Իրաքը չեղարկել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարի այցը երկիր և ԱԳՆ կանչել Թուրքիայի դեսպանին
Իրաքի նախագահի մամուլի ծառայությունը հայտարարել է, որ օգոստոսի 11-ին երկրի տարածքում Թուրքիայի իրականացրած ռազմական գործողության հետևանքով իրաքցի երկու բարձրաստիճան զինվորականների մահվան պատճառով չեղարկում է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի` օգոստոսի 13-ին նախատեսված այցը երկիր: Այս մասին Tert.am-ի փոխանցմամբ տեղեկացնում է anfturkce.com կայքը:
Իր հերթին, երկրի արտգործնախարարությունը գերատեսչություն է կանչել երկրում Թուրքիայի դեսպանին և «բողոքի նոտա հղել» նրան` նշելով, որ Իրաքը դեմ է իր երկրի տարածքում անցկացվող ռազմական գործողություններին:
Թուրքիայի դեսպանը հունիս ամսից սկսած արդեն երրորդ անգամ է կանչվում Իրաքի ԱԳՆ:
Նախագահական նստավայրը նույնպես կոչ է արել Թուրքիային դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողությունները:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր Tert.am-ը, հունիսի 16-ին Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել էր երկրում արգելված «Քրդական բանվորական կուսակցության» դեմ իրաքյան հյուսիսային Հաֆթանին շրջանի տարածքում «Վագրի ճիրան» նոր գործողության մեկնարկի մասին:

Iraq cancelled on Tuesday the Turkish defence minister’s visit to the country which was scheduled for Thursday, Iraq’s foreign ministry said in a statement, Reuters reports.
The ministry also summoned the Turkish ambassador to hand him “a strong protest note and inform him of Iraq’s confirmed rejection of his country’s attacks and violations”, the statement added.
A Turkish drone strike on Tuesday in the Sidakan area in northeastern Iraq, near the Turkish and Iranian borders, killed two members of Iraq’s border guard and the driver of the vehicle they were in, the Iraqi military said.