ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ և ՊՆ ղեկավարները կքննարկեն խաղաղապահների մասին փաստաթղթի նախագիծը. Զաս
ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների ու արտգործնախարարների խորհուրդը կքննարկի ՀԱՊԿ խաղաղապահ գործունեության մասին համաձայնագրում փոփոխություններ անելու արձանագրության նախագիծը: Այս մասին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նիստում, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Վաղը ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների ու արտգործնախարարների խորհրդի քննարկմանը կներկայացվի ՄԱԿ-ի իրավական բազայի վրա պատրաստված, ՀԱՊԿ խաղաղապահ գործունեության մասին բազային համաձայնագրում փոփոխություններ մտցնելու արձանագրության նախագիծը։ Այն նախատեսում է հավաքական խաղաղապահ ուժերի մասնակցությունը ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններին՝ համակարգող պետության միջոցով, որին Հավաքական անվտանգության խորհուրդն ընտրում է ՀԱՊԿ անդամ պետություններից», - ասել է Զասը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ փաստաթղթի ստորագրումից հետո այն պետք է վավերացվի կազմակերպության անդամ երկրների խորհրդարաններում։

Министры ИД и обороны стран ОДКБ рассмотрят проект документа о миротворцах – Зась
Совет министров обороны и министров иностранных дел ОДКБ рассмотрит во вторник проект протокола о внесении изменений в базовое соглашение о миротворческой деятельности ОДКБ. Об этом заявил генсек организации Станислав Зась в понедельник в ходе заседания Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ), сообщает РИА Новости.
"Завтра же на рассмотрении совета министров обороны и совета министров иностранных дел ОДКБ будет вынесен для одобрения проект, подготовленный на правовой базе ООН, протокола о внесении изменений в наше базовое соглашение о миротворческой деятельности ОДКБ. Он предусматривает участие коллективных миротворческих сил ОДКБ в ооновских миротворческих операциях через соглашение с координирующим государством, в качестве которого Советом по коллективной безопасности определяется одно из государств-членов ОДКБ", - сказал Зась.
Генсек ОДКБ отметил, что документ после подписания должен быть ратифицирован в парламентах стран-членов организации.