Ադրբեջանը Արցախի դեմ հարձակողական օպերացիայի օդային ղեկավարումը հանձնել է Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին
Ադրբեջանի Հանրապետությունը Արցախի Հանրապետության դեմ հարձակողական օպերացիայի օդային ղեկավարումը հանձնեց Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Այսօր ժամը 10:00-ից սկսած Թուրքիայի Հանրապետության օդուժի՝ Քյուրդամիրից թռիչքներ իրականացնող երկու F-16 կործանիչները, ինչպես նաև ադրբեջանական օդուժի ՍՈՒ-25 տիպի գրոհիչները, «Բայրաքթար» տիպի հետախուզահարվածային ԱԹՍ-ը մեծ բարձրությունների վրա հրթիռառմբային հարվածներ են հասցրել Արցախի Հանրապետության Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերին:
Օդուժը գործում է թուրքական E7-T օդային հեռավար հրամանատարական կետի կառավարմամբ Էրզրում Ղարս հատվածից: Հավանական է, որ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի ղեկավարությունը գտնվում է ինքնաթիռի մեջ:
Բացի այդ, Հադրութի շրջանի սահմանից որոշակի խորության վրա գործում է թուրքական ԱԹՍ հրամանատարական կետը, որն անմիջական ղեկավարում է ադրբեջանական հարվածային ինքնաթիռների կրակը: Վերոնշյալ ինֆորմացիան անմիջականորեն դիտարկվում է, արձանագրվում ՀՕՊ և ավիացիայի միացյալ հրամանատարական կետից:

Azerbaijan Handed over the Air Command of Offensive Operations against the Artsakh to the Turkish Air Forces
The Republic of Azerbaijan handed over the air command of offensive operations against the Artsakh Republic to the Turkish Air Forces, Armenia’s Defense Ministry spokesperson Shushan Stepanyan informs.
''Starting from 10:00 am today, two F-16 fighter jets of the Turkish Air Forces flying from Kurdamir, as well as the SU-25 aircrafts of the Azerbaijani Air Force, the Bayraktar reconnaissance and surveillance attack drones carried out bombing and missile attacks at high altitudes in the direction of settlements of Hadrut and Martuni regions of the Artsakh Republic.
The air force is being operated under the remote command and control of the Turkish E7-T airborne C2 station from Erzurum- Kars area. The command and leadership of the Turkish Air Forces is most possibly on the board.
Apart from that, Turkish UAV C2 station is located at a distance from the border with Hadrut region, which directly controls the fire of Azerbaijani attack planes. The above-mentioned information is being directly monitored and observed by the C2 of the joint air defense and aviation command.
Materials of live monitoring and recording systems will be presented soon'', Stepanyan wrote on Facebook.