Եթե չզգանք Ադրեջանի պատրաստակամությունը խաղաղ ճանապարհով հարցի լուծման, դիմելու եմ ՀՀ իշխանություններին, որ ճանաչեն Արցախի անկախությունը. Արայիկ Հարությունյան
Եթե առաջիկա 1-2 օրվա ընթացքում մենք չզգանք Ադրբեջանի պատրաստակամությունը խաղաղ ճանապարհով հարցի լուծման մասով, դիմելու եմ Հայաստանի իշխանություններին ճանաչելու Արցախի անկախությունը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբորի 11-ին, հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Դիմելու եմ նաև միջազգային կառույցներին ու աշխարհի բոլոր երկրներին: Այստեղ մենք կտեսնենք այն երկրների ցանկը, որոնք հարգում են մարդու իրավունքների, միջազգային իրավունքները, ազգերի ինքնորոշման իրավունքները: Աշխարհը կտեսնի այն երկրների ցանկը, որոնք աջակցում են տեռորիզմին»,- ասել է Արցախի նախագահը։
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ այն պետությունները, որոնք աջակցում են Ադրբեջանին, աջակցում են միջազգային տեռորիզմին։

Artsakh President to Apply to Armenia’s Authorities and Other Countries for Recognition of Artsakh’s Independence unless Seeing Azerbaijan’s Readiness to Settle the Issue Peacefully
If in one-two days we don’t feel Azerbaijan’s readiness to settle the issue peacefully, Artsakh president will apply to the authorities of Armenia for recognition of the Artsakh Independence, Artsakh Republic president Arayik Harutyunyan said at a briefing today, aysor.am reports
“I will apply to the international structures and all countries of the world, of course we will see the list of the countries that respect human rights, international rights, the world will also see the list of the countries that support terrorism,” he said.