Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի. ԱՄՆ կոնգրեսական
Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նիստի ժամանակ իր ելույթում նշել է կոնգրեսական Ջիմ Կոստան, փոխանցում է News.am-ը:
Հուլիսի 12-ին ադրբեջանցի զինվորները կրակ են բացել հայ քաղաքացիական բնակչության վրա, հիշեցրել է նա՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը անկանոն հարձակումների են ենթարկում հայկական դպրոցները, ֆաբրիկաները, որոնք արտադրում են կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ անհրաժեշտ պաշտպանության միջոցներ:
«Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի,- հավելել է նա: - Հիմա, ինչպես երբեք կարևոր է, որ մենք Արցախի հետ խաղաղության ձգտենք»:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն պետք է վերագնահատի Ադրբեջանին անվտանգության ոլորտում տրամադրվող օգնությունը, ինչպես նաև մեծացնի Հայաստանին օգնությունը:
«Ես Ադրբեջանի խայտառակ արարքները դատապարտող անհապաղ գործողությունների կոչ եմ անում»,- ամփոփել է կոնգրեսականը:

Конгрессмен США: Азербайджан должен быть привлечен к ответственности
Азербайджан должен быть привлечен к ответственности, отметил конгрессмен Джим Коста в своей речи на заседании Палаты Представителей США, передает News.am.
Азербайджанские солдаты 12 июля открыли огонь по армянскому гражданскому населению, напомнил он, добавив, что вооруженные силы Азербайджана подвергают беспорядочным нападениям армянские школы, фабрики, производящие средства защиты, необходимые во время пандемии коронавируса.
''Азербайджан должен быть привлечен к ответственности, - добавил он. - Сейчас как никогда важно, чтобы мы стремились к миру с Арцахом''.
По его словам, США должны переоценить помощь Азербайджану в области безопасности, а также увеличить помощь Армении.
''Я призываю к немедленным действиям, осуждающим позорные поступки Азербайджана'', - заключил конгрессмен.