Ադրբեջանը վերածվել է Հարվային Կովկասում ահաբեկչության կենտրոնի. Զոհրաբ Մնացականյան
Նոյեմբերի 3-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Եվրոպայի գրասենյակի կողմից նախաձեռնված «Եվրոպայի երիտասարդությունը հանուն Արցախի անկախության ճանաչման» ծրագրի մասնակիցներից, ԵՄ գործող և նախկին պատգամավորներից, օտարերկրյա լրագրողներից կազմված պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Արցախի համար այս դժվարին ժամանակաշրջանում նման ներկայացուցչական պատվիրակության այցն անչափ կարևոր է՝ որպես արցախահայությանը ցուցաբերվող զորակցության և համերաշխության դրսևորում:
Զոհրաբ Մնացականյանը ներկաներին իրազեկեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիայի ընթացքի վերաբերյալ, որն ուղեկցվում է պատերազմի հանցագործություններով և արցախահայության ֆիզիկական բնաջնջմանը միտված գործողություններով: Նախարարը հանգամանալից տեղեկատվություն տրամադրեց Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խաղաղ բնակչության անընդմեջ թիրախավորման, քաղաքացիական բնակավայրերի և օբյեկտների հրետակոծմանը զուգահեռ արգելված զինատեսակների կիրառմամբ անտառածածկ տարածքների միտումնավոր հրդեհման փաստերի վերաբերյալ:
ԱԳ նախարարը հյուրերի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից վարվող ռազմական գործողություններին անմիջական ներգրավվածություն ունեցող Թուրքիայի ապակայունացնող դերակատարության վրա, որն արտահայտվում է նաև վերջինիս կողմից Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների հավաքագրմամբ և հակամարտության գոտում տեղակայմամբ: «Ադրբեջանը վերածվել է Հարվային Կովկասում ահաբեկչության կենտրոնի, ահաբեկչություն հովանավորող պետության»,- ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների միջնորդությամբ կրակի դադարեցման շուրջ ձեռքբերված համաձայնություններին՝ նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Ադրբեջանի խուսափելն իր կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարումից ևս մեկ անգամ փաստում է հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու վերջինիս անկարողության մասին:
Նախարար Մնացականյանը պատասխանեց հանդիպման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին: Ի պատասխան հետագա զարգացումների վերաբերյալ հարցին՝ նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծեց. «Սա ազատության համար մղվող պատերազմ է: Մենք պետք է մեր հայրենակիցների արյունը փոխհատուցենք ազատությամբ»:

Azerbaijan has Become a Hub of Terrorism in the South Caucasus: Zohrab Mnatsakanyan
On November 3, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan received a delegation of the "European Youth for the Recognition of Artsakh's Independence" program, consisting of former and current EU MPs, foreign journalists, initiated by the European Office of the Armenian General Benevolent Union.
Welcoming the guests, Minister Mnatsakanyan noted that the visit of such a representative delegation in this difficult period is extremely important for Artsakh as an expression of support and solidarity towards the Armenians of Artsakh.
Zohrab Mnatsakanyan informed the participants about the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh, which is accompanied by war crimes and actions aimed at the physical extermination of the Armenians in Artsakh. The Minister provided detailed information on the facts of deliberate targeting of civilian population and the shelling of civilian settlements by the Azerbaijani armed forces in parallel with the deliberate arsoning of the forests with the use of banned weapons.
The Foreign Minister drew the guests' attention to Turkey's destabilizing role being directly involved in the hostilities carried out by Azerbaijan, which is manifested in the recruitment of foreign terrorist fighters from the Middle East and their deployment in the conflict zone. "Azerbaijan has become a hub of terrorism in the South Caucasus - a state sponsoring terrorism," the Foreign Minister emphasized.
Touching upon the ceasefire agreements reached through the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, Minister Mnatsakanyan noted that Azerbaijan, avoiding to fulfill its commitments, proves once again the latter's inability to resolve the conflict peacefully.
Minister Mnatsakanyan answered the numerous questions of the participants. In response to the question on further developments, Minister Mnatsakanyan especially emphasized: "This is a war for freedom. We must repay the blood of our compatriots with freedom."