Հունգարիան 1 միլիարդ դոլարի ՀՕՊ համակարգեր կգնի ԱՄՆ-ից
Հունգարիան ստորագրել է ԱՄՆ-ից մոտ 1 միլիարդ դոլար արժողությամբ ՀՕՊ համակարգեր գնելու մտադրության մասին համապատասխան հռչակագիրը: Այս մասին հայտնել է Բուդապեշտում ԱՄՆ դեսպան Դևիդ Կորնշտեյնը:
Համաձայնագիրը ստորագրել են Հունգարիայի պաշտպանության նախարար Տիբոր Բենկոն և Հունգարիայում ԱՄՆ դեսպանը: ԱՄՆ դեսպանությունը գործարքը բնութագրել է որպես ԱՄՆ-ից Հունգարիայի՝ «պատմության մեջ խոշորագույն» պաշտպանական գնում:
Հունգարիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ այն ներառում է «օդ-օդ» և «ցամաք-օդ» դասի հրթիռներ:

Венгрия заключила крупнейшую в своей истории военную сделку с США
Венгрия заключила самую крупную сделку на поставку вооружений из США. Как сообщил в среду, 12 августа, посол США в Будапеште Дэвид Корнштайн, Будапешт намерен купить американские ракеты на сумму 850 млн евро, передает DW.
По сообщению венгерского информационного агентства MIT, Корнштайн и министр обороны Венгрии Тибор Бенко подписали соглашение о намерениях по закупке Будапештом у компании Raytheon управляемых ракет средней дальности AMRAAM класса "воздух-воздух". Тем самым Венгрия намерена модернизировать систему ПВО.
Венгрия - одна из стран НАТО, согласившихся с требованиями президента США Дональда Трампа повысить расходы на вооружение. В 2019 году они составляли 1,21 процента от ВВП страны.