Ամերիաբանկը կնքել է ստորադաս փոխառություն Սիմբիոտիքսի հետ
Ամերիաբանկը և Սիմբիոտիքսը 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով երկարաժամկետ ստորադաս փոխառություն են կնքել` մինչև 25 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ավելացման հնարավորությամբ: «Բազել III»-ի չափանիշների շրջանակում այդ վարկային միջոցները բավարարում են լրացուցիչ կապիտալի գործիքների պահանջներին և ուղղված են Բանկի ընդհանուր նորմատիվային կապիտալի գծով դիրքի ամրապնդմանը:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է. «Մենք բարձր ենք գնահատում «Սիմբիոտիքս» կազմակերպության մեր գործընկերների հետ փոխհարաբերությունները և ուրախ ենք շարունակել համագործակցությունն այս երկարաժամկետ ստորադաս փոխառության շրջանակներում: Ներգրավվող միջոցները կօգնեն մեզ ոչ միայն պահպանել վարկային պորտֆելի աճը, այլև անչափ պահանջված աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանում գործող ձեռնարկություններին այս դժվարին ժամանակաշրջանում: Վարկը տրամադրվել է ճիշտ ժամանակին, երբ ոլորտի կարգավորող մարմինը խրախուսում է բանկերին նորմատիվային կապիտալի գործիքների միջոցով կապիտալ ներգրավել, և մենք դեռ այս տարի նախատեսում ենք իրականացնել նորմատիվային կապիտալի ներգրավման այլ ծրագրեր: Սա նաև կարևոր քայլ է մեր կողմից առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում (IPO) իրականացնելու ճանապարհին, և ես ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնել մեր գործընկերներին Ամերիաբանկի նկատմամբ իրենց վստահության և շարունակական աջակցության համար»:
«Այս գործարքի շրջանակում մեր հիմնական ներդրող «C-Quadrat» ընկերության հետ ուրախ ենք աջակցել մեր երկարամյա գործընկեր Ամերիաբանկին` համաճարակի պայմաններում նորմատիվային կապիտալ ներգրավելու գործում: Տնտեսության ոլորտի համար այս դժվարին ժամանակաշրջանում ակնկալում ենք համատեղ ուժերով տեղական միկրո` փոքր և միջին ձեռնարկություններին ապահովել ֆինանսական միջոցների հասանելիություն», - նշեց ԵԿԱ (Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա) և ՄԱՀԱՊ (Միջին Արևելք, Հյուսիսային Աֆրիկա, Աֆղանստան և Պակիստան) գծով Սիմբիոտիքսի տարածաշրջանային համաղեկավար Սոֆյա Տուլուպովան:
«Ավելի քան տասը տարի շարունակ Vision Microfinance-ը հնարավորություն է ընձեռում զարգացող երկրների բնակիչներին էապես բարելավել իրենց կենսապայմանները: Դա հնարավոր է դարձել Սիմբիոտիքսի հետ համագործակցության և տարիների ընթացքում ձևավորված տեղական ֆինանսական հաստատությունների հուսալի ցանցի շնորհիվ: Ամերիաբանկը մեր ներդրումային ցանցում ներառված ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող գործընկեր հաստատություններից մեկն է, և մենք ուրախ ենք, որ այս վարկի միջոցով մեզ հաջողվեց ճիշտ ժամանակին աջակցել Բանկին: Տվյալ վարկի միջոցները կծառայեն Հայաստանի քաղաքային և գյուղական բնակավայրերում գործող` Բանկի ՄՓՄՁ հաճախորդներին ֆինանսավորելու նպատակին», - նշեց «C-QUADRAT Impact Asset Management» ՍՊԸ հիմնադիր, ղեկավարող գործընկեր և ՏՏ գծով տնօրեն Գյունթեր Կաստները:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրում թվայնացման ուղղությամբ զարգացող ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքը: Լինելով Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկը` Ամերիաբանկն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է նորարարական կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: Լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am
«Սիմբիոտիքս» ԲԸ
Սիմբիոտիքսն ազդեցիկ ներդրումների շուկային հասանելիություն ապահովող առաջատար հարթակ է, որի միջոցով իրականացվում է զարգացող և սահմանային շուկաներում գործող միկրո` փոքր և միջին ձեռնարկությունների, ինչպես նաև ցածր և միջին չափի եկամուտ ունեցող տնային տնտեսությունների ֆինանսավորում: 2005թ. ի վեր Սիմբիոտիքսը մշակել և իրականացրել է քան 5.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով մոտ 4,000 գործարք շուրջ 90 զարգացող և սահմանային շուկաներում գործող ավելի քան 450 ընկերությունների համար: Այդ ներդրումները գնվել են ավելի քան 25 հիմնադրամների և երրորդ կողմ հանդիսացող ավելի քան 50 մասնագիտացված հիմնադրամների կառավարիչների կողմից` ստեղծելով զարգացող էկոհամակարգ և նմանատիպ գործարքների իրականացման շուկա: symbioticsgroup.com
DUAL Return Fund/C-Quadrat
Dual Return Fund - Vision Microfinance-ը նպաստում է կայուն զարգացմանն ամբողջ աշխարհում` գործելով ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) մեծ մասի իրականացման ուղղությամբ: Ընկերության կողմից 67 երկրներում գործող 303 միկրոֆինանսական հաստատություններին տրամադրվել է ավելի քան 1.77 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարի չափով 1123 վարկ, որոնց միջոցները բաշխվել են ավելի քան 2,5 միլիոն միկրո ձեռնարկատերերի, այդ թվում` նրանց ընտանիքների միջև: www.visionmicrofinance.com
