Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՄԹ-ի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիին
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիին:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը երեք անգամ կոպտագույն կերպով խախտել է հումանիտար հրադադարի շուրջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետևողական ջանքերի գործադրմամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները։ ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվում է միջազգային հումանիտար իրավունքի բազմաթիվ խախտումներով ու պատերազմական հանցագործություններով, մասնավորապես՝ պարբերաբար քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հրետակոծմամբ ու հրթիռակոծմամբ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության վրա Թուրքիայի բացասաբար աճող ներգրավվածությանը, տարածաշրջանը ահաբեկչական կազմավորումների ներկայությամբ ապակայունացնելու և հրադադարի ռեժիմը չպահպանելուն ուղղված Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությանը՝ ԱԽ քարտուղարը շեշտել է, որ այն սպառնալիք է ոչ միայն Արցախի ժողովրդի գոյութենական լինելիությանը, այլև տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային անվտանգությանը։
Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզին կարևորեց կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:

Армен Григорян принял временного поверенного в делах Соединенного Королевства в Армении
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян сегодня принял временного поверенного в делах Соединенного Королевства в Армении Хелен Фейзи.
В ходе встречи секретарь Совбеза Армен Григорян акцентировал внимание временного поверенного Хелен Фейзи на то обстоятельство, что Азербайджан трижды грубо нарушал договоренности о гуманитарном прекращении огня, достигнутые совместными последовательными усилиями сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Секретарь Совбеза отметил, что агрессия Азербайджана сопровождается многочисленными нарушениями международного гуманитарного права и военными преступлениями, в частности, регулярными артиллерийскими и ракетными обстрелами мирного населения и инфраструктуры.
Ссылаясь на растущую негативную вовлеченность Турции в обеспечении региональной безопасности и стабильности, провокационную политику Турции по дестабилизации региона присутствием террористических формирований и несоблюдению прекращения огня, секретарь подчеркнул, что это угроза не только самому существованию народа Арцаха, но и региональной и внерегиональной безопасности.
Временный поверенный в делах Соединенного Королевства в Армении Хелен Фейзи, подчеркнула необходимость немедленного выполнения соглашений о прекращении огня.