Համացանցում առաջին անգամ կներկայացվի Միքայել Նալբանդյանի ամբողջական գրական ժառանգությունը
«Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի hայ մատենագրության թվանշանային գրադարան»-ը՝ ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ի մշակութային դրամաշնորհային ծրագրերի «Գրականության հանրահռչակմանն ուղղված նախագծեր և միջոցառումներ» անվանակարգում իրականացվող ծրագրով ապահովում է գրող, հրապարակախոս, քննադատ, հեղափոխական Նալբան­դյա­նի ամբողջ գրական ժառանգության մատչելիությունն ու հասանելիությունը համացանցում, ընթերցողին հաղորդակից է դարձնում նրա գրական հայացքներին, ամբողջացնում գրողի, քննադատի, հրապարակախոսի, հեղափոխականի նրա կերպարը։
Մ. Նալբանդյանի գրավոր ժառանգության թվայնացումն ու առցանց հրապարակումն աննախադեպ է. առաջին անգամ Նալբան­դյա­նի ամբողջա­կան գրա­կան ժա­ռան­գությունը համացանցում ներկայացվելու է կից հիմ­նա­րար նալ­բան­դյա­նա­գի­տա­կան աշ­խա­տու­թյուն­նե­րով:
Այն ունի հետևյալ կառուցվածքը.
Չափածո և արձակ գեղարվեստական գործեր
Գրական, հրապարակախոսական, քննադատական հոդվածներ, մատենախոսություններ, ուսումնասիրություններ
«Հիշատակարան» (1859-1860)
Հրապարակախոսական, գրաքննադատական և գիտական աշխատություններ
Նամակներ և զանազան գրություններ
Գրառումներ, նշումներ, նկատողություններ, քննիչ հանձնաժողովի նյութեր և այլ վավերագրեր
Նալբանդյանագիտություն
Առցանց շնորհանդեսը տեղի կունենա 2020 թվականի հուլիսի 6-ին՝ ժամը 15:00-ին:
Շնորհանդեսին մասնակցել ցանկացողները կարող են միանալ այս հղումով։ https://us02web.zoom.us/j/2238712644 հղումով (ID: 2238712644):

В сети впервые будет представлено литературное наследие Микаэла Налбандяна
Цифровая библиотека армянской библиографии Американского университета Армении в рамках грантовых культурных программ министерства образования и науки Армении в номинации "Проекты и мероприятия, направленные на популяризацию литературы" обеспечивает в интернете доступность всего литературного наследия Налбандяна - писателя, публициста, критика, революционера. Приобщает читателя к его литературным взглядам, обобщает его образ писателя, критика, публициста, революционера. Как передает "Арменпресс", об этом говорится в сообщении министерства НОКС Армении․
"Оцифровка и онлайн-публикация письменного наследия Налбандяна беспрецедентны. Впервые полное литературное наследие Налбандяна будет представлено в интернете фундаментальными налбандяноведческими трудами.
Публикация имеет следующую структуру:
Художественные произведения: стихи и проза;
Литературные, публицистические, критические статьи, библиографии, исследования;
Летописи (1859-1860);
Публицистические, литературно-критические и научные труды;
Письма и различные статьи;
Статьи, заметки, замечания, материалы следственной комиссии и другие документы налбандяноведения.
Онлайн-презентация состоится 6 июля 2020 года в 15:00.
Желающие принять участие в презентации могут присоединиться по следующей ссылке",  - говорится в сообщении министерства.