Dual Return Fund հիմնադրամի ներդրումային կառավարիչ C-Quadrat Impact Asset Management ընկերությունը (Ավստրիա) հանդիսանում է ակտիվների կառավարման բնագավառում գործող առաջատար անկախ ընկերություն գերմանախոս տարածաշրջանում: Ընկերությունը մասնագիտացած է ակտիվների տեղաբաշխման, բացարձակ եկամտի վերլուծության և կառավարման, կայուն ներդրումների և միկրոֆինանսավորման հիմնադրամների կողմից առաջարկվող պրոդուկտների տրամադրման ոլորտներում: www.cq-am.com

5 November, 2020 Ameriabank has entered into long-term subordinated loan agreement with Symbiotics SA for USD 15 million, with possible increase up to USD 25 million. The funds qualify as Bank Tier 2 capital instrument under Basel III framework and are aimed at strengthening the overall capital position of the Bank.
Ameriabank CEO Artak Hanesyan commented: “We highly appreciate the relationship with our partners at Symbiotics SA and are delighted to continue it with a long-term subordinated loan facility  now. The new funds will help us to not only sustain loan book growth but also provide much needed support to the Armenian businesses in these challenging times. The Facility arrives just in time, when the regulator encouraged the banks to attract capital by means of Tier 2 instruments, and we plan to raise more Tier 2 Capital still this year. This is also an important milestone en route to our IPO and I thank again our partners for their continuous support and trust in Ameriabank”.
“Together with our anchor investor in this deal, C-Quadrat, we are glad to support our long-standing partner Ameriabank with Tier II capital alongside the global pandemic and look forward to jointly ensuring uninterrupted access to finance for the local micro – small and medium sized enterprises in this economically challenging period”, noted Sofia Tulupova, Symbiotics Co- regional Manager for ECA and MENAP.
“For more than ten years, Vision Microfinance has enabled people in developing countries to make decisive improvements in their living conditions. This has become possible due to the successful cooperation with Symbiotics and the reliable network of local financial institutions that has been carefully built within these years. Ameriabank is one of the highest rated partner institutions in our investee network and we are glad that with this facility we managed to deliver a timely support to the bank that will further serve its goal of financing MSME clients of the bank in urban and rural areas of Armenia.”, noted Günther Kastner, the founder, Managing Partner and CIO of C-QUADRAT Impact Asset Management GmbH.
About Symbiotics SA
Symbiotics is the leading market access platform for impact investing, dedicated to financing micro- small and medium enterprises and low- and middle-income households in emerging and frontier markets. Since 2005, Symbiotics has structured and originated some 4,000 deals for over 450 companies in almost 90 emerging and frontier markets representing more than USD 5.5 billion. These investments have been purchased by more than 25 fund mandates and more than 50 third party specialized fund managers, forming a growing ecosystem and marketplace for such transactions.
symbioticsgroup.com
About DUAL Return Fund/C-Quadrat
The Dual Return Fund - Vision Microfinance contributes to sustainable development worldwide by working towards majority of United Nations Sustainable Development Goals (SDGs). Over 1.77bn USD distributed in the form of 1123 loans to 303 different Microfinance Institutions in 67 countries, reaching out to an estimated more than 2,5 million micro entrepreneurs including their families.
www.visionmicrofinance.com
C-Quadrat Impact Asset Management, Austria, investment manager of the Dual Return Fund, is a leading independent asset management company in the German speaking region specializing in asset allocation, analysis and management of absolute return, sustainable investments and microfinance fund products.
www.cq-am.com
Ameriabank CJSC
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia with clearly formulated digital agenda. The first investment bank in Armenia, Ameriabank is a universal bank offering innovative corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions.