Արցախի նախագահը ծանոթացել է Ստեփանակերտ-Ասկերան մայրուղու կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ ԱրայիկՀարությունյանն օգոստոսի 20-ին ծանոթացել է Ստեփանակերտ-Ասկերան մայրուղու կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներին:
Երկրի ղեկավարը քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանի և շինաշխատանքներն իրականացնող «Կապավոր» ՍՊԸ պատասխանատուների ուղեկցությամբ հետևել է աշխատանքների ընթացքին, հետաքրքրվել որակի չափորոշիչների պահպանման նկատմամբ պետական վերահսկողությամբ և շահագործման ժամկետներով:
Նախագահի հանձնարարականի համաձայն՝ ասֆալտապատման աշխատանքներն ավարտելու զուգահեռ մայրուղու Ստեփանակերտ-Ասկերան հատվածն ամբողջությամբ ունենալու է գիշերային լուսավորվածություն: «Ծրագիրը գործարկվելու է առաջին անգամ և դառնալու է շարունակական: Որակապես նոր երկիր կառուցելու մեր կամքն ու ցանկությունը գերիշխող են, և Արցախն աշխարհի լավագույն երկրներից մեկը դարձնելու մեր նպատակը կյանքի ենք կոչելու միասին: Ես այդ օրվան հավատում եմ»,- ասել է Հանրապետության նախագահը:
Ասկերան քաղաքում նա այցելել է նաև 18-րդ դարում կառուցված «Մայրաբերդ» պատմական ամրոց, որը պաշտպանական կարևոր նշանակություն է ունեցել ինչպես նախորդ դարերում, այնպես էլ արցախյան պատերազմի ժամանակ: Նախագահը նշել է, որ նախատեսված և լրացուցիչ աշխատանքներն ավարտելուց հետո այն զբոսաշրջիկների այցելության հիմնական վայրերից մեկը դառնալու մեծ պոտենցիալ ունի:
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցում էին նաև Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավարը, շրջկենտրոնի քաղաքապետը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Арцаха ознакомился с ходом работ по капитальному ремонту автомагистрали Степанакерт-Аскеран
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 20 августа ознакомился с работами по капитальному ремонтумагистрали Степанакерт-Аскеран.
Глава государства в сопровождении министра градостроительства Арама Саркисяна и ответственных лиц осуществляющего ремонтные работы ООО "Капавор" понаблюдал за ходом работ, поинтересовался осуществлением государственного контроля за соблюдением нормативов качества и сроками сдачи в эксплуатацию.
Согласно поручению президента, помимо работ по асфальтированию автомагистраль будет также снабжена ночным освещением. "Программа реализуется впервые и будет продолжительной. Наша воля и желание построить качественно новую страну являются приоритетом, и нашу цель превратить Арцах в одну из лучших стран мы осуществим все вместе. Я верю, что этот день наступит",- сказал президент республики.
В городе Аскеран он посетил также построенную в 18 веке историческую крепость "Майраберд", которая имела важное оборонительное значение как в прошлые века, так и в ходе арцахской войны. Президент отметил, что после завершения намеченных и дополнительных работ у крепости будет большой потенциал для превращения в одно из основных мест посещения туристов.
В ходе поездки президента сопровождали руководитель администрации Аскеранского района, мэр города Аскеран, другие должностные лица.