Կորոնավիրուսի համավարակը պատմության մեջ կրթության ոլորտում ամենամեծ խզումն է առաջացրել. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի համավարակը երբևէ տեղի ունեցած ամենամեծ խզման է հանգեցրել կրթության ոլորտում, հայտնում է Associated Press-ը:
Ըստ նրա` համավարակի պատճառով աշխարհի 160 երկրում դպրոցները փակվել են հուլիսի կեսերին` ազդելով ավելի քան մեկ միլիարդ դպրոցականի վրա:
Գուտերեշը նաև նշել է, որ արդյունքում առնվազն 40 միլիոն երեխա ամբողջ աշխարհում մնացել է առանց կրթության «իրենց կրիտիկական ​​նախադպրոցական տարում»:
Նա նախազգուշացրել է, որ սյս գործընթացների արդյունքում աշխարհին «սերունդների աղետ է սպառնում, որը կարող է մարդկության չօգտագործված ներուժի վատնմանը հանգեցնել, խաթարել տասնամյակների առաջընթացը և խորացնել արմատացած անհավասարությունները»:
«Կառավարությունների և գործընկերների կողմից ընդունվող որոշումները հարատև ազդեցություն կունենան հարյուր միլիոնավոր երիտասարդների և առաջիկա տասնամյակների ընթացքում երկրների զարգացման հեռանկարների վրա»,- ասել է Գուտերեշը տեսաուղերձում:
Այս կապակցությամբ նա կոչ է արել վերսկսել դասընթացները դպրոցներում, երբ երկրներում կորոնավիրուսի ներքին փոխանցման գործընթացները վերահսկողության տակ առնվեն:

ООН: Пандемия коронавируса привела к крупнейшему в истории сбою в системе образования
Генсек ООН Антониу Гуттериш заявил, что пандемия коронавируса привела к крупнейшему за всю историю сбою в системе образования, сообщает Associated Press
По его словам, вследствие пандемии в середине июля закрылись школы в 160 странах мира, что затронуло более миллиарда школьников.
Гуттериш также отметил, что в результате по меньшей мере 40 млн. детей по всему миру остались без образования "в свой критический дошкольный год".
Он предупредил, что в результате этих процессов миру грозит "катастрофа поколений, которая может привести к растрате нераскрытого человеческого потенциала, подорвать десятилетия прогресса и усугубить укоренившееся неравенство".
"Решения, принимаемые правительствами и партнерами сейчас, окажут длительное влияние на сотни миллионов молодых людей и перспективы развития стран в ближайшие десятилетия", - заявил Гуттериш в ходе видеобращения.
В связи с этим он призвал возобновить занятия в школах, как только процессы внутренней передачи коронавируса в странах будут взяты под контроль.