Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստին:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է մինչև 2025թ. եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների վերաբերյալ նախագիծը, ինչպես նաև դրա շրջանակներում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից ներկայացված առաջարկները:
Օրակարգում ընդգրկված էր նաև Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում փոխադարձ առևտրի ապրանքաշրջանառության ֆիսկալ մշտադիտարկման համակարգի ձևավորման հարցը: Հայկական կողմը հայտնել է իր պատրաստակամությունը մասնակցելու նշված համակարգի պիլոտային ծրագրում և ներդրում ունենալու դրա զարգացման գործում:
Քննարկվել և խորհրդի որոշման արդյունքում դյուրինացվել է ԵԱՏՄ անդամ պետություններում իրականացվող պետական գնումների գործընթացները, ինչի արդյունքում ԵԱՏՄ մեկ անդամ պետության արտադրող կարող է մասնակցել ԵԱՏՄ անդամ այլ պետությունում իրականացվող արդյունաբերական ապրանքներին առնչվող պետական գնումներին:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ քննարկվել և համաձայնեցվել է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում վարկային պատմությունների մեջ ներառված տվյալների փոխանակման կարգի վերաբերյալ համաձայնագրի նախագիծը, որը հնարավորություն է տալիս անդամ պետությունների ռեզիդենտներին հարցում կատարել ու ստանալ իրենց վարկային պատմությունները՝ այլ անդամ պետությունում վարկ վերցնելու նպատակով:

Armenia Deputy PM Participates in Subsequent Session of Eurasian Economic Commission Board
Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan today participated in the subsequent session of the Board of the Eurasian Economic Commission through a video conference, News.am reports.
The draft for the strategic directions for development of Eurasian economic integration until 2025, as well as the proposals made by the member states of the Eurasian Economic Union within the scope of those directions were considered during the session.
The establishment of a fiscal monitoring system for reciprocal trade turnover in the territory of the Eurasian Economic Union was also on the agenda, and the Armenian side expressed its willingness to participate in the pilot program for the specified system and make a contribution to its enhancement.
The public procurement processes being implemented in the member states of the Eurasian Economic Union were considered, and they were facilitated upon the decision of the Board.
Among other issues, the participants also discussed and agreed upon the draft agreement on the procedure for exchange of data incorporated in credit histories within the scope of the Eurasian Economic Union which will provide the residents of member states to make inquiries and obtain their credit histories for the purpose of receiving a loan in another member state.