Մեկնում եմ առաջնագիծ՝ իմ բաժին մարտը մղելու, քանզի ես արդեն առաջնագծում ավելի արժեքավոր կլինեմ, քան՝ թիկունքում․ Արցախի նախագահ
Հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների հետ այժմ մեկնում եմ առաջնագիծ՝ իմ բաժին մարտը մղելու, քանզի ես արդեն առաջնագծում ավելի արժեքավոր կլինեմ, քան՝ թիկունքում: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում կատարած գրառմամբ տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Հայոց փառքի ու պարծանքի արժանի բանակի գեներալնե՛ր, սպանե՛ր, սերժանտնե՛ր, զինվորնե՛ր,
Զինակից ընկերնե՛ր,
Նվիրյալ կամավորնե՛ր,
Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծի ամբողջ երկայնքով տարբեր ինտենսիվությամբ ընթանում են ծանր մարտեր:
Հրետակոծության են ենթարկվել քաղաքացիական բնակավայրերը, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը:
Ազգն ու Հայրենիքը վտանգված են. վտանգված է մեր քաջ հայորդիների արյան գնով ազատագրված սեփական հողի վրա ազատ, անկախ ու արժանապատիվ կերպով ապրելու և արարելու իրավունքը:
Ուստի, հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների հետ այժմ մեկնում եմ առաջնագիծ՝ իմ բաժին մարտը մղելու, քանզի ես արդեն առաջնագծում ավելի արժեքավոր կլինեմ, քան՝ թիկունքում:
Կոչ եմ անում բոլորիդ՝ անհապաղ ոտքի կանգնել և անմնացորդ նվիրումով պաշտպանել սեփական հայրենիքում առանց գոյաբանական վտանգի ապրելու մեր անքակտելի իրավունքը:
Սա հայրենական սուրբ պատերազմ է, որը մենք պետք է հաղթենք յուրաքանչյուրի առավելագույն մասնակցությամբ ու նվիրումով։
Ես հավատում եմ ձեր ոգու արիությանը և բազկի ուժին:
Լինե՛նք արժանի մեր Մեծ նախնիներին, բոլոր նրանց, ովքեր դարեր առաջ, Սարդարապատում, Մեծ հայրենականում, Արցախյան ազատամարտում, 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմում, 2020 թվականի Հուլիսյան մարտերում իրենց կյանքն են զոհաբերել, որպեսզի մեր մայրերի, քույրերի, զավակների յուրաքանչյուր առավոտ խաղաղությամբ բացվի, որպեսզի նրանց յուրաքանչյուր ժպիտ արժանապատվությամբ ու հպարտությամբ լցվի:
Լինե՛նք պատասխանատու մեր ներկա ու գալիք սերունդների առջև, որպեսզի թույլ չտանք դարավոր թշնամուն կրկին ցեղասպանել մեզ և յաթաղան ճոճել մեր գոյության ու արժանապատվության գլխին, որպեսզի հնարավորություն ու իրավունք ընձեռենք մեր գալիք սերունդներին լինելու և արարելու հավետ սեփական հողի վրա ու սեփական արժեքներով:
Մենք բազում հաղթանակներ ենք տարել և ստեղծել ենք կազմակերպված ու մարտունակ, տարածաշրջանում հզոր ու հաղթանակած բանակ: Հայոց բանակն այսօր ազգային միասնականության և համախմբման կենդանի մարմնացումն ու առանցքն է:
Այժմ կրկին ժամն է ազգովի դառնալու մի կուռ ու հուժկու բանակ, մի ոգեղեն հայրենական պարիսպ, որին կբախվեն բոլոր օտար մրրիկներն ու ետ կշպրտվեն գլխակորույս կերպով:
Վստահ եմ, որ դուք էլ եք կիսում իմ մտահոգություններն ու համոզմունքները, որ դուք էլ եք դավանում այն համազգային ու համամարդկային արժեքները, հանուն որոնց պետք է կանգնենք անկոտրում ու անվարան կերպով։

"Я отправляюсь на фронт, чтобы вступить в бой, потому что на передовой я буду полезнее, чем в тылу": президент Арцаха
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян заявил о том, что отправляется на фронт. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
"Достойные славы и гордости генералы, офицеры, сержанты, солдаты армии!
Соратники!
Добровольцы!
По всей линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана с разной интенсивностью идут тяжелые бои.
Подверглись обстрелу гражданские населенные пункты, в том числе и столица Степанакерт.
Народ и Родина под угрозой: под угрозой оказалось также наше право независимо и достойно и жить созидать на собственной земле, освобожденной ценой крови армянских сынов.
Поэтому сейчас с подразделениями специального назначения я отбываю на передовую, чтобы провести свой бой, так как я будут ценнее уже на передовой, чем в тылу.
Призываю всех вас немедленно встать и самоотверженно защищать наше нерушимое право жить на собственной Родине без угрозы своему существованию.
Это священная отечественная война, в которой мы должны победить благодаря максимальному участию и самоотверженности каждого.
Я верю в силу вашего духа.
Будем же достойны своих предков, всех тех, кто много веков назад, в Сардарапате, во время Великой Отечественной, Арцахской освободительной войны, Апрельской войны 2016-го, Июльских боях 2020 года пожертвовал жизнью, чтобы каждое утро наших матерей, сестер, детей было мирным, чтобы каждая их улыбка была полна достоинства и гордости.
Будем ответственными перед нашими нынешними и будущими поколениями, чтобы не позволить вековому врагу вновь подвергнуть нас геноциду, чтобы над нашим существованием и достоинством не навис ятаган, чтобы мы предоставили нашим будущим поколениям возможность и право жить и создавать вечно на собственной земле и с собственными ценностями.
Мы одержали множество побед и создали организованную, боеспособную, мощную в регионе и победоносную армию. Армянская армия сегодня является живым олицетворением и стержнем национального единства и сплоченности.
Сейчас вновь настал час всей нацией превратиться в сплоченную и мощную армию, духовную отечественную защиту, об которую врежутся все чужие вихри и будут отброшены, потеряв голову.
Уверен, что и вы разделяете мои опасения и убеждения, что и вы исповедуете те общенациональные и общечеловеческие ценности, ради которых мы должны стоять стойко и без колебаний.