Խաղաղապահները Ղարաբաղում ականազերծել են ավելի քան 2 հա վտանգավոր տարածք. ՌԴ ՊՆ
Վերջին մեկ օրվա ընթացքում ռուս ռազմական ինժեներները Լեռնային Ղարաբաղում 87 պայթյունավտանգ առարկա են հայտնաբերել։ Այս մասին հաղորդում է EADaily-ն՝ ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը հղումով։
Ընդհանուր առմամբ, հանրապետությունում իրականացվող խաղաղապահ առաքելության ընթացքում ինժեներական ստորաբաժանումներն ականազերծել են ավելի քան երկու հեկտար տարածք և մոտ 3կմ ճանապարհահատված, ինչպես նաև վնասազերծել են 144 պայթյունավտանգ առարկա։
«Իրականացվել է ինժեներական հետախուզություն ու Ստեփանակերտ քաղաքի հարավային ծայրամասում ավելի քան 1,5 կմ ճանապարահատվածի մաքրում պայթյունավտանգ իրերից։ Մեկ օրում հայտնաբերվել է 87 պայթյունավտանգ առարկա, որոնք տարվել են հատուկ սարքավորումներով հագեցած հրաձգարաններ ու ոչնչացվել», - ասված է ՌԴ ՊՆ-ի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ զինամթերքը, որը հնարավոր չի լինում տարհանել հրաձգարան, ոչնչացվում է տեղում։
Ականազերծման աշխատանքներին մասնակցող զինծառայողները հատուկ պաշտպանական հանդերձանքով են ու զինված են ժամանակակից ական որոնող ԻՄՊ-Ս2 միջոցներով ու ԻՆՎՈՒ-3Մ որոնիչներով։
Նախօրեին տեղի բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու համար Ստեփանակերտ է ժամանել ՌԴ ԱԻ նախարարության հավելյալ խումբ։ Բացի այդ, Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք են ժամանել նաև Արտակարգ իրավիճակների նախարարության կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչները և էներգետիկայի նախարարության մասնագետները:

Миротворцы в Карабахе разминировали более 2 гектаров опасной местности
За прошедшие сутки российские военные инженеры обнаружили 87 взрывоопасных предметов в Нагорном Карабахе, сообщается на сайте Минобороны в пятницу, 27 ноября, передает EaDaily.
Всего в ходе миротворческой операции в республике инженерные подразделения разминировали более двух гектаров местности и около 3 км дорог, обезвредили 144 взрывоопасных предмета.
"Проведена инженерная разведка и очистка от взрывоопасных предметов участка дороги на южной окраине города Степанакерт протяженностью более 1,5 километров. За сутки обнаружено 87 взрывоопасных предметов, которые вывезены на специально оборудованный полигон и уничтожены", — сказано в сообщении.
Отмечается, что боеприпасы, которые невозможно эвакуировать на полигон, уничтожаются на месте.
Военнослужащие, которые участвуют в разминировании, экипированы в защитные костюмы и вооружены современными миноискателями ИМП-С2 и искателями ИНВУ-3М.
Накануне в Степанакерт прибыла дополнительная группировка МЧС России для оказания помощи местному населению. Также в столицу Нагорного Карабаха приехали представители центрального аппарата МЧС и специалисты Минэнерго.
На прошлой неделе президент России Владимир Путин отметил, что Россия выполняла только роль посредника при заключении договора о прекращении огня в Нагорном Карабахе.