Հայաստանը վստահ է իր կարողությունների վրա՝ պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և պատմական հայրենիքում ապրելու իրավունքը. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանը վստահ է իր կարողությունների վրա՝ պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և պատմական հայրենիքում ապրելու իրավունքը։ Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանության մեջ։
«Ադրբեջանի նախագահի՝ «Աբշերոն» հանքավայրում ծովային գործողությունների հիմնարկեքի  արարողության ժամանակ արված հայտարարությունները խորապես հիասթափեցնող են։ Դրանք ի ցույց են դնում հարևան երկրի ղեկավարի անկարողությունը՝ սթափ և առանց ցավագին հույզերի ընկալելու ստեղծված իրականությունը և իր սեփական դերակատարումն այդ իրականության ձևավորման գործում։
Նմանօրինակ հռետորաբանությունը, որտեղ առկա են բացահայտ անհիմն և անգամ սուտ պնդումներ, պատիվ չի բերում որևէ երկրի ղեկավարին։
Մենք գիտակցում ենք խաղաղ գործընթացին Ադրբեջանի կողմից 2016թ․ ապրիլի հարձակմամբ և 2020 հուլիսի ռազմական էսկալացիա ձեռնարկելու հետևանքով հասցված վնասները։ Որպեսզի այդ վնասները չդառնան անդառնալի, Ադրբեջանի ղեկավարությունը պետք է վերանայի ուժի կիրառման և ուժի սպառնալիքի իր քաղաքականությունը, հրաժարվի արտատարածաշրջանային ուժերի ներգրավմամբ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության ապակայունացման փորձերից և պատրաստվի խաղաղ միջոցներով խնդրի կարգավորմանը։
Հայաստանը վստահ է իր կարողությունների վրա՝ պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և պատմական հայրենիքում ապրելու իրավունքը, և հենց այդ վստահությամբ վերստին ընդգծում ենք, որ խնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ:

Comment of the Spokesperson of the Foreign Ministry of Armenia on the Statement of the President of Azerbaijan During the Founding Ceremony of the Offshore Operations
The statements made by the President of Azerbaijan during the founding ceremony of the offshore operations of the “Absheron” field are deeply disappointing. They demonstrate the inability of the leader of the neighboring country to perceive soberly and without painful emotions the existing reality and his own role in the creation of that reality.
Such rhetoric, containing obviously groundless and even false allegations, does not dignify any head of state.
We realize the damages inflicted by Azerbaijan on the peace process by the April 2016 aggression and the military escalation initiated in July 2020. In order to prevent these damages from becoming irreversible, the government of Azerbaijan should reconsider its policy of the  use of force and threat of force, renounce its attempts to destabilize the regional peace and security by involving non-regional players, and prepare itself for a peaceful settlement.
Armenia is confident in its capacities to protect the right of the people of Artsakh for self-determination and the right to live in their historical homeland, and we once again underline with full confidence that there is no alternative to the peaceful resolution of the conflict.