեղ ծանր քաղաքացիներին տեղավորել, որոնց թիվն այսօր գումարային կազմում է 650 հոգի»,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը և հավելեց, որ նրանցից 44-ը միացված է թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերին, հայտնում է Panorama.am:
Նախարարը հայտնեց, որ նախորդ օրը 593 նոր դեք  է արձանագրվել 2100 տեստավորման արդյունքում  և նկատեց, որ արձանագրման տոկոսի առումով էական փոփոխություն չկա:
«Դժբախտաբար ունեցել ենք 6 մահ կորոնավիրուսից և 4 մահ ունեցել ենք նաև կորոնավիրուս ունենալով, բայց ոչ կորոնավիրուսից» ,- հայտնեց առողջապահության նախարարը:
Արսեն Թորոսյանի խոսքով, ընդհանուր առմամբ հաստատվել է 26658 վարակի դեպք, 459 մահ  է եղել և ապաքինվել են 15036-ը:
Նախարարը հայտնեց, որ Սպիտակի և Մարտունու հիվանդանոցները ապահովվելու են անհրաժեշտ սարքավորումներով և թթվածնային հագեցվածությամբ:
«Առավոտյան 9:00 դրությամբ տանը հոսպիտալացման 11 սպասող ունենք, որից 4-ը միջին ծանրության և 7-ը թեթև: 80 հոգի սպասում են տեղափոխման  կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվող հիվանդանոցներ»,- հայտնեց նախարարը և շեշտեց, որ այդ մասով վիճակը հարաբերականորեն կայուն է:
Նախարարը հայտնեց, որ այն երկրներում որտեղ պարտադրվում է դիմակներ կրելը և այդ կանոնը պահպանվում է նկատվում է իրավիճակի կայունացում և թվերի նվազում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ այսօր միջազգային մամուլին հետևելով իմացել է, որ գերզարգացած երկրներից մեկի ղեկավարը, որը նախկինում դեմ  էր եղել դիմակների կրելուն, այսօր փոխել է կարծիքը և հայտարարում է որ դիմակները պետք է կրեն:

В Армении в реанимационных отделениях практически нет свободных мест: Торосян
"В Армении в реанимационных отделениях практически нет свободных мест, конечно, есть 1-2 свободных места в больницах, и за счет этого нам удается разместить находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии граждан, число которых суммарно сегодня оставляет 650", – сообщил в четверг на заседании правительства министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, добавив: 44 пациента подключены к аппаратам ИВЛ, передает Panorama.am.
Министр напомнил, что за сутки в Армении подтверждено 593 новых случая коронавируса, число проведенных тестов при этом составило 2100. Торосян указал, что в процентном соотношении существенных изменений нет.
"К сожалению, от коронавируса за минувшие сутки скончались 6 пациентов, было зарегистрировано еще 4 случая смерти пациентов, у которых был подтвержден коронавирус, но смерть наступила из-за других болезней", – указал министр.
Торосян напомнил также, что, по положению на 2 июля, число случаев заражения коронавирусом в РА достигло 26658. От COVID-19 выздоровели в общей сложности 15036 пациентов, число случаев с летальным исходом составило 459.
По его словам, больничный фонд расширяется за счет областных медцентров: больницы Спитака и Мартуни обеспечиваются необходимым оборудованием.
"По положению на 9:00, 11 человек ожидают госпитализации в своих домах, состояние четверых оценивается как средней тяжести. Еще 80 человек ожидают перевозки из больниц в перепрофилированные центры для лечения коронавируса", – отметил министр, добавив: по этой части ситуация относительно стабильная.
Министр сообщил также: в странах с обязательным масочным режимом при соблюдении этого требования наблюдается стабилизация ситуации и снижение числа зараженных.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в свою очередь отметил, что сегодня из международной прессы узнал, что глава одной из сверхразвитых стран, который в прошлом выступал против ношения масок, сегодня поменял свое мнение.