Ռիտա Սարգսյանը մեծ սեր ու հարգանք էր վայելում հարազատ Արցախում. Արցախի նախագահ
«Խորը ցավով ընդունեցի ՀՀ երրորդ նախագահի տիկին, Արցախի դուստր Ռիտա Ալեքսանդրի Սարգսյանի անժամանակ մահվան բոթը։
Ռիտա Սարգսյանը մեծ սեր ու հարգանք էր վայելում հարազատ Արցախում։ Նրա հովանավորությամբ և գործուն աջակցությամբ կյանքի են կոչվել կարևոր ռազմավարական ծրագրեր մեր հանրապետության կենսագործունեության տարբեր ոլորտներում։ «Արագիլ» վերարտադրողական բժշկության աջակցության հիմնադրամի ծրագրի շրջանակում լույս աշխարհ են եկել հարյուրավոր երեխաներ՝ սպասված լույս սփռելով իրենց ընտանիքներում։ Նա մեծ խանդավառությամբ էր իրականացնում մշակութային բազմաբնույթ ծրագրեր՝ իր անգնահատելի նպաստը բերելով Արցախում մշակույթի զարգացման գործին։
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում Ռիտա Սարգսյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին ու մտերիմներին։ Նրա լուսավոր անունը կմնա մեր սրտերում»:

Рита Саргсян пользовалась большой любовью и уважением в родном Арцахе: Араик Арутюнян
"С глубокой болью воспринял весть о преждевременной кончине супруги третьего президента Республики Армения, дочери Арцаха Риты Александровны Саргсян.
Рита Саргсян пользовалась большой любовью и уважением в родном Арцахе.
При ее покровительстве и деятельной поддержке были претворены в жизнь важнейшие стратегические программы в различных сферах жизнедеятельности нашей республики. Так, в рамках программы Фонда содействия репродуктивной медицине «Арагил» на свет появились сотни детей, зажигая долгожданный свет в своих семьях.
Она с большим воодушевлением осуществляла различного рода культурные программы, внося свой неоценимый вклад в дело развития культуры в Арцахе.
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично выражаю соболезнования членам семьи, родным и близким Риты Саргсян. Её светлое имя навечно останется в наших сердцах".