Արսեն Թորոսյանը Չինաստանի դեսպանի հետ քննարկել է կորոնավիրուսի դեմ չինական պատվաստանյութերի կիրառման հարցը
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության (ՉԺՀ) արտակարգ և լիազոր դեսպան Տյան Էռլոնի հետ: Բարձր գնահատելով Չինաստանի ժողովրդի, կառավարության և դեսպանության օժանդակությունը Հայաստանի առողջապահության բնագավառի զարգացման գործին` նախարարը երախտագիտություն է հայտնել դեսպանին, շեշտելով նրա անձնական ջանքերը` աջակցության ու փոխգործակցության ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ:
Արսեն Թորոսյանը հատկապես ընդգծել է Չինաստանի կողմից տրամադրված նյութատեխնիկական, մասնագիտական-խորհրդատվական օգնության կարևորությունը COVID-19 դեմ դժվարին պայքարի ընթացքում:
Կողմերը քննարկել են նաև կորոնավիրուսի դեմ մշակվող չինական պատվաստանյութերի կիրառման և Չինաստանի աջակցությամբ Հայաստանի առողջապահական համակարգը նոր սարքավորումներով հագեցնելու ուղղությամբ հետագա համագործակցության հնարավորությունը:
Հաջողություն մաղթելով դեսպանի հետագա գործունեությանը` նախարարը վստահություն է հայտնել, որ ՉԺՀ նոր դեսպանի հետ արդյունավետորեն կշարունակվեն համագործակցության երկկողմ ծրագրերը:

Министр здравоохранения Армении обсудил с послом КНР вопрос применения китайской вакцины
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян провел телефонный разговор с Чрезвычайным и Полномочным послом Китая в Армении Тяном Эрлуном, который завершает свою миссию в Ереване.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства здравоохранения, высоко оценив поддержку народа, правительства и посольства Китая развитию сектора здравоохранения Армении, министр поблагодарил посла, подчеркнув его личные усилия в реализации программ поддержки и сотрудничества.
Арсен Торосян особо подчеркнул материально-техническую, профессионально-консультационную помощь, оказываемой Китаем в нелегкой борьбе с COVID-19.
Стороны обсудили возможность дальнейшего сотрудничества по использованию разрабатываемых китайских вакцин против коронавируса и по оснащению системы здравоохранения Армении новым оборудованием при поддержке Китая.
Пожелав успехов послу в дальнейшей деятельности, министр выразил уверенность, что программы двустороннего сотрудничества с новым послом Китайской Народной Республики будут эффективно продолжаться.