Արցախի նախագահը ծանոթացել է Ստեփանակերտ-Ասկերան մայրուղու կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ ԱրայիկՀարությունյանն օգոստոսի 20-ին ծանոթացել է Ստեփանակերտ-Ասկերան մայրուղու կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներին:
Երկրի ղեկավարը քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանի և շինաշխատանքներն իրականացնող «Կապավոր» ՍՊԸ պատասխանատուների ուղեկցությամբ հետևել է աշխատանքների ընթացքին, հետաքրքրվել որակի չափորոշիչների պահպանման նկատմամբ պետական վերահսկողությամբ և շահագործման ժամկետներով:
Նախագահի հանձնարարականի համաձայն՝ ասֆալտապատման աշխատանքներն ավարտելու զուգահեռ մայրուղու Ստեփանակերտ-Ասկերան հատվածն ամբողջությամբ ունենալու է գիշերային լուսավորվածություն: «Ծրագիրը գործարկվելու է առաջին անգամ և դառնալու է շարունակական: Որակապես նոր երկիր կառուցելու մեր կամքն ու ցանկությունը գերիշխող են, և Արցախն աշխարհի լավագույն երկրներից մեկը դարձնելու մեր նպատակը կյանքի ենք կոչելու միասին: Ես այդ օրվան հավատում եմ»,- ասել է Հանրապետության նախագահը:
Ասկերան քաղաքում նա այցելել է նաև 18-րդ դարում կառուցված «Մայրաբերդ» պատմական ամրոց, որը պաշտպանական կարևոր նշանակություն է ունեցել ինչպես նախորդ դարերում, այնպես էլ արցախյան պատերազմի ժամանակ: Նախագահը նշել է, որ նախատեսված և լրացուցիչ աշխատանքներն ավարտելուց հետո այն զբոսաշրջիկների այցելության հիմնական վայրերից մեկը դառնալու մեծ պոտենցիալ ունի:
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցում էին նաև Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավարը, շրջկենտրոնի քաղաքապետը, պաշտոնատար այլ անձինք:

President Harutyunyan Got Acquainted with the Process of Capital Reconstruction Activities of the Stepanakert-Askeran Highway
On 20 August Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan got acquainted with the process of capital reconstructionactivities of the Stepanakert-Askeran highway.
The Head of the State, accompanied by Minister of Municipal Engineering Aram Sargsyan and responsible officials of the "Kapavor" LLC that carry out the construction activities, observed the reconstruction process, inquired about the state control over the compliance with the quality standards and the terms of commissioning.
According to the President's instruction, alongside with asphalting activities, the Stepanakert-Askeran highway will be equipped with night-time illumination. "The project is to be launched for the first time and will be of a continuous nature. Our will and desire to build a qualitatively new country are predominant and our goal to turn Artsakh into one of the world's best countries will be brought to life by joint efforts. I believe, this day will come," said the President of the republic.
Arayik Harutyunyan also visited the 18th century historical fortress "Mayraberd", which had a significant defense role both in the past centuries and during the Artsakh war. The President stressed that after the completion of the planned and additional works, it has a great potential of becoming one of the main tourist attractions.
During the visit, the President was accompanied by the head of the Askeran regional administration, mayor of the regional center and other officials.