Կրթական նոր չափորոշիչների շուրջ աղմուկն ու իրական մարտահրավերները
Դպրոցական առարկաների կրթական նոր չափորոշիչների վերաբերյալ վերջին օրերին բավական շատ են խոսում: Պատմաբաններն ահազանգում են, որ այս գործընթացները լուրջ վտանգ են ներկայացնում, այդ թվում, ազգային անվտանգության տեսանկյունից: Մասնագետների պնդմամբ՝ հիմնական խնդիրն այն է, որ նոր չափորոշիչները լի են բացթողումներով, որ չափորոշիչների մշակման փուլում չեն իրականացվել լայն քննարկումներ պատմաբանների ու մասնագետների հետ (ի դեպ, վերջիններիս պնդմամբ՝ նախարարությունն է կարգադրել զերծ մնալ նման քննարկումներից) և որ չորս դպրոցական առարկաների փորձագիտական թիմի ղեկավարը համահեղինակն է նաև 2017-ին և 2019-ին հրապարակված և վերահրապարակված «Պատմության ուսուցումը Թուրքիայի, Հայաստանի դպրոցներում. քննադատություն, այլընտրանքներ» խորագրով բավական խնդրահարույց աշխատության:
Հասկանալու համար, թե իրականում ի՞նչ իրավիճակի հետ գործ ունենք այսօր և թե որքանո՞վ են վտանգավոր պատմաբանների կողմից բարձրաձայնվող մտահոգությունները, մի փոքր ուսումնասիրություն իրականացրինք՝ նախ փորձելով հասկանալ, թե ի՞նչ է իրենից ներկայացնում այսչափ մեծ աղմուկ բարձրացրած վերոնշյալ աշխատությունը: «Պատմության ուսուցումը Թուրքիայի, Հայաստանի դպրոցներում. քննադատություն, այլընտրանքներ» վերնագրով աշխատությունը Եվրոպական միության կողմից իրականացվող «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին» բազմափուլ ծրագրի մի մասն է: Ծրագիրն  իրականացվել է Երիտասարդ պատմագետների ասոցիացիայի (Հայաստան), History Foundation - Tarih Vakfı (Թուրքիա) և “Imagine Center for Conflict Transformation” (ԱՄՆ) համագործակցությամբ:
Այն, որ հայ-թուրքական այս համատեղ ծրագրի արդյուքում հրապարակված աշխատությունը պատմագիտական առումով լի է բացթողումներով ու վտանգավոր ձևակերպումներով, պատմաբաններն արդեն նշել են: Վառ օրինակը Հայկական լեռնաշխարհը Կովկաս ու Անատոլիա անվանելն է (էջ 52), հայ ժողովրդի ծագման ժամանակագրությունը հարցականի տակ դնելն (էջ 67) ու ապրիլյան քառօրյայի վերաբերյալ պատմության դասագրքերի անդրադարձը «միլիտարիզմի գաղափարախոսությամբ պատմությունը լցնել» անվանելը (էջ 56): Սակայն ընդհանուր տպավորությունն այս աշխատությունից այնպիսին է, որ հեղինակները կոնկրետ խնդիր են փորձել լուծել՝ հավասարի նշան դնելով Հայաստանում ու Թուրքիայում պատմության դասավանդմանն առնչվող հարցերի միջև: Ասվածի վկայությունը Հայաստանի և Թուրքիայի պատմության դասագրքերում կնոջ դերի վերաբերյալ հեղինակների եզրակացությունն է՝ որպես գենդերային հավասարության ապահովման տեսանկյունից անբավարար և միակողմանի (էջ 42, 69):
Հետաքրքրական է նաև հայ-թուրքական այս պրոյեկտի հայաստանցի մասնակիցների վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Պարզվում է՝ նրանցից երկուսն այսօր ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ են, մեկը՝ դպրոցական առարկայական ծրագրերի չափորոշիչների լրամշակման թիմի անդամ, մեկ ուրիշը՝ նույն թիմի ղեկավար:
Այս ծրագրի և դրա արդյունք հանդիսացող աշխատության վերաբերյալ կարելի է երկար գրել, բայց խնդիրն այսօր ոչ այնքան դրա բովանդակությունն է, որքան փաստը, որ նման ծրագրի անմիջական մասնակցին ու նման մոտեցումներ կրող պատմաբանին վստահվել է դպրոցական միանգամից չորս առարկայական ծրագրի չափորոշիչների մշակումը, որ հայոց պատմության նկատմամբ նման մոտեցումներ ունեցողներն այսօր Ազգային ժողովում են, որ պետական ամենաբարձր մակարդակով հովանավորվում է հայկականության, մեր արմատների ու պատմության դեմ սկսված այս արշավը:

Шумиха и реальные вызовы в вопросе новых школьных образовательных стандартов в Армении
Новые образовательные стандарты школьных предметов стали топ-темой обсуждений в Армении. Историки предупреждают, что эти стандарты и процессы вокруг них представляют серьезную угрозу, в том числе национальной безопасности. По мнению экспертов, основная проблема заключается в том, что новые стандарты полны упущений, что при их разработке не было проведено обширных дискуссий с историками и экспертами (кстати, по словам последних, именно министерство образования наказало воздержаться от таких обсуждений), и, в конце концов, что руководитель экспертной группы по разработке этих стандартов является также соавтором довольно проблематичной и неоднозначно воспринятой в Армении книги "Преподавание истории в турецких и армянских школах: критика, альтернативы".
Чтобы понять, какова реальная ситуация, насколько опасны проблемы, высказанные историками, мы провели небольшое исследование, сначала попытавшись понять, что представляет собой вышеупомянутая работа, вызвавшая такой ажиотаж. Книга "Преподавание истории в турецких и армянских школах: критика, альтернативы" является частью многоступенчатой ​​программы "Поддержка процесса урегулирования армяно-турецких отношений", финансируемой Европейским Союзом. Проект реализован в сотрудничестве с Ассоциацией молодых историков (Армения), History Foundation - Tarih Vakfı (Турция) и Центром трансформации конфликтов Imagine (США).
Историки уже отмечали, что опубликованная в результате этого совместного армяно-турецкого проекта книга полна упущений и опасных формулировок. Ярким примером того является наименование в книге Армянского нагорья как Кавказа и Анатолии (стр. 52), сомнение авторов в хронологии происхождения армянского народа (стр. 67) и критика в отношении упоминания в учебниках истории Четырехдневной войны как "наполнения истории идеологией милитаризма" (стр. 56).
Однако общее впечатление от этой работы таково, что авторы пытались решить конкретную проблему, уравновешивая ситуацию, касающуюся преподавания истории в Армении и Турции. Одно из свидетельств этого - вывод авторов о роли женщин в армянских и турецких учебниках истории как недостаточной и односторонней с точки зрения обеспечения гендерного равенства (стр. 42, 69).
Интересна также информация об армянских участниках этого армяно-турецкого проекта. Оказывается, сегодня двое из них - депутаты Национального Собрания РА, один - член экспертной группы по разработке школьных образовательных стандартов, другой - руководитель той же группы.
Об этом проекте и о книге, являющейся его результатом, можно много писать, но проблема сегодня не столько в содержании этой работы, сколько в том, что непосредственному участнику такой программы и историку с подобными подходами поручено разработать критерии сразу четырех школьных программ. Проблема в том, что те, кто придерживается таких взглядов по отношению к армянской истории, сегодня находятся в Национальном Собрании РА. И, наконец, в том, что на самом высоком государственном уровне сегодня спонсируется мощная кампания против армянства, против наших корней и истории.