Պեսկով. Թուրքիայի մասնակցությունը ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին հնարավոր է միայն Երևանի և Բաքվի համաձայնությամբ
Երրորդ երկրների, այդ թվում՝ Թուրքիայի ներգրավումը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի կարգավորման բանակցություններում հնարավոր է միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնությամբ, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է Gazeta-ն:
«Ինչ վերաբերում է կարգավորման առկա ձևաչափերին երրորդ երկրների մասնակցությանը, դա ամբողջովին կախված է հակամարտության կողմերի քաղաքական կամքից: Դրանք երկուսն են՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե հնարավոր է Թուրքիայի ներգրավումը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացում:

Turkey’s Participation in Karabakh Conflict Settlement Process Possible Only With Consent of Yerevan and Baku – Kremlin Spokesperson
The involvement of third countries, including Turkey, in the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict is possible only with the consent of Armenia and Azerbaijan, Kremlin spokesperson Dmitry Peskov told the reporters on Thursday, Aysor reports.
"As to the participation of third countries in the existing formats of regulation, it fully depends from the political will of the conflicting parties," Peskov said, asked about possibility of Turkey’s engagement in NK conflict settlement process.
He said participation in the settlement process and becoming a mediator depends only on the consent of the two parties